Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KIBRIS İÇİN YENİ BİR UMUT MU ?
KIBRIS İÇİN YENİ BİR UMUT MU ?
Kıbrıslı Rum ve Türk liderler, BM Genel Sekreteri'nin düzenlediği yemekte bir araya geldi. Kıbrıslı liderler bu ay içinde yeniden müzakere masasına dönmeyi kararlaştırdı.
5 Haziran 2017, 16:51
 
 
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres Türk ve Rum liderlerle BM'in New York'taki merkezinde yapılan ve dört saat süren yemekten sonra adanın birleştirilmesinin amaçlandığı görüşmelerin yeniden başlayacağını duyurdu.
 
Guterres Rum lider Nikos Anastasiadis ve Türk lider Mustafa Akıncı'yı Kıbrıs'ta çözüme ulaşmayı amaçlayan ve iki yıldır devam eden diplomatik çabaları kurtarmak için davet etmişti.
 
BM Genel Sekreteri iki liderle Kıbrıs'ta haziran ayında bir konferans toplanması konusunda anlaştıklarını açıkladı. Guterres kesin bir tarih açıklamazken, tarih konusunun Türkiye, Avrupa Birliği, Yunanistan ve İngiltere'ye danışıldıktan sonra netleşeceğini söyledi.
 
Geçen hafta Lefkoşa'da Akıncı ile bir araya gelen Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs'ta kalıcı barış için Türkiye'nin ve Kıbrıslı Türklerin Cenevre'deki barış görüşmelerini canlandırmak için üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını söylemişti.
 
Hiçbir ön koşul olmadan Cenevre'ye dönmeye hazır olduklarını belirten Çavuşoğlu, "Cenevre'deki barış görüşmelerinde Rum tarafının ön koşullarını kabul etmelerinin ise mümkün olmadığını" söylemişti.
 
Güvenlik konusu pürüz oluşturuyor
Görüşmelerdeki en pürüzlü konulardan biri, oluşturulması hedeflenen federal devletin güvenliği konusu. Rum lider Anastasiadis, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'den oluşan üçlü garantörlük sistemi kaldırılarak Ada'nın güvenliğinin uluslararası bir jandarma gücü tarafından garanti edilmesini önerirken, Türk tarafı Türk askerlerinin Ada'dan tamamen çekilmesine yanaşmıyor.
 
43 yıldır devam eden Kıbrıs sorununun çözümü için liderler düzeyinde son girişim Mayıs 2015'te başlatılmıştı.
 
Kurulacak federal yapıda iktidar paylaşımı, toprak bölüşümü, güvenlik konuları ve mülki haklar gibi konular, müzakerelerin önünü tıkayan başlıca unsurlar.
Ada'da 2004 yılında dönemin BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın sunduğu Annan Planı, düzenlenen bir referandumda Türk tarafının kabul etmesine karşın Rum Kesimi reddedilmiş, bölünmüş Kıbrıs'ın Rum tarafı Avrupa Birliği'ne katılmıştı. KKTC'de halen 35 bin civarında Türk askeri bulunuyor.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 YANLIŞ STRATEJİ - Kadri Gürsel
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 VATANDAŞ VE MİLLETVEKİLLERİ AYRICALIĞI
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 YENİ NESİL SEÇMEN
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 KTHY YENİDEN HAYATA GEÇMELİ
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇİFTLİK BANK'IN ARKASINDA KİMLER VAR ? (1)

SİTE ANKET

KIBRIS'A GEZME YADA FARKLI AMAÇLI HİÇ GİTTİNİZ Mİ ?
EN ÇOK OKUNANLAR