Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KIBRISLI NİYAZİ KIZILYÜREK'TEN BİR İLK
KIBRISLI NİYAZİ KIZILYÜREK'TEN  BİR İLK
AP seçiminde federal çözümü destekleyen Rum komünist AKEL partisinin Türk adayı profesör Niyazi Kızılyürek Avrupa Parlamentosu’ndaki 6 sandalyeden birinin sahibi oldu. Kıbrıslı Türklerin de aralarında bulunduğu 72 adayın yarıştığı AP seçiminin güçlü ismi Niyazi Kızılyürek Avrupa Parlamentosu’nda temsiliyet hakkı kazandı.
27 Mayıs 2019, 07:23
 
 
Kıbrıs’ta Rumların yönetimindeki Kıbrıs Cumhuriyeti’nde yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ilk kez bir Türk aday temsiliyet hakkı kazandı. Kızılyürek Seçimi Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu taşıyan Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan KıbrısTürklerinin oyları ile kazandı.
 
Seçimde 5 bin Kıbrıslı Türk de oy kullandı.
Resmi olmayan sonuçlara göre AP seçiminde federal çözümü destekleyen Rum komünist AKEL partisinin Türk adayı profesör Niyazi Kızılyürek Avrupa Parlamentosu’ndaki 6 sandalyeden birinin sahibi oldu.
 
image
İktidardaki Demokratik Seferberlik Partisi ve muhalefetteki AKEL Avrupa Parlamentosu’ndaki iki sandalyesini korurken gayrı resmi sonuçlara göre AKEL’in adayı Niyazi Kızılyürek Avrupa Parlamentosu seçimlerinde sandalye kazanan ilk Kıbrıslı Türk oldu.
 
 Kıbrıslı Türklerin de aralarında bulunduğu 72 adayın yarıştığı AP seçiminin güçlü ismi Niyazi Kızılyürek Avrupa Parlamentosu’nda temsiliyet hakkı kazandı. Rum toplumunda yaşayan profesör Niyazi Kızılyürek’in seçilmesiyle ilk kez bir Kıbrıslı Türk Avrupa Parlamentosunda söz hakkı elde etmiş oldu. Kızılyürek seçim öncesinde Kıbrıs Türk toplumunu değil tüm Kıbrıs’ı temsil edeceğini açıklamıştı.
 
 Kıbrıslı Türklerin yüzde 6.93’ünün oy kullandığı seçimde, toplam katılım oranı yüzde 42,8 oldu.
 
 Kıbrıs Cumhuriyeti adına Güney’de yapılan seçimlerde 286.602 Kıbrıslı Rum sandık başına giderek oy kullandı. Seçmen listesine kayıtlı Kıbrıslı Türklerden de 5.604’ü sandığa gitti.
 
 AP seçimlerine AKEL’den Niyazi Kızılyürek’in dışında, Yasemin Hareketi’nden İbrahim Aziz, Öz Karahan, Leyla Kıralp, Şener Levent, Zeki Beşiktepeli ve Faize Özdemirciler; Kıbrıs Türk Sosyalist Partisi’nden Mehmet Birinci ve Kazım Halit de AP seçimine giren Kıbrıslı Türk adaylardandı.
 
Avrupa Parlamentosu seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre hükümet partisi DISI yüzde 29’luk bir oranla en fazla oyu aldı. DISI’yı yüzde 27 ile sol parti AKEL takip etti. AKEL’in adayı Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek, Avrupa Parlamentosu’na seçilen ilk Kıbrıslı Türk oldu
 
image
 
Resmi olmayan sonuçlara göre AP’ye giren adaylar ve partileri şöyle;
 
DİSİ
 
Lefteris Hristoforu
 
Lukas Furlas 
 
AKEL
 
Niyazi Kızılyürek
 
Yorgos Yorgiou 
 
DİKO 
 
Kostas Mavridis 
 
EDEK
 
Dimitris Papadakis

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 DEFİLE VE PODYUMA VEDA MI ? Ertuğrul Özkök
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 SAĞLIKLI GÜÇLÜ TOPLUM
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BAŞBAKAN TATAR'A İTİBAR SUİKASTI

SİTE ANKET

HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZEN ÇOK OKUNANLAR