Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KIBRIS'TA ORTAK VİZYON ARIYORUZ
 KIBRIS'TA ORTAK VİZYON ARIYORUZ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kıbrıs konusunda "İçinde bulunduğumuz istişare sürecinin iyi değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Taraflar yeni bir müzakere sürecine başlamadan ortak bir vizyon, yol haritası belirlemelidir. Neyin nasıl müzakere edileceği, önceden net olmalıdır.''dedi.
5 Şubat 2019, 21:03
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Tsipras arasındaki görüşme tamamlandı. Görüşme sonrası liderler basın toplantısı düzenledi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye olarak Yunanistan ile aramızdaki tüm meselelerin hakkaniyet temelinde, barışçıl şekilde çözülebileceğine inanıyorum." dedi.
 
Toplantıda iki ülke arası ilişkiler ve AB konularının yanı sıra Kıbrıs sorununa da değinildi
 
"TÜRKİYE İÇİN KIBRIS TÜRKÜNÜN SİYASAL EŞİTLİĞİ TEMEL PARAMETREDİR"
 
Erdoğan, toplantı sonrası yaptığı açıklamada Kıbrıs konusunda ortak bir yol haritası belirlenmesi gerektiğini belirterek Kıbrıs Türkünün eşitliğinin temel parametre olduğu vurgusunu yaptı.
 
Kıbrıs konusunda içinde bulunduğumuz istişare sürecinin iyi değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Ortak bir vizyon ve yol haritası belirlenmelidir. Neyin nasıl müzakere edileceği net olmalıdır. Kıbrıs Türkleri'nin eşitliği temel parametre olmalıdır.”
 
TSİPRAS: “FEDERAL KIBRIS CUMHURİYETİ, AB’NİN NORMAL BİR ÜYESİ OLMALIDIR”
 
Yunanistan Başbakanı Tsipras da görüşme sonrası konuşmasında “Federal Kıbrıs Cumhuriyeti” vurgusu yaptı.
 
image
 
Tsipras, “Federal Kıbrıs Cumhuriyeti, AB’nin normal bir üyesi olmalıdır” ifadesini kullandı.
 
Tsipras'ın Kıbrıs sorununa ilişkin şu ifadeleri kullandı:
 
"Kıbrıs konusunda adil ve kalıcı çözüm bulunması gerektiğini söyledim. Federal Kıbrıs Cumhuriyeti AB'nin normal bir üyesi olarak var olmalı. Tabii ki, geçmişte yapılan bazı hataları tekrar etmekte fayda yok.Bir ön hazırlık görüşmelerinin yapılmasını önerdim, özellikle güvenlik konusunda. Doğu Akdeniz'de uluslararası hukuka saygı gösterilmesine değindim. 
 
Enerji konusunda ilişkilerimizde köprü rolü oynamasını söyledim.
 
Bazı enerji projelerinde işbirliği yapıyoruz, bu işbirliğini Türk Akım'da daha da ileri götürebiliriz. Halklarımızın hayat standartlarını yükseltmek için neler yapabiliriz. Yaz aylarında gemi seferlerinin yapılmasında mutabık kaldık. İki ülke arasındaki iş adamlarının işbirliğinin artması sağlanacaktır."

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 DEFİLE VE PODYUMA VEDA MI ? Ertuğrul Özkök
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 SAĞLIKLI GÜÇLÜ TOPLUM
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BAŞBAKAN TATAR'A İTİBAR SUİKASTI

SİTE ANKET

HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZEN ÇOK OKUNANLAR