Güzel ülkemiz için yazıyoruz - MACRON AB'YE YAPTIRIM ÇAĞRISI YAPTI Şeffaf Gazete
http://www.seffafgazete.com/haberler/gundem/36018/macron-abye-yaptirim-cagrisi-yapti

 

MACRON AB'YE YAPTIRIM ÇAĞRISI YAPTI
MACRON AB'YE YAPTIRIM ÇAĞRISI YAPTI
Fransa devlet başkanı Macron, Libya'da ateşkesi sağlamak ve siyasi çözüm hedefi doğrultusunda yol alabilmek için Libya'ya müdahil ülkelere de yaptırım uygulanması çağrısında bulundu.Cumhurbaşkanı Erdoğan ile son zamanda sık sık karşılıklı açıklamalar yapan Macron yine tepkileri üzerine çekti.
23 Temmuz 2020, 10:26
 
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macronbasın toplantısında Türkiye hakkında acil yaptırım çağrısında bulundu.
 
"Doğu Akdeniz'de Yunanistan ve Kıbrıs'ın deniz alanlarını ihlal edenlere yaptırım uygulanması" gerektiğini söyleyen Macron, "Doğu Akdeniz'deki kışkırtmaları yanıtsız bırakmak ve bölgenin güvenliğini başta Türkiye olmak üzere başka aktörlerin eline bırakmanın AB için ciddi bir hata olacağı" uyarısı yaparak "Avrupa'nın böyle bir seçeneği yoktur. Bu, Fransa'nın izin verebileceği bir şey değil" ifadelerini kullandı.
 
"Akdeniz'in, ülkelerimiz için hayati önem taşıyan bu bölgesinde enerji ve güvenlik konuları büyük öneme sahiptir" diyen Macron, özellikle Türkiye ve Rusya'nın varlığını giderek artırması ile yaşanan güç mücadelesinde AB'nin hâlâ çok az varlık gösterebildiği" şikayetinde bulundu.
 
Macron,Libya'da ateşkesi sağlamak ve siyasi çözüm hedefi  için Libya'ya müdahil ülkelere de yaptırım uygulanması çağrısında bulundu.