Güzel ülkemiz için yazıyoruz - ARSA BARONLARI KKTC HÜKÜMETİNİ BÖLDÜ ! Şeffaf Gazete
http://www.seffafgazete.com/haberler/kibris/35948/arsa-baronlari-kktc-hukumetini-boldu-

 

ARSA BARONLARI KKTC HÜKÜMETİNİ BÖLDÜ !
ARSA BARONLARI KKTC HÜKÜMETİNİ BÖLDÜ !
KKTC''de İki iktidar ortağı UBP ve HP yeni imar yasasında karşıt saflarda yer aldılar.Ülkenin en önemli değeri denize yakın tarlaları toplayanların arazi rant savaşında savaşında iki parti karşı saflarda yer alıp adeta iki rant odağının arasında vekalet savaşı yapma durumuna geldiler.
15 Temmuz 2020, 18:24
 
Kuzey Kıbrıs'ta iktidarda olan iki ortağın ülkenin parlayan yıldızı İskele-Mağusa aksında dev tarlaları ucuza kapatıp 20-30-40 hatta 100 katlı arsalara döndürme hayaliyle yer parselleyen arazi rantçıları ile daha önce tarlalarına mevcut fasıl 96 ile izin alıp işe koyulanlar arasında çıkan ayrım KKTC'yi karıştırdı.
 
image
 
İki iktidar ortağı ,yeni imar yasasınada karşıt saflarda yer aldılar. Hükümeti dağıtma noktasına gelen iki parti lideri arazi rant savaşının tam ortasında kaldılar.
 
UBP- HP Hükümeti dün Resmi Gazete’de yayınlatarak yürürlüğe koyduğu İmar Yasası altındaki değişiklik Emirnamesi’ne ilişkin ‘süresiz uzatma’ kararını, bugün ‘sehven’ (yanlışlıkla) yapıldı diyerek geri çekti ve iptal etti.
 
Uzun süredir devam eden bu mücadelede kimse geri atmıyor ve Türkiye'den çekinerek hen üz bitti diyemesede kanmuoyu önündeki kavga tam bir rant kavgası yapanların vekilleri görünümünü aldı.

UBP- HP Hükümeti dün Resmi Gazete’de yayınlatarak yürürlüğe koyduğu İmar Yasası altındaki değişiklik Emirnamesi’ne ilişkin ‘süresiz uzatma’ kararını, bugün ‘sehven’ (yanlışlıkla) yapıldı diyerek geri çekti ve iptal etti.

image

Hükümet, aylardır sürüncemede bıraktığı ve yürürlüğe koyamadığı Mağusa-İskele-Yeni Boğaziçi İmar Planı’nda yeni bir kaosa imza attı. 

UBP-HP Hükümeti’nin son kararı ile birlikte şu anda tam bir belirsizlik ortaya çıktı.UBP Genel Sekreteri Ersan Saner, Başsavcı’nın “sözlü görüşü” doğrultusunda yayınlanan Emirname değişiklik kararının geri çekildiğini, sadece süreyi uzatacak yeni bir Emirname yayınlanacağını açıkladı. 

image

UBP Genel sekreteri Ersan Saner, Resmi Gazete’de yayınlanan kararın geri çekilmesinin “ara emrine karşın bir düzeltme” olduğunu iddia etti.

Saner "Emirname değişiklik sürecinde yasal süreç takip edilmesi gerekiyor. Yapılacak değişiklikle ilgili halka bilgi verme süreçleri izlenmeli. Bunlar yapılmadan bu değişiklikle ilgili olası bir ara emri başvurusunda yürütmenin durdurulabileceği öngörerek emirnamedeki değişikliği geri çektik" dedi.

Başbakan Ersin Tatar “Hükümetimize duyulan güven sarsıldı”

Başbakanlık, “İçişleri Bakanlığı’ndan gönderilen ve Resmi Gazete’nin 462 sayılı nüshasında yayınlanan Gazimağusa, İskele, Yeni Boğaziçi İmar Planı ile ilgili Emirnameyi Başsavcılıkla yapılan görüşmede ortaya konulanlar ve İyi İdare Yasası gereği iptal edildiğini” açıkladı.

image

Başbakanlık’tan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Ulusal Birlik Partisi İmar Planlarından yanadır. Bu tavır hükümet programına da yansımıştır. Başbakanımız Sayın Ersin Tatar, pek çok açıklamasında İmar Planlarını savunan bir parti olduklarını vurgulamışlardır. Sayın Başbakan, defalarca, Gazi Mağusa, İskele , Yeni Boğaziçi bölgesi için sürdürülebilir, üzerinde uzlaşılan, halkın, ülkenin yararına bir İmar Planı istediklerini vurgulamış, böyle bir İmar Planı ortaya çıkması halinde Resmi Gazete’de yayınlanıp yürürlüğe girmesine onay vereceğini ifade etmiştir.Gazi Mağusa, İskele, Yeni Boğaziçi İmar Planı ile ilgili Emirname süreci 31 Aralık 2019 tarihi itibarıyla tamamlanmıştı. Bu süre doluncaya dek üzerine uzlaşılan bir İmar Planı ortaya çıkmaması nedeniyle, Başbakanımız ilgili Plan’ın Resmi Gazetede yayınlanıp yürürlüğe girmesine onay vermemişti. image

14 Ocak 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı, yeni bir plan hazırlanması maksadı ile ilgili emirnameyi 6 ay bir ek süre ile uzatmıştı. Bu süre bu akşam gece yarısı dolacaktır. Ancak herkesin takdir edeceği üzere Mart ayı başlarından itibaren ülkemiz koronavirüsle mücadele etmektedir.

Doğal olarak İmar Planı ile ilgili süreç de bundan olumsuz olarak etkilenmiştir.Hükümet ortakları arasında yapılan görüşmeler soncunda ise İmar Planı çalışmalarının bir aya kadar tamamlanması üzerinde uzlaşılmış ve sürenin uzatılmasına karar verilmişti. Bu uzlaşmadan sonra İçişleri Bakanlığı, Başbakanlığa bir Emirname göndermiş ve Resmi Gazetenin 462 sayılı nüshasında yayınlanmıştır. Emirnamenin yayınlanması ile birlikte, yatırımcılardan mağdur olduklarına dair şikayetler gelmesi üzerine Başbakanımız konunun yeniden incelenmesini istemiştir.

Başsavcılık ve hukukçular; yapılan görüşmelerde, yayınlanan Emirname’yi müktesep hakları ortadan kaldırması nedeniyle yeni bir Emirname olarak nitelendirmişlerdir. Oysa murat edilen sadece ve sadece 14 Ocak’ta olduğu gibi İmar Planı’nın hazırlanmasına dek süreyi uzatmaktı.Başbakanımızın talimatları bu yönde idi. Bu arada, Başbakanlık hukukçuları da yeni bir Emirname söz konusu ise “İyi İdare Yasası’nın” 11’nci maddesi gereği söz konusu Ermirname’nin önceden halkın bilgisine getirilmesi gerektiği görüşünde olup bunu Sayın Başbakanımıza incelemeleri neticesinde iletmişlerdir. 

image

Asıl sorun ise şudur: Bu Emirname, konuşulanlar ve mutabakata varılanlar dışında yayınlattırılmış olduğundan hükümetimize duyulan güvenin sarsılmasına vesile olmuştur.Dolayısıyla, bütün bu gelişmeler ışığında Başbakanımız Sayın Ersin Tatar’ın talimatları ile ilgili Emirnamenin Resmi Gazetedeki 462 sayılı yayını sehven yapıldığı düşünüldüğünden iptal edilmiştir.

Bu noktadan sonra beklenen, İçişleri Bakanlığı’nın gereken düzeltmeleri yapması, sadece zaman uzatılmasını içeren bir Emirnameyi Başbakanlığa göndermesidir. Böyle bir Emirname gönderilmesi halinde gereği hemen yerine getirilecektir”.

Şeffaf Gazete.com