Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KIBRIS'IN 2 KESİMİ BİRAZ DAHA YAKLAŞTI
KIBRIS'IN 2 KESİMİ BİRAZ DAHA YAKLAŞTI
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs'ta güven artırıcı önlemler kapsamında açılması planlanan Gazimağusa'daki Derinya ve Lefke'deki Aplıç sınır kapıları eş zamanlı kullanıma açıldı
17 Kasım 2018, 20:54

 

Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs arasında 8 yıl aradan sonra ilk kez yeni sınır kapıları açıldı.

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in kararının ardından, Derinya ve Aplıç sınır kapıları eş zamanlı kullanıma açıldı.

Sınır kapılarının açılmasının ardından yaklaşık 500 kişilik grup yaya olarak geçiş yaptı. Sınır kapılarından ilk olarak geçen Rum ve Türk vatandaşlarına çeşitli ikramlar yapıldı.
 
Açılışa giden vatandaşlar Rumca ve Türkçe "barış" yazılı pankartlar taşıdı. Günün anısına Gazimağusa ve Derinya belediye başkanlarına 2 zeytin fidanı verildi.
 
BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar yaptığı açıklamada, "Sınır kapılarının açılması insanların daha fazla iletişim kurmasına yardımcı olacak ve iki toplum arasında ihtiyaç duyulan güvenin inşasında önemli rol oynayacak" ifadelerini kullandı.
 
image
 
Bugünün Kıbrıs için iyi bir gün olduğunu belirten Spehar, 8 yıldan sonra yeniden sınır kapısı açılmasını memnuniyetle karşıladığını kaydetti.

Ada’da 1974 Barış Harekatı’ndan sonra karşılıklı geçişler sınırlı şekilde yapıldı. Dönemin Kuzey Kıbrıs Bakanlar Kurulu 23 Nisan 2003’te sınır kapılarının tek taraflı açılması kararı aldı. Rumların bir süre devam eden kararsızlığının ardından sınır kapılarının kullanımı sonraki yıllarda yaygınlaştı.

Böylece Türk ve Rum tarafları arasında geçiş noktası kısa sürede 7 ye ulaştı ve 8 yıl yeni kapı açılmadı.Uzun sürelik bu  tıkanıklık 2 yeni kapının açılması ile 9 oldu.Doğuda "Derinya" Batıda ise "Aplıç" sınır kapıları eşzamanlı olarak karşılıklı geçişlere açıldı.
 
image
 
MAĞUSA DERİNYA VE LEFKE APLİÇ AÇILDI
 
Gazimağusa’da açılan Derinya kapısında 1996 yılında çıkan sınır çatışmalarında gönderden Türk bayrağını indirmeye çalışan Solomos Solomu adlı bir Rum vurularak öldürülmüştü.
 
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis’in 3 yıl önce açılmasına karar verdiği Gazimağusa kentindeki Derinya ve Lefke ilçesindeki Apliç kapılarının finansmanını BM aracılığıyla Avrupa Birliği yaptı.
 
Kapalı Maraş kentinin yakınındaki Derinya kapısının açılması, 1996’da bölgede Rum motorcularla yaşanan kanlı sınır çatışmalarını hatırlattı. Fanatik Rum motorcular 8 Ağustos 1996’da bölgede sınır delme eylemi düzenlemiş, Tasos İsaac adlı Rum motorcu, sınırda çıkan çatışmada hayatını kaybetmişti. Bir hafta sonra Derinya kapısında düzenlenen protesto gösterisinde bayrak direğine tırmanarak gönderdeki Türk bayrağını indirmeye çalışan Solomos Solomu adlı Rum vurulmuştu.
 
image
 
SİYASİLERDEN OLUMLU MESAJLAR
 
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın sözcüsü Barış Burcu, Kıbrıs sorununda kapılara ihtiyaç duyulmayacak bir çözüm temennisinde bulunurken, Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, kapıların açılmasının Rum ve Türklerin birbirini tanıması açısında önemli bir gelişme olduğunu söyledi.
 
Vatandaşlar sınır kapılarının açılmasından memnun
 
Sufi Özpaşa, kapıların açılmasının Kıbrıs'ta barışa hizmet edeceğini aktararak, aynı zamanda bölgenin ekonomik kalkınmasına ortam sağlayacağını vurguladı.
 
Hasan Öksüz de kapıların açılmasının iki taraf için de "hayırlı olmasını" dileyerek bunun iki toplum için de faydaları olacağını söyledi.
 
Lefke Aplıç sınır kapısından ilk geçenlerden Vostas Semisteflevus ise, yıllardır süren mücadelenin ardından kapıların açılmasının kendisini mutlu ettiğini dile getirerek, "Bu, iki toplum arasında barışı temsil eden yegane gerçektir" diye konuştu.
 
Şeffaf Gazete.com

 


DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 ÜÇ ZİYARET ÜÇ KURGU -Fehim Taştekin
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 EGE'DE SOYDAŞLARIMIZ ASİMİLE EDİLİYOR
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BURSA'NIN MERKEZİNDE KÜÇÜK SURİYE ( 2 )
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA

SİTE ANKET

İSTANBUL BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİ İÇİN OYUNUZ KİME OY VERECEKSİNİZ ?
EN ÇOK OKUNANLAR