Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CAĞ KEBABI KAVGASI !
CAĞ KEBABI KAVGASI !
Cağ Kebabı Artvin'in mi yoksa Erzurum'un mu tartışması bitmek bilmiyor. Artvinli ustalar, cağ kebabının ilk Çoruh havzasında Artvinli bir çobanın yaptığını iddia ederken, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası cağ kebabı için patent başvurusunda bulundu.
11 Aralık 2019, 22:24
 
Cağ kebabı kimin tartışmasına katılan Artvinli dönerciler yöre insanının sabah kahvaltıda bile cağ kebap tükettiğini belirterek cağ kebabının Çoruh havzasında Artvinli bir çobanın aç kalmasıyla ortaya çıktığı iddiasında bulundular.
 
30 yıllık döner ustası Kenan Karaman yaptığı açıklamada “Çoruh Vadisi’nde hayvanları gütmekte olan çoban ekmek ihtiyacının evinden gelmeyince acıkır. Bir hayvanı keserek, etleri parçalara böler, sadece soğan, tuz, biber kullanarak odun şişinde pişirerek kendine yiyecek elde eder. İlk bulunuş bu şekilde. Cağ kebap odun ateşinden yatık olur, her hayvandan olmaz kuzu yada koyundan doğal beslenmiş yaylalardaki hayvanlardan elde edilir. Cağ Kebabı meşe odunundan ve Hemşin koyunundan yapılır. Bu koyun sadece Artvin'de bulunur. Doğal olarak cağ kebabı Artvin'e aittir” dedi.
 
PATENT BAŞVURUSUNDA BULUNULDU
Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçin Kurt ise odun ateşinde yatık döner için patent başvurusunda bulunduklarını ifade ederek, “Artvin'i tüm dünyaya doğanın başkenti olarak tanıtıyoruz. Komşu illerimize kültürel birlikteliklerimiz var. Çağ kebapta bunlardan biri. Erzurum cağ döner için daha önce patent başvurusunu yapıp alan ilimiz. Aslında bizim iddiamız vatandaşlarımıza farklı bir lezzet sunmak. Türk Patent Enstitüsüne Artvin yatık döner başvurumuzu yaptık. Sunumları birbirine benzese de, Artvin yatık döneri çok daha farklı organik tat içeriyor” diye konuştu.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 DEFİLE VE PODYUMA VEDA MI ? Ertuğrul Özkök
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 SAĞLIKLI GÜÇLÜ TOPLUM
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BAŞBAKAN TATAR'A İTİBAR SUİKASTI

SİTE ANKET

HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZEN ÇOK OKUNANLAR