Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KKTC'DE HORTUM DEHŞETİ
KKTC'DE HORTUM DEHŞETİ
Kuzey Kıbrıs'ta hortum adayı korku içinde bıraktı.Özellikle Girne bölgesinde etkili olan kötü hava şartları, fırtına ve hortum ile hayatı olumsuz yönde etkiledi.Oluşan fırtına ve hortum sonucu araçlar ters döndü,elektrik direkleri yıkıldı,ağaçlar kökten söküldü.
20 Kasım 2020, 22:41
 
Kuzey Kıbrıs'ta etkili olan hortum yaralanmalara ve ağır hasara yol açtı.
 
Kuzey Kıbrıs genelinde etkili olan sağanak yağış ve fırtına bazı şehirlerde hayatı durma noktasına getirdi.Meydana gelen fırtına ve hortum sonucu özellikle Girne bölgesinde ağaçların söküldüğü, camların kırıldığı gözlemlendi.
 
image
 
KKTC'nin 2 elektrik santralından biri olan Teknecik santralı devre dışı kaldı,ada tüm gün elektrik kesintisi yaşadı.
 
KKTC Polis Basın Subaylığından yapılan yazılı açıklamaya göre, hortum sonucu, Ozanköy, Çatalköy Sanayi, Lapta Oteller bölgeleri ve Karşıyaka'da zararlar oluştu.
 
image
 
Hortum sonucunda birçok binanın çatıları uçarken, hortum araçları ters çevirdi.Fırtınanın gücüyle kopan ağaçlar araçların üzerine düştü, duvarlar çöktü ve elektrik telleri ile direkleri zarar gördü.
 
image
 
Olumsuz hava koşulları ve hortum nedeniyle ilk belirlemelere göre 3 kişi yaralandı.
 
Girne Kaymakamı Sinan Güneş, rüzgar, yağış ve hortumun neden olduğu olumsuz hava koşulları nedeniyle Girne Sivil Savunma Müdürlüğünde kriz masası oluşturulduğunu kaydetti.
 
Güneş, yağışla birlikte Sadrazamköy'den Çatalköy bölgesine kadar çeşitli noktalarda meydana gelen hortumların bölgeye zarar verdiğini, ağaçların devrildiğini, elektriklerin kesildiğini belirterek, Geçitköy barajındaki jeneratörün devreye sokulduğunu ifade etti.
 
image
 
Zarar gelen bölgelerde çalışmalar sürüyor
 
Saat 16.00 itibarıyla yağmurun durduğunu ve trafik akışının yeniden başladığını vurgulayan Güneş, zarar meydana gelen bölgelerde çalışmaların sürdüğünü kaydetti.
 
Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Genel Müdürü Gürcan Erdoğan, fırtına, dolu ve şiddetli rüzgarın Teknecik santralinde zarara neden olduğunu ve üretimin koruma amaçlı durduğunu açıkladı.
 
Girne, Dikmen, Alayköy, Yılmazköy ve Boğaz'a elektrik verilemediğini söyleyen Erdoğan, ekiplerin müdahaleye başladığını ve 4-5 saat içerisinde elektrik verilebilmesi için gerekli çalışmaların sürdüğünü belirtti.
 
KKTC'de dün gece etkili olan olumsuz hava koşulları ve aşırı yağışlar nedeniyle Karpaz bölgesi de olumsuz etkilenmiş ve bazı yollar trafiğe kapatılmıştı.
 
Şeffaf Gazete

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 DEPREM DEĞİL RANT ÖLDÜRÜR -Özge Güneş
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 GRİP AŞISI KRİZİ ACİL ÇÖZÜLMELİ
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 KÜRESEL ISINMA VE KÜRESEL İSYAN
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 FARKLILIKLARI İLE GÜNEY KORE
Engin Ertem Engin Ertem
 GÜVENLİ TATİL ROTASI 'KIBRIS ''

SİTE ANKET

''YILIN TARAFTARI '' HANGİ TAKIMIN TARAFTARIDIR OYUN KİME?EN ÇOK OKUNANLAR