Güzel ülkemiz için yazıyoruz - TUTUKLU ESKİ KAYMAKAM ''KUMPAS'' DEDİ Şeffaf Gazete
http://www.seffafgazete.com/haberler/gundem/41961/tutuklu-eski-kaymakam-kumpas-dedi

 

TUTUKLU ESKİ KAYMAKAM ''KUMPAS'' DEDİ
TUTUKLU ESKİ KAYMAKAM ''KUMPAS'' DEDİ
50 milyonluk vurgundaki eski kaymakamdan dikkat çeken savunma. Eski Yüreğir Kaymakamı Mustafa Kılıç ile kendisini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın danışmanı ve AKP’de görevli olarak tanıttığı öne sürülen Özgür Akgül ve Paşa Yaşar’ın yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü.
5 Haziran 2024, 20:39
 
Adana’da ihale varmış gibi bazı kişilerden para alarak dolandırıcılık yaptığı iddiasıyla tutuklanan eski Yüreğir Kaymakamı Mustafa Kılıç hakkında 160 yıla, onunla birlikte hareket eden tutuklu sanık için 90 ve tutuksuz sanık için 20 yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı.
 
Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen depremzedeler için olmayan ihaleleri varmış gibi göstererek birçok firmayı 50 milyon lira dolandırma suçlamasıyla yargılanan eski kaymakam Mustafa Kılıç'ın savunmasında yaptığı Menzil ve FETÖ açıklamaları dikkat çekti.image
 
50 milyonluk vurgunda kaymakamdan dikkat çeken savunma
Eski Yüreğir Kaymakamı Mustafa Kılıç ile kendisini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın danışmanı ve AKP’de görevli olarak tanıttığı öne sürülen Özgür Akgül ve Paşa Yaşar’ın yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü.
 
Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Sakarya 3 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve 160 yıla kadar hapsi istenen Mustafa Kılıç, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldı. 90 yıla kadar hapsi istenen tutuklu sanık Özgür Akgül duruşmaya gelirken, tutuksuz sanık Paşa Yaşar ise katılmadı.
 
Mahkeme heyeti, dolandırıldığını iddia eden Murat Erem’in ifadesini aldı. Sanıklardan şikayetçi olduğunu belirten Erem, şunları söyledi;
Sanık Özgür, deprem nedeniyle yüklü gıda alımı ihalesi olduğunu söyleyerek kaymakamlığa çağırdı. Kaymakam bey bana yüzde 6 olan ihalenin teminat bedelini yatırmamı istedi.Ben de bu kadar durumumun olmadığını söyleyince kaymakam da geçici teminat olarak yarısını yatırmamı söyledi. Kaymakam bey bana teminatı şahsi hesabına yatırmamı istedi. Ben karşı gelince, ‘Benim hesabıma şahsi para girişi olsa devlet benden hesap sorar, bu hesap vakfın hesabı’ dedi. Güvenerek 3 milyon 230 bin lira parayı yatırdım.
 
Fiyatları belirleyip yanına gittiğimde her defasında beni ‘imzalar eksik’ diye oyaladı. Daha sonra kaymakamın odasına gittiğimizde siyah poşetlerin içinde dolar ve euro para çıkışı oluyordu.Kendisinden ‘ben bu işten vazgeçtim, paramı ver’ dedim. Kaymakamlık binasını gidip geldikçe mağdur olanları gördüm, o zaman dolandırıldığımı anladım” diyerek sanıklardan şikayetçi oldu.
 
 ‘SEVGİLİMLE İNGİLTERE’YE GİDER PARAYI YERİM’ DEDİĞİ İDDİASI
Murat Erem’in avukatı Eda Deveci de söz aldı. Avukat Deveci, müvekkilinin zararının karşılanması için cezaevinde sanık Mustafa Kılıç ile görüşmeye gittiğini belirterek, “Bu konuyu konuşurken Mustafa Kılıç bana ‘Avukat hanım boşuna uğraşmayınız. İlk celsede tahliye olurum. Uçağa biner gider, sevgilimle İngiltere’de parayı yerim’ dedi. Ben de ‘Müslümanım diyorsunuz, eşiniz de tesettürlü’ nasıl böyle konuşuyorsunuz diye sordum. Her gün Kuran okuduğunu, günah çıkarttığını söyledi. Kaymakamların dürüst kişiler olması gerekir” dedi.
 
Mustafa Kılıç’ın avukatı Ünal Hakan Karakoç, meslektaşı Deveci’nin bu iddialarına tepki gösterdi.
Avukat Deveci’nin sözlerinin tutanağa geçirilmesini isteyen Karakoç, “Avukat hanım olayın tanığı haline gelmiştir. Bu beyanlarına itibar edilmemeli. Avukat hanım hakkında, söylediği sözlerle ilgili şikayette bulanacağız” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine Avukat Deveci de söylediklerinin savunma kapsamında olduğunu söyledi. Mahkeme başkanı da avukatların sürekli birbirleri ile tartışmaları üzerine, “Söylediklerinizi zapta geçtim. Kendi aranızda sürtüşme olabilir. Konu bitti” diyerek tartışmayı sonlandırdı.
 
"EŞİM BORSA OYNUYORDU"
Duruşmada sanık eski kaymakamın Mustafa Kılıç’ın eşi Hatice Kılıç da tanık olarak dinlendi. Eşinin kendi adına banka hesabı açtığını belirten Kılıç, “Para günüm vardı, o yüzden eşim adıma hesap açmıştı. Maaşlarını da benim hesabıma yatırıyordu. 6 ay kadar maaşını yatırdı. Hesabımı hiç kontrol etmedim. En fazla 400 bin lira giriş oluyordu. Eşim borsa oynadığını oradan da hesaba para aktardığını söylüyordu. Kripto hesabı var mı yok mu bilmiyorum” dedi.
image
Mustafa Kılıç, suçlamaları kabul etmedi. Kılıç, müşteki avukatının kendisine iftira attığını öne sürerek kendisini şöyle savundu:
“Avukat yalan ve iftira atıyor. Cezaevine geldi, müvekkilinin zararını karşılamamı istedi, avukatlığımı da ücretsiz yapacağını söyledi. Ben de kendisine dolandırıcı olmadığımı söyledim, devletin verdiği yetkiyi kullandım. Avukatın söyledikleri namusuma atılmış iftiradır. Ben kimseyi kandırmadım, dolandırmadım. İhaleleri yapacağımı, teminatları iade edeceğimi söyledim” dedi.
 
"MİT’TENİM DEMEDİM"
Diğer sanık Özgür Akgül de kimseye kendisini Cumhurbaşkanlığında görevli olduğunu ve MİT’tenim gibi sözler söylemediğini belirterek tahliyesini istedi.
 
Mahkeme savcısı mütalaasında, her iki sanığın da tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.
Savcının mütalaası üzerine söz alan Mustafa Kılıç, kendisine FETÖ’vari kumpas kurulduğunu iddia ederek, “Bunlar emniyetin içindeki Menzil yapılanmasının devamıdır. Ben eğer bu suçları işlemiş olsaydım yurt dışına kaçardım. Benim vicdanım rahat. Kimseyi dolandırmadım. Bile bile bana operasyon yaptılar. Gerekirse beni ev hapsiyle tahliye edin. Herkesin parasını ödeyeceğim” dedi.
 
Mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı eksikliklerin tamamlanması için erteledi.image
 
DAVA SÜRECİNE GİDEN SUÇLAMALAR DİZİSİ
Adana Yüreğir’de 12 Eylül 2022’den 24 Ağustos 2023’e kadar kaymakam olarak görev yapan Kılıç’ın “kamu kurum ve kuruluşları ve benzeri tüzel kişiliklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” suçundan 16 kez olmak üzere 160 yıla, tutuklu sanık Ö.A.’nın 9 kez olmak üzere 90 yıla ve tutuksuz sanık P.Y.’nin 2 kez olmak üzere 20 yıla kadar hapisle cezalandırılması talebiyle hazırlanan iddianame, Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.
 
Toplanan bilgi ve belgeler, şüpheli ifade tutanağı, müşteki anlatımları, bilirkişi raporları ve İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği Tevdi Raporu ile tutanaklara yer verilen iddianamede, sanıkların suça konu eylemlerinde birlikte hareket ettikleri anlatıldı.
 
İddianamede, sanık Ö.A.’nın kendisini müştekilere “Cumhurbaşkanı Yardımcısı danışmanı” olarak, sanık P.Y.’nin ise dönemin “Yüreğir Kaymakamı Mustafa Kılıç ile yakın görüşen aracı” şeklinde tanıttığı bilgisine yer verildi.
 
Kılıç’ın o dönem kaymakam olarak başkanlığını da yürüttüğü Yüreğir Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının “gıda ihalesi” varmış gibi müşteki E.E.’nin toplamda 13 milyon 830 bin lira “teminat bedeli” adı altında şahsi hesabına para yatırmasını sağladığı anlatıldı.
 
İddianamede, sanıkların “deprem sebebiyle hasarlı konut yıkım işi” ve “107 milyon liralık gıda alım işi” bahanesiyle başka bir müştekiden 1 milyon 240 bin 134 lira, aynı bahaneyle farklı bir kişiden de 6 milyon 530 bin lira “teminat bedeli” adı altında Kılıç’ın şahsi banka hesabına para yatırılmasını sağladıkları, usulsüz alınan bu paranın 4 milyon 470 bin liralık kısmının müştekiye iade edildiği kaydedildi.
 
“Gıda ihalesi” ve “doğrudan temin” bahanesiyle yapılan toplam 16 dolandırıcılıkta, Kılıç’ın 72 milyon 875 bin 134 lira aldığı, bunların 27 milyon 986 bin lirasını iade ettiği ancak 44 milyon 889 bin 134 liranın ilgililere tekrar gönderilmediği belirtilen iddianamede, Yüreğir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı çalışanı E.E.’nin “4 Temmuz 2023’te kaymakam benden görev yaptığı süredeki ihalelerin ve harcama belgelerinin tamamının fotokopisini istedi. Yine 6 Temmuz 2023’te aşevi için gıda alımına dair ürün listesi ve boş sözleşme istedi. Kaymakam döneminde 107 milyonluk bir gıda alım ihalesi olmadı. Vakıf olarak da bu büyüklükte bir ihale yapmadık” şeklindeki ifadesine yer verildi.
 
Eski Yüreğir Kaymakamı Mustafa Kılıç’ın banka hesaplarındaki şüpheli para trafiğine ilişkin Mali Suçları Araştırma Kurulu tarafından da rapor hazırlandığı iddianamede belirtildi.
- Paralarla şahsi borcunu kapatmış
 
İddianamede yer verilen İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği tevdi raporunda şunlar kaydedildi:
“Mustafa Kılıç’ın Yüreğir Kaymakamı olarak kendisinin de başkanı olduğu Yüreğir Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının yapacağı bir gıda ihalesi varmış gibi davranarak kişilerden ya da firmalardan teminat bedeli adı altında şahsi hesabına para aldığı, bu paralardan bir kısmı ile başka bazı borçlarını kapattığı, bir kısmıyla da kripto para platformu ve şans oyunları sitelerine gönderimde bulunduğu, bu şekilde temin ettiği paraların bir kısmını geri ödemekle beraber bir kısmını halen geri ödemediği tespit edilmiştir.”
 
İddianamede, sanıkların fikir ve eylem birliği içinde hareket ettikleri belirtildi.
Sanıkların yargılanmasına başlandı.
                               image
İçişleri Bakanlığınca açığa alındıktan sonra gözaltına alınan Eski Yüreğir Kaymakamı Mustafa Kılıç hakkında Adana valiliği basın açıklaması yapmıştı.