Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KIBRIS MÜZAKERELERİ DEVAM EDECEK
KIBRIS MÜZAKERELERİ DEVAM EDECEK
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Brüksel'de Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile biraraya geldi.BM'den yapılan açıklamada şubat ayı ortasında yarıda kesilen Kıbrıs görüşmelerinin 11 Nisan'da yeniden başlayacağı bildirildi
5 Nisan 2017, 20:31

 

BM'den yapılan açıklamada şubat ayı ortasında yarıda kesilen Kıbrıs görüşmelerinin 11 Nisan'da yeniden başlayacağı bildirildi. Açıklamada Türk ve Rum taraflarının görüşmeyi onayladığı kaydedildi.

Bu açıklama öncesinde BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Brüksel'de Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile biraraya geldi. Akıncı Guterres'le görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Görüşmemiz esnasında, Cenevre'den bu yana meydana gelen gelişmeleri kendisine Kıbrıs Türk tarafı olarak aktarma fırsatı bulduk. Çeşitli yönleriyle, ayrıntılarıyla kendilerini, kendi düşüncelerimiz ve pozisyonlarımız hakkında aydınlattık" dedi.

"Bu görüşmede Kıbrıs'ta iki kesimli, iki toplumlu, siyasal eşitlik içinde yaşanacak her iki tarafın da kaygılarına yanıt veren her iki toplumun da eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yaşayabilecekleri bir çözüme olan bağlılığımızı ve kararlılığımızı yeniden teyit etme fırsatı bulduk" diyen Akıncı, bu nedenle görüşmenin çok yararlı ve verimli geçtiğini kaydetti. Görüşmeler konusunda pozisyonlarının çok iyi bilindiğini söyleyen Mustafa Akıncı, "Umarım bu yeni başlangıç tüm Kıbrıs için, bölge için ve tüm ilgili taraflar için hayırlı sonuçlar doğursun” dedi.

Akıncı-Guterres görüşmesi öncesinde ise Birleşmiş Milletler (BM) Kıbrıs Özel Temsilcisi Espen Barth Eide Lefkoşa'da Türk ve Rum liderler ile akşam yemeğinde bir araya gelmişti.

Türk ve Rum liderler Akıncı ve Anastasiadis'in katılımıyla 16 Şubat'ta yapılan Kıbrıs görüşmelerinde Rum kesimi okullarında 1950 yılında Yunanistan ile birleşme konusunda yapılan referandumun (Enosis plebisiti) yıllık olarak anılması kararına ilişkin gerginlik yaşanmıştı. Akıncı'nın bu kararın iptal edilmesini istemesi üzerine Anastasiadis toplantı salonunu terk etmiş ve görüşmeler yarıda kesilmişti.

© Deutsche Welle 


DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 35 MİLYAR TL. KİMLERE GİTTİ ? Çiğdem Toker
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 GELDİ ÇATTI SEÇİM
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 SÖZLER VE YAZILAR
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 KABULLENMİŞ GÖZÜKMEK
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇİFTLİK BANK'IN ARKASINDA KİMLER VAR ? (1)

SİTE ANKET

TÜRKİYE SEÇİME GİDİYOR CUMHURBAŞKANI OYUN KİME ?EN ÇOK OKUNANLAR