Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KKTC'NİN YENİ BAŞBAKANI ANKARA'DA
KKTC'NİN YENİ BAŞBAKANI ANKARA'DA
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin geçtiğimiz ay yapılan seçim sonrası koalisyon hükümeti kurarak Başbakanı olan Tufan Erhürman Başbakan Binali Yıldırım tarafından resmi törenle karşıladı.
7 Mart 2018, 16:45
 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yeni kurulan hükümetin Başbakanı Tufan Erhürman'ın, uzun süredir Ankara'dan randevu isteğine olumlu yanıt alamaması ile ilgili kriz, Başbakan Binali Yıldırım'ın davetiyle çözüldü,Başbakan Erhürman KKTC Dışişleri bakanı Kudret Özersay ile Ankara'ya geldi..
 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin geçtiğimiz ay yapılan seçim sonrası koalisyon hükümeti kurarak  Başbakanı olan  Tufan Erhürman Başbakan Binali Yıldırım tarafından  resmi törenle karşıladı.
 
Çankaya Köşkü'ndeki tören, iki ülke milli marşlarının çalınmasıyla başladı. Erhürman, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Tören Taburu'nu selamladı.image
 
İki ülke heyetlerinin takdiminin ardından Yıldırım ve Erhürman, Çankaya Köşkü'nün merdivenlerinde tokalaşarak basına poz verdi.
 
Törende, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın ile diğer ilgililer de hazır bulundu.
 
 
 
Başbakan Binali Yıldırım, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Tufan Erhürman ile ortak açıklama
 
 Yıldırım'ın açıklamalardan öne çıkan başlıklar şöyle:
 
Ada'da eğer kalıcı, sürdürülebilir bir çözümün mümkün olması gerekiyorsa Güney Kıbrıs Rum tarafının buna zihinsel olarak hazır olması lazım.
 
Bayrağa yapılan bir hakaret o ülkeye yapılmış sayılır. Bayrağımız bizim gururumuzdur. Bu ve buna benzer densizlikleri yapanları muhatap bile almıyoruz.
 
İki Yunan askeri sınır ihlali yaptı ve hukuki süreç devam ediyor yargı gerekli çalışmaları yapacaktır. Bu konuyu AB ilişkilerine kadar getirmek büyük bir zeka işidir.
 
Kıbrıs adası etrafındaki zenginlikler adada yaşan halkın ortak varlığıdır burada tek taraflı girişimler bizim tarafımızdan hoş karşılanmaz. Gerçek anlamda iki taraflı devlet oluşumu kalıcı bir çözüm elde edilirse bütün kaynakların adada yaşayanların refahı için değerlendirilmesi mümkündür.
 
Kıbrıs açıklarındaki sondaj faaliyetleri
Ada etrafında herhangi bir yer altı zenginliğinin dışarıya çıkartılmasında muhatap adada aranıyorsa bu muhatap hem Kuzey'dir hem Güney'dir. Bu iki muhatabın mutabık kalmadığı bir çalışma, bizim açımızdan tehdit olarak, Kuzey Kıbrıs'ın egemenlik haklarını bir ihlal girişimi olarak değerlendirilir. Bunun kimin tarafından yapıldığının önemi yoktur.
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KABUL EDEBİLİR
 
Başbakan Tufan Erhürman ile Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile planlanan bir görüşmesi yok. Ancak Erdoğan’ın KKTC heyetini kabul edebileceği bilgisine ulaşıldı.
 

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 ÜÇ ZİYARET ÜÇ KURGU -Fehim Taştekin
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 EGE'DE SOYDAŞLARIMIZ ASİMİLE EDİLİYOR
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BURSA'NIN MERKEZİNDE KÜÇÜK SURİYE ( 2 )
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA

SİTE ANKET

İSTANBUL BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİ İÇİN OYUNUZ KİME OY VERECEKSİNİZ ?
EN ÇOK OKUNANLAR