Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GASTRONOMİ DÜNYASI SIRHA İSTANBUL'DA
GASTRONOMİ DÜNYASI SIRHA İSTANBUL'DA
16 Kasım 2017 günü kapılarını açan Sırha Istanbul ziyaretçi akınına uğradı. Türkiye'den ve dünyadan pek çok lezzeti içinde barındıran Sirha Istanbul sektörün profesyonellerini bir araya getirdi.
16 Kasım 2017, 22:28
 
 
 
Türkiye'den ve dünyadan pek çok lezzeti içinde barındıran Sirha Istanbul sektörün profesyonellerini bir araya getirdi.
 
Gastronomi sektörünü bir araya getiren "Sirha 2017 İstanbul" Harbiye'deki Kongre Merkezi'nde kapılarını açtı.
 
Türkiye'nin zenginliklerini dünya ile buluşturmayı hedefleyen fuar, ilk gününde ziyaretçilerini ağırladı.Fuara katılan firma sayısının geçen yıla oranla yüzde 30 artışla 400 markaya yükseldiği, ciroda da yüzde 64'lük büyüme beklendiği bildirildi. 
 
image
 
2016'da 10 bin 815 profesyonelin ziyaret ettiği fuara, bu yıl 13 bin kişinin gelmesinin tahmin edildiği belirtildi.
 
Fuar Koordinatörü Abel Michel Villemin, İstanbul'da gastronomi buluşmasını sürekli hale getirmeyi amaçladıklarını söyledi.Türkiye'nin büyük bir potansiyelinin bulunduğunu vurgulayan Villemin, "Sektörde de büyük bir üretime sahip zengin bir tarihi var ve buna bağlı olarak zengin bir mutfağa sahip. Bu sene İstanbul'un yanı sıra Anadolu'dan da üretici katılımcılarımız var. Gaziantep, Mardin, Antalya, Bolu gibi birçok bölgeden gelen var. Ayrıca yabancı markalarımız da var,dedi.
 
image
 
18 Kasım'a kadar sürecek olan fuarda gelecek günlerde de ilginin katlanarak artması bekleniyor.
 
Lyon'dan sonra Sirha İstanbul'un gördüğü rağbet, yabancı yatırımcının Türkiye'ye olan inancını kaybetmediğini gösterir nitelikte oldu.
 
2016’daki Sirha İstanbul’a gıda ve içecek ürünlerinden mutfak ekipmanlarına, pasta-fırıncılık ürün ve ekipmanlarından mobilya ve sofra üstü takımlarına tekstil ve hijyenden teknolojiye kadar uzanan geniş bir yelpazede 309 katılımcı yer almıştı. Kayıtlar, yüzde 30’luk artış yaşanarak katılımcı ve marka sayısının 400’e ulaştığını ortaya koyuyor. Sirha İstanbul’un gördüğü ilginin bir diğer somut göstergesi ise yarattığı katma değerin, katılım sayısından da yüksek olması. Açıklamalara göre, Sirha İstanbul bu yıl ciroda yüzde 64’lük artışa odaklanmış durumda. Benzer bir artış ziyaretçi sayısında da gerçekleşecek. Sirha İstanbul 2016’yı 10.815 profesyonel ziyaret ederken, ziyaretçi sayısının bu yıl 13.000’e ulaşması bekleniyor. 
 
image
Diğer yandan, Sirha İstanbul’da geçen yıl ilgi gören pek çok etkinlik bu yıl içerikleri daha da geliştirilmiş olarak yer bulacak. Heyecanla beklenen etkinlikler arasında şeflerin dünyada da bir prestij olarak nitelendirdikleri Bocuse d’Or (Şefler Olimpiyatı), en önemli etkinliklerden biri olarak ön plana çıkıyor. 30 senedir düzenlenen etkinlikte finale kalan şef, Avrupa’daki büyük finalde Türkiye’yi temsil edecek. Tıpkı Bocuse d’Or (Şefler Olimpiyatı) gibi yolculuğu Sirha Lyon’da başlayan ve “Pasta Şeflerinin Olimpiyatı” olarak nitelendirilen “Dünya Pastacılık Kupası”nın (Coupe du Monde de la Pâtisserie) Türkiye finali de merakla beklenen etkinlikler arasında yer alıyor. Kazanan aday, yine Avrupa’daki büyük finalde Türkiye için yarışacak. Sirha İstanbul esnasında gerçekleşecek bu heyecanlı yarışmaların sunuculuğunu (Master of Ceremony) ise gurme yazar Ebru Erberdi üstleniyor olacak. 
Sirha İstanbul, bu yıl kahve sektörüne yönelik Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek Coffee Corner’a da ev sahipliği yapacak. Coffee Corner’da farklı bölgelerden kahve çekirdekleri tanıtılacak, yapılacak workshoplarda fuar ziyaretçileri içlerindeki baristayı ortaya çıkarma fırsatı yakalayacaklar.
image
 
SIRHA İSTANBUL, 2016’DA DA HEYECAN YARATMIŞTI…
 Katılımcılar ve ziyaretçiler için bir kez daha son derece doyurucu bir etkinlik olarak geride kalan Sirha İstanbul’da pek çok etkinlik düzenlendi. Anadolu Lezzet Envanteri, Bocuse d’Or (Şefler Olimpiyatı) Türkiye Ön Seçmeleri, Mutfakta Yaratıcılık Festivali - Omnivore’un da aralarında yer aldığı etkinlikler, büyük ilgi gördü. 
 
Geçen yılki konuğu Peru Mutfağı olarak belirlenen Sirha İstanbul’da Peru’dan gelen özel tatlar ziyaretçilerin tadımına sunulurken, Madrid’in ünlü restoranı KENA’nın Perulu efsane şefi LuisArevaloözel sunumuyla mutfakta nasıl fark yaratılacağının sırlarını paylaştı. Sirha İstanbul’un büyük ilgi gören bir diğer etkinliği ise Anadolu Lezzet Envanteri projesi oldu. Proje kapsamında Anadolu’nun kaybolmaya yüz tutmuş değerli ürün ve üreticileri ziyaretçilerle buluşurken, üreticilerle yapılan söyleşiler ve şeflerin bu ürünlerle hazırladıkları menüler; dikkatleri üzerine çekti. image
 
8 takımın yarıştığı ve Türkiye Akademi başkanlığını ünlü şef Rudolf Van Nunen’in yaptığı Bocuse d’Or (Şefler Olimpiyatı),  Türkiye Ön Seçmeleri’ni kazanan isimler ise Mutlu Şevket Yılmaz, Ogün Koca, Özgür Taylan ve Özhan Akarsu oldu. Heyecan ve lezzet dolu bu süreç sonrasında kazanan isimler, Kasım 2017’de gerçekleştirilecek Türkiye elemelerine katılmaya hak kazandı. Mutfakta Yaratıcılık Festivali - Omnivore’un Türkiye ayağı ise şeflere ilham verecek tarifler ve inovatif fikirlerin paylaşıldığı 13 ana oturum ile gerçekleştirildi. Etkinlikte Ukrayna ve Rusya’dan gelen yabancı şeflerin yanı sıra Antalya, Bodrum ve İstanbul’dan gelen şefler ile Maksut Asar, Deniz Temel ve Mustafa Otar gibi ünlü şefler de yer aldı.
 
 Taylan Berk Erturan
  Şeffaf Gazete.com
 
 
 
 

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 SORUN SİSTEMDE Mİ? KÜLTÜRDE Mİ? Emre Alkin
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 KÜRESEL ISINMA VE KÜRESEL İSYAN
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 FARKLILIKLARI İLE GÜNEY KORE
Engin Ertem Engin Ertem
 GÜVENLİ TATİL ROTASI 'KIBRIS ''
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ŞÖHRET

SİTE ANKET

HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZEN ÇOK OKUNANLAR