Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD S-400 TEHDİTİNİ SÜRDÜRÜYOR
ABD S-400 TEHDİTİNİ SÜRDÜRÜYOR
Trump’ın danışmanı O’Brien, yaptırımlar Kongre’den her iki partinin onayıyla geçer tehdidinde bulunurken, Erdoğan’ın Washington ziyaretinde konunun gündeme geleceğini söyledi
10 Kasım 2019, 22:20
 
 
ABD Başkanı Donald Trump’ın 18 Eylül’de atadığı yeni Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien bugün yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu hafta gerçekleştireceği Beyaz Saray ziyaretinde Türkiye’nin Rus yapımı S-400 füze savunma sisteminden vazgeçmesi için bizzat baskı yapacağını belirtti. 
 
CBS TV kanalının “Face the Nation” adlı programında konuşan O’Brien, “NATO’da S-400’lere yer yok. NATO’da Rusya’dan hiçbir ciddi askeri ithalata yer yok” dedi. 
 
“Washington’a geldiğinde kendisine bu mesaj iletilecek” diyen O’Brien, “eğer Türkiye S-400’lerden vazgeçmezse büyük olasılıkla yaptırım uygulanacaktır” vurgusunda bulundu. O’Brien şöyle konuştu:
 
Yaptırımlar Kongre’de iki partinin de ezici çoğunluğunun desteğini alacaktır bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a son derece açıkça belirttik.
 
Trump yönetimi Türkiye’nin Rusya’dan gelişmiş füze savunma sistemi S-400’lerden satın alması üzerine Türkiye’nin ABD’den F-35 savaş uçağı almasına ambargo koymuştu. 
 
“Barış Pınarı’na yeşil ışık yakmadık”
 
Öte yandan O’Brien, Beyaz Saray’ın Suriye’nin kuzeyindeki muhtemel savaş suçlarından endişeli olduğunu belirterek, “ABD’nin Türkiye’nin askeri operasyonuna bir şekilde yeşil ışık yaktığı fikri net olarak yanlıştır ve Amerikan halkı buna inanmamalıdır” dedi. O’Brien, Trump’ın Türkiye’yi Suriye’ye girmemesi konusunda net olarak uyardığını, Türkiye’nin müdahalesinin hemen ardından da bir ateşkes için harekete geçtiğini öne sürdü.
 
Washington Times’ın aktardığına göre analistler, Trump ve Erdoğan arasında bu hafta gerçekleşecek toplantıya Suriye gündeminin damgasını vuracağı yorumlarında bulunuyor.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 İSTANBUL'DA HAVALİMANI REKABETİ
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 SAĞLIKLI GÜÇLÜ TOPLUM
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BAŞBAKAN TATAR'A İTİBAR SUİKASTI

SİTE ANKET

HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZEN ÇOK OKUNANLAR