Güzel ülkemiz için yazıyoruz - ÜLKEMİZ YANGIN KABUSUNU YAŞIYOR Şeffaf Gazete
http://seffafgazete.com/haberler/gundem/34739/ulkemiz-yangin-kabusunu-yasiyor

 

ÜLKEMİZ YANGIN KABUSUNU YAŞIYOR
ÜLKEMİZ YANGIN KABUSUNU YAŞIYOR
Türkiye son yılların en acı bayramını yaşıyor.. Hektarlarca alan içindeki canlarla birlikte kül oluyor.. Marmara Adası yangınında ise geç gelen müdahale ve yetersiz söndürme çalışmaları olduğu öne sürülüyor..Tavşanlı-Eğriöz, Balıkesir-Marmara Adası, İzmit-Gebze, Dursunbey ve dahası..
13 Ağustos 2019, 08:25
 
 
Yangınlarla bayramın zehir olduğu Türkiye son yılların en acı bayramını yaşıyor...
 
Yangın söndürme görevini Avrupa'nın en gelişmiş ve tecrübeli kurumlarından olan Türk Hava Kurumu'ndan(THK) alınarak özel bir şirkete ihale edilmesinin ardından 'helikopter, uçak ve zamanında müdahale' tartışmaları bir kez daha alevlendi..
 
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bugün Türkiye genelinde 15 orman yangını ve 12 kırsal alan yangını gerçekleştiğini açıkladı. Pakdemirli, bu yangınların dördü hariç hepsinin söndürüldüğünü belirtti..
 
Aktif olarak yanmaya devam eden bölgelerden ise, karadan yangını söndürmek için canı pahasına müdahalede bulanan ekiplerin tüm uğraşlarına rağmen, can yakan haberler geliyor.. Hektarlarca alan içindeki canlarla birlikte kül oluyor.. Marmara Adası yangınında ise geç gelen müdahale ve yetersiz söndürme çalışmaları olduğu öne sürülüyor..Tavşanlı-Eğriöz, Balıkesir-Marmara Adası, İzmit-Gebze, Dursunbey ve dahası.
 
image
 
Türkiye genelinde peş peşe yangın haberleri geliyor.. Bir günde 27 yangın haberi canımızı, ciğerlerimizi canlarımızı yaktı, kül etti...
 
TSİ 20.00 civarında konuşan Pakdemirli, bu yangınların dördü hariç hepsinin söndürüldüğünü belirterek; “Şu anda dört tane aktif yangınımız var. Tavşanlı-Eğriöz, Balıkesir-Marmara Adası, İzmit-Gebze ve Dursunbey. Bu dört aktif yangından üç tanesi kontrol altında gözüküyor. Tavşanlı-Eğriöz’deki yangının ise kontrol altına alma çalışmaları sürüyor. Sıcaklık artışıyla beraber bugün de çok sayıda yangınla mücadele etmek durumunda kaldık. Ben yangınlara olan duyarlılıktan dolayı vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.
 
image
KOCAELİ GEBZE
 
Kocaeli'nin Gebze ilçesinde ormanlık alanda başlayan ve bir parfüm fabrikasına sıçrayan yangının söndürülmesi için onlarca ekip karadan ve helikopterlerle müdahalelerini sürdürdü. Söndürülen yangın sonrası soğutma çalışması başlatıldı. Parfüm fabrikasının yanı sıra başka bir kimya fabrikasında da kısmen hasar oluştuğu, yaklaşık 25 hektarlık orman alanının yandığı öğrenildi.
 
image
 
KÜTAHYA TAVŞANLIDA YANGIN
 
Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde ormanlık alanda yangın çıktı. Yangını kontrol altına alabilmek için karadan ve havadan müdahale edildi. Yaklaşık 40-50 hektarlık bir alanın zarar gördüğünü ileten Kütahya Valisi Ömer Toraman, iş makinaları ve dozerlerle yangının etrafını çevirmek için mücadele verildiğini söyleyerek, "İş makinalarının da çalışmasıyla birlikte sabahın ilk ışıklarında yangının iyice etkisini kaybetmesini bekliyoruz" diye konuştu.
 
‘YANGIN 50 HEKTARLIK ALANDA ETKİLİ OLDU’
 
Kütahya Valisi Ömer Toraman, Tavşanlı ilçesine bağlı Eğriöz köyü mevkiindeki orman yangının sürdüğü ve 50 hektarlık alanın zarar gördüğünü açıkladı. Yangının herhangi bir yerleşim alanına yakın olmadığını belirten Vali Toraman, “Bugün saat 17.00 sıralarında yapılan bir ihbarla Tavşanlı ilçemiz Eğriöz köyünde bir yangın ihbarı aldık. Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı bütün ekipler harekete geçti, yangına müdahale etmeye başladılar. Üç helikopterle yangın çalışmalarına destek verildi. Karaçam orman yangını şeklinde seyrediyor. Tahmin ediyoruz yaklaşık 40-50 hektar bir alan zarar gördü” dedi.
 
KÖYLÜLER SEFERBER OLDU
 
Yangın nedeniyle tatilden çağrılan Tavşanlı Orman İşletme Müdürlüğü personelinin yanı sıra Bursa, Denizli, Bilecik, Uşak, Afyonkarahisar, Eskişehir'den de arazöz ve dozerli ekipler yangın söndürme çalışmalarına destek verdi. Ayrıca Eğriöz ve çevre köylerden gelenler de yangın söndürme çalışmalarına katıldı. Ayrıca Tavşanlı ilçesinde orman yangının 50 hektarlık alanda etkili olması üzerine Kütahya Valiliği kriz masası oluşturdu.
 
image
 
MARMARA ADASI'NDA YANGIN BAŞKAN AKSOY: KONTROL ALTINA ALINDI
 
Balıkesir'in Marmara Adası'nda çıkan ve kontrol altına alınan orman yangını, rüzgarın yön değiştirmesiyle tekrar başladı. 2 evin alevlerin arasında kalarak yandığı belirtilirken, vatandaşlar evlerini tahliye etti. Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy saat 19:30 sıralarında yaptığı açıklamada, "Çok şükür yangının yüzde 90'ı kontrol altına alındı. İtfaiye soğutma çalışması yapıyor" diye konuştu.
 
Başkan Aksoy'un bu açıklamasından sonra rüzgarın da etkisiyle yangın yeniden alevlendi. Yangın, Çınarlı bölgesi ve Marmara Adası ilçe merkezine kadar ulaştı. Birçok vatandaşın evlerini boşalttığı görülürken, bazı vatandaşların ise ilçeyi terk ettiği görüldü. Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy saat 23:00 sıralarında yaptığı açıklamada yangının tamamen kontrol altına alındığını bildirdi.
 
Ada sakinlerinin bölgeden aktardığı bilgilere göre ise yangın bazu bölgelerde hala devam ettiği iddia ediliyor.
 
Şeffaf Gazete.com