Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DEPREM SONRASI KAÇIŞ YOLU UYARISI
DEPREM SONRASI KAÇIŞ YOLU UYARISI
İstanbul’un binlerce sokağını çıkışı olmayan labirentlere benzeten Av. Remzi Kazmaz, hiç kimsenin konuşmadığı bu tehlike hakkında uyarı yaptı.
3 Ekim 2019, 20:03
 
İstanbulluların deprem sonrası  ‘acil kaçış alanı’ yok!
 
İktidar ve muhalefet, İstanbul’un acil toplanma alanlarını tartışırken yeni bir deprem skandalı daha ortaya çıktı! Çevre Avukatı Remzi Kazmaz, İstanbul’da milyonlarca insanın yaşadığı birçok ilçede acil kaçış alanlarının olmadığını söyledi.
 
image
 
ACİL TOPLANMA ALANLARI KALAN SAĞLAR İÇİN
 
İstanbul’un binlerce sokağını çıkışı olmayan labirentlere benzeten Av. Remzi Kazmaz, hiç kimsenin konuşmadığı bu tehlike hakkında şu bilgileri verdi:
 
“Bugün herkes acil toplanma alanlarını tartışıyor. Acil toplanma alanları, depremden sağ kurtulmayı başaranların toplanacağı, yardımların dağıtılacağı alanlardır. Asıl tartışılması gereken acil kaçış alanlarıdır. Öncü depremden hemen sonra ya da deprem sırasında binadan dışarı çıkmayı başaran vatandaşların, evinin hemen yanında, kendini atabileceği güvenli boş alanlar yoktur. Bu alanların olmaması can kaybını artıracaktır. Acil kaçış alanları olmadığı sürece acil toplanma alanlarını çoğaltmak can kaybını azaltmayacaktır.
 
image
 
YAŞLI, HASTA, ENGELLİ VE ÇOCUKLARIN TAHLİYE PLANI YOK
 
Yapı stoğu çok kötü olan ilçelerde, deprem anında yaşlı, hasta, engelli ve çocukların nasıl tahliye edilecekleriyle ilgili de hiçbir plan yoktur. Dezavantajlı kişiler, sokağa çıkarılsa bile birkaç dakikada ulaşabileceği güvenli boş bir alan bulamayacaktır.
 
BELEDİYELER VE BAKANLIK SORUMLU
 
Deprem anında evinden çıksa dahi başka bir binanın enkazı altında kalacak olan insanların sorumlusu, yeşil alanları yok etme pahasına, binaların birbirine birkaç metre mesafede yapılmasına müsaade eden belediyelerdir, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’dır.”
 
Acil kaçış alanlarının, maddi durumu iyi insanların yaşadığı, yeşil alanı bol bölgelerde bulunduğunu belirten Av. Kazmaz, depremin ağır faturasının yine fakirlere kesileceğini sözlerine ekledi.
 
Şeffaf Gazete.com
 

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 KORONAVİRÜS'ÜN VERGİLERE ETKİSİ
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 SAĞLIKLI GÜÇLÜ TOPLUM
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BAŞBAKAN TATAR'A İTİBAR SUİKASTI

SİTE ANKET

HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZEN ÇOK OKUNANLAR