Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MAN ADASI DAVASINDA YARGITAY KARARI
MAN ADASI DAVASINDA YARGITAY KARARI
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakınlarının 'Man Adası’na para gönderdiği' iddiasına ilişkin, Kemal Kılıçdaroğlu’na açtıkları tazminat davası Yargıtay tarafından bozuldu. Konuya ilişkin açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "Benim sözlerimin tamamı belgelere dayanıyor. Zaten Yargıtay da kararında ‘sözlerimin olgusal dayanaklarının olduğunu’ söyleyerek bunu kabul ediyor,dedi.
15 Nisan 2022, 13:21

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik, daha önce tazminat kararına hükmedilen Man Adası davalarının Yargıtay tarafından bozulduğunu duyurdu. Çelik,  "Man Adası davalarında da Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu haklı çıktı ve kazandık" dedi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "Benim sözlerimin tamamı belgelere dayanıyor. Zaten Yargıtay da kararında ‘sözlerimin olgusal dayanaklarının olduğunu’ söyleyerek bunu kabul ediyor ''. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, ‘AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın akrabalarının Man Adası'nda milyonlarca dolarlık hesaplarının olduğu iddiası’ üzerine açılan davalarda çıkan tazminat kararları Yargıtay'dan döndü. Yargıtay kararları üzerine açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Bir ülkeyi yöneten kişinin ailesinin, devlete vergi vermemek için Man Adası’nda şirket kurması, Türkiye’ye para transferi yapması kabul edilemez.Dahası Yargıtay benim açıklamam için, ‘bu açıklamada kamu yararı var’ diyor, daha ne desin?” dedi.
 
Kararı Cumhuriyet’ten İklim Öngel'e değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Devletin harcamalarını ve halka sunulacak hizmetleri finanse etmek üzere vatandaştan vergi istiyorsun, bunun için yasa çıkarıyorsun; ancak vergi cennetlerinden para transfer edip, vergi ödememenin yollarını arayan yakınlarına ortam hazırlıyorsun" ifadelerini kullandı.
 
KURUMLAR VERGİSİ YASASI’NI HATIRLATTI
 
2006’da çıkarılan Kurumlar Vergisi Yasası’na dikkat çeken Kılıçdaroğlu, bununla “vergi cennetlerine yapılan ödemelerde stopaj uygulaması” konusunun düzenlendiğini belirterek bunun uygulanmadığını söyledi.
 
Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:
 
"Çünkü uygulanması için, Erdoğan’ın imzasıyla, 'Vergi Cennetleri' listesinin yayımlanması gerekiyor. Bu listenin yayımlanmaması sadece Erdoğan ailesine değil, uyuşturucu ve insan kaçakçılarına da hizmet ediyor. Hem vergi vermemelerini hem de yasadışı yollarla elde ettikleri paraları aklamalarını sağlıyor. Bir ülkeyi yöneten kişi, kendi ülkesine bile isteye böyle bir kötülük yapar mı? Bu kötülük karşısında benim susmam mümkün mü? Asla! Ayrıca, benim sözlerimin tamamı belgelere dayanıyor. Zaten Yargıtay da kararında ‘sözlerimin olgusal dayanaklarının olduğunu’ söyleyerek bunu kabul ediyor. Dahası Yargıtay benim açıklamam için, ‘Bu açıklamada kamu yararı var’ diyor, daha ne desin?"

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 YABANCILARA KONUT SATIŞI NEDEN ARTIYOR ?
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 KKTC'DEN KÖTÜ KOKULAR GELİYOR / Fikri Sağlar
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 HASAN KARAL'A AÇIK ÇAĞRI
Engin Ertem Engin Ertem
 YATIRIMDA YENİ TREND KIRSAL ARAZİLER
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 SIRBİSTAN’ DA BAŞLAYAN TÜRK AŞKI

SİTE ANKET

''YILIN TARAFTARI '' HANGİ TAKIMIN TARAFTARIDIR OYUN KİME?EN ÇOK OKUNANLAR