Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KKTC 2000 VATANDAŞLIĞI SORUŞTURUYOR
KKTC 2000 VATANDAŞLIĞI SORUŞTURUYOR
KKTC'de 4 lü koalisyon ile kurulan yeni hükümet işe şüpheli vatandaşlıklarla başladı.Başbakanı Tufan Erhürman İçişleri Bakanlığı’ndaki üst düzey kadro tamamlandıktan sonra ilk olarak 2 bin civarındaki istisnai vatandaşlığın ele alınacağını aktardı.“İlk defa vatandaş olanlar ilk seçimde oy kullanamayacak. Bu çalışma için henüz düğmeye basmadık” dedi.
25 Şubat 2018, 19:09
 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Tufan Erhürman, Ulusal Birlik Partisi- Demokrat Parti döneminde vatandaşlık verilen 2 bin kişinin kayıtlarının gözden geçirileceğini açıkladı.
 
KKTC Başbakanı Erhürman, basın mensuplarnın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Erhürman, İçişleri Bakanlığı’nda üst düzey kadrolar tamamlanır tamamlanmaz, vatandaşlık incelemeleriyle ilgili gelişmelerin kamuoyuna açıklanacağını söyledi. Başbakan Erhürman, "Hükümet programında da açıkça yazdığı gibi ‘Bakanlar Kurulu tarafından vatandaş yapılması zorunlu görünenler vatandaş yapılır’ hükmü kalkacak. İstisnai vatandaşlığın ikinci türü olan spor, kültür, ekonomi gibi konularda yararlı hizmetleri bulunanlarla ilgili konu ayrıntılı kriterlere bağlanacak" diye konuştu. Vatandaşlıkların 'oy' olarak da görüldüğüne dikkat çeken Erhürman, "İlk defa vatandaş olanlar önlerindeki ilk seçimde oy kullanamayacak. Bu konularda 4 partinin hemfikirliği var. Bu çalışmanın başlatılması için düğmeye basmadık" dedi.
 image
 
​Vatandaşlık incelemesinde ne kadar geriye gidileceği sorulan Erhürman, "Sorusunun cevabı burada yatıyor. Yok hükmündeki işlemlerde 50 sene bile geriye gidebilir. 50 yıl önce yapılsa bile ağır bir hukuki sakatlık varsa o işlem geri alınabilir. Ancak o işlem usuli bir sebeple hukuka aykırıysa hile de yoksa o 75 gün içinde geri alınabilir. 76’ncı gün geri alınamaz" diye yanıt verdi.
 
Öte yandan KKTC'de son 1 haftadır, Yeniden Doğuş Partisi Milletvekili Bertan Zaroğlu'nun vatandaşlığı tartışma konusu olmuştu. KKTC İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, 'YDP Milletvekili Bertan Zaroğlu'nun vatandaşlığının yasal olmadığı' yönündeki iddialarla ilgili kendisine yöneltilen soru üzerine "Bir kişiye yasalara aykırı vatandaşlık verildiğinin tespit edilmesi halinde, kim olduğuna bakılmaksızın yasanın gereği yerine getirilek" demişti. Maliye Bakanı Serdar Denktaş ise Zaroğlu'nun vatandaşlığının iptal edilmeyeceğini açıklamıştı.
 
KKTC'de mevcut yasaya göre, 5 yıl çalışma izniyle ülkede yaşayanlar, 'vatandaşlık başvuru hakkı'na sahip oluyor. Bunun yanı sıra Bakanlar Kurulu'nca da 'ülke yararına' görülen isimler vatandaş yapılabiliyor.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 ÜÇ ZİYARET ÜÇ KURGU -Fehim Taştekin
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 EGE'DE SOYDAŞLARIMIZ ASİMİLE EDİLİYOR
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BURSA'NIN MERKEZİNDE KÜÇÜK SURİYE ( 2 )
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA

SİTE ANKET

2018 / 19 FUTBOL SEZONUNDA HANGİ TAKIM ŞAMPİYON OLUR
EN ÇOK OKUNANLAR