Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KIBRIS MÜZAKERELERİ DEVAM EDECEK
KIBRIS MÜZAKERELERİ DEVAM EDECEK
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Brüksel'de Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile biraraya geldi.BM'den yapılan açıklamada şubat ayı ortasında yarıda kesilen Kıbrıs görüşmelerinin 11 Nisan'da yeniden başlayacağı bildirildi
5 Nisan 2017, 20:31

 

BM'den yapılan açıklamada şubat ayı ortasında yarıda kesilen Kıbrıs görüşmelerinin 11 Nisan'da yeniden başlayacağı bildirildi. Açıklamada Türk ve Rum taraflarının görüşmeyi onayladığı kaydedildi.

Bu açıklama öncesinde BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Brüksel'de Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile biraraya geldi. Akıncı Guterres'le görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Görüşmemiz esnasında, Cenevre'den bu yana meydana gelen gelişmeleri kendisine Kıbrıs Türk tarafı olarak aktarma fırsatı bulduk. Çeşitli yönleriyle, ayrıntılarıyla kendilerini, kendi düşüncelerimiz ve pozisyonlarımız hakkında aydınlattık" dedi.

"Bu görüşmede Kıbrıs'ta iki kesimli, iki toplumlu, siyasal eşitlik içinde yaşanacak her iki tarafın da kaygılarına yanıt veren her iki toplumun da eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yaşayabilecekleri bir çözüme olan bağlılığımızı ve kararlılığımızı yeniden teyit etme fırsatı bulduk" diyen Akıncı, bu nedenle görüşmenin çok yararlı ve verimli geçtiğini kaydetti. Görüşmeler konusunda pozisyonlarının çok iyi bilindiğini söyleyen Mustafa Akıncı, "Umarım bu yeni başlangıç tüm Kıbrıs için, bölge için ve tüm ilgili taraflar için hayırlı sonuçlar doğursun” dedi.

Akıncı-Guterres görüşmesi öncesinde ise Birleşmiş Milletler (BM) Kıbrıs Özel Temsilcisi Espen Barth Eide Lefkoşa'da Türk ve Rum liderler ile akşam yemeğinde bir araya gelmişti.

Türk ve Rum liderler Akıncı ve Anastasiadis'in katılımıyla 16 Şubat'ta yapılan Kıbrıs görüşmelerinde Rum kesimi okullarında 1950 yılında Yunanistan ile birleşme konusunda yapılan referandumun (Enosis plebisiti) yıllık olarak anılması kararına ilişkin gerginlik yaşanmıştı. Akıncı'nın bu kararın iptal edilmesini istemesi üzerine Anastasiadis toplantı salonunu terk etmiş ve görüşmeler yarıda kesilmişti.

© Deutsche Welle 


DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 1 MİLYON TÜRK YUNANİSTAN'A - Bahattin Yücel
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 ÇİRKİN POLTİKANIN BÖYLESİ
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 EGEMENLİK DUYGUSU
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 25 EYLÜL
Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC
 RUMLARDAN BİR DERS DAHA
Merve Sarı Merve  Sarı
 HAYATI NASIL OKUMALIYIZ ?

SİTE ANKET

DÜNYA'DAKİ EN İYİ TÜRK FUTBOLCUSU KİM ?EN ÇOK OKUNANLAR