Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
RUM KESİMİNE NET UYARI,ENİ GEMİSİNE İZİN YOK
RUM KESİMİNE NET UYARI,ENİ GEMİSİNE İZİN YOK
Kıbrıs Rum kesimi adına sondaj yapan İtalyan Eni şirketinden yapılan açıklamada, Saipem 12000 adlı sondaj gemisinin Kıbrıs’ın güneydoğu tarafına giderken Türk ordusu tarafından durdurulduğu açıklandı.
11 Şubat 2018, 21:21
 
 
Kıbrıs Rum Cumhuriyeti, Türk ordusunun İtalyan petrol şirketi Eni tarafından işletilen geminin doğal gaz araması planlanan bölgeye gidişine engel olduğunu belirtti.
 
Eni şirketinden yapılan açıklamada, Saipem 12000 adlı sondaj gemisinin Kıbrıs’ın güneydoğu tarafına giderken Türk ordusu tarafından durdurulduğunu ve bölgedeki askeri hareketlilik nedeniyle daha ileri gitmemesinin söylendiği kaydedildi.
 
image
 
Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, Türkiye’nin bu hareketiyle uluslararası hukuku ihlal ettiğini belirtti ve ülkesinin gerekli adımları atacağını belirtti. Anastasiades, bununla birlikte ‘gerekli adımlar’ın ne olduğun açıklamadı.
 
Anastasiades, “Bizim tarafımızda bizim hareketlerimiz durumu tırmandırmaktan kaçındırmayı yansıtıyor” ifadesini de kullandı.
 
İtalyan Dışişleri Bakanlığı da Türk yetkililerin geminin belirlenen bölgeye gitmesine izin vermediğini onayladı.
 
İtalya Dişişleri Bakanlığı sözcüsü durumun İtalyan diplomatlarca Lefkoşa ve Ankara’da en üst düzeyde takip edildiğini ve sorunun çözümü için bütün mümkün diplomatik adımların izlendiğini kaydetti.
 
Pazar günü Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada geminin durdurulmasına değinilmedi, fakat bölgede tek taraflı Kıbrıslı Rumların keşif çalışmalarının Kıbrıslı Türklerin bağımsızlık haklarını ihlal ettiği ve Kıbrıslı Rumların bölgede güvenliği ve istikrarı tehlikeye attığı belirtildi.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 BİLİM; BİR ESERİ YOK AMA PROFESÖR
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 JOHNSON MEKTUBUNUN PERDE ARKASI
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 AKŞENER'İN HEDEFİ BÜYÜK -Necdet Buluz
Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC
 NİJERYALI CİNAYETİNİN SORUMLUSU KİM ?
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 KENEVİR ÜRETİMİ KİMLERİ ÜRKÜTTÜ ?
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 KIBRIS RUM KESİMİNE GİRDİM

SİTE ANKET

DÜNYA'DAKİ EN İYİ TÜRK FUTBOLCUSU KİM ?EN ÇOK OKUNANLAR