Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YENİ YARGITAY BAŞKANI ÖMER KERKEZ OLDU
YENİ YARGITAY BAŞKANI ÖMER KERKEZ OLDU
2017 yılında Yargıtay üyeliğine seçilen ve geçen yıldan bu yana Yargıtay 3'üncü Hukuk Dairesi Başkanlığı görevini yürüten Ömer Kerkez, yüksek mahkemenin yeni başkanı oldu.
14 Mayıs 2024, 17:23
 
Yargıtay Başkanlığı seçimlerinde düğüm çözüldü. İlk 36 turda sonuç çıkmayan seçimlerin 37. turunda 193 oy alan Ömer Kerkez Yargıtay'ın yeni başkanı oldu.
 
Yargıtay Başkanlığı görevine 24 Mart 2020'de seçilen Akarca'nın dört yıllık görev süresi 24 Mart itibarıyla doldu. Bu kapsamda Yüksek Mahkeme'nin dört yıl boyunca görev yapacak yeni başkanını belirlemek için Yargıtay üyeleri 25 Mart'ta ilk tur için günü sandık başına gitmişti.Yeni Yargıtay Başkanı 348 üyenin salt çoğunluğu olan en az 175 oyu hiçbir adayın alamaması nedeniyle ilk 36 turda belirlenememişti
 
Bugün yapılan 37. turda Yargıtay 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez, Yargıtay Başkanı seçildi.
Seçim sonuçlarına göre; seçimde 324 oy kullanıldı. Mevcut Başkan Mehmet Akarca 103, Ömer Kerkez ise 193 oy aldı.
 
Muhsin Şentürk adaylıktan çekildi
Yargıtay Başkanlığı seçiminde 34’üncü turun ardından önemli bir gelişme yaşanmıştı. Yargıtay 3. Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk, Yargıtay Başkanlığı adaylığından çekilmişti.image
 
Ömer Kerkez kimdir?
Ömer Kerkez, 1966'da Antakya'da doğdu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1988'de mezun olan Kerkez, Hatay hakim/savcı adayı olarak mesleğe başladı.
 
Sırasıyla Elbistan, Kozluk, Erzin Cumhuriyet savcılığı, Adalet Bakanlığı'nda tetkik hakimliği, Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Genel Müdürlük ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.
 
Kerkez, 5 Temmuz 2017'de Yargıtay üyeliğine, 14 Şubat 2023'te ise Yargıtay 3. Hukuk Dairesi Başkanlığı'na seçilirken, Yargıtay Genel Kurulu'nca gerçekleştirilen Birinci Başkanlık seçiminde 14 Mayıs 2024'te Yargıtay Birinci Başkanı oldu.

 


DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Engin Ertem Engin Ertem
 ARAZİ YATIRIMI İÇİN DOĞRU VE YANLIŞLAR
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 KONUT ALMAK ŞİMDİ DAHA ZOR OLDU
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 TÖREHAN ÇİFTİ DOKUNULMAZLIK PEŞİNDE
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 AİLE MAHKEMELERİNİN DİKKATİNE!
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 AKBELEN ORMANLARI VE PARİS İKLİM ANLAŞMASI
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI

SİTE ANKET

TÜRKİYE'DE EN BÜYÜK SORUN NEDİR ?
EN ÇOK OKUNANLAR