Güzel ülkemiz için yazıyoruz - KKTC 40.KURULUŞ YILINI KUTLADI Şeffaf Gazete
http://seffafgazete.com/haberler/kibris/41031/kktc-40kurulus-yilini-kutladi

 

KKTC 40.KURULUŞ YILINI KUTLADI
KKTC 40.KURULUŞ YILINI KUTLADI
Genel Kıbrıs Komitesi, Kıbrıs Geçici Türk Yönetimi, Otonom Kıbrıs Türk Yönetimi ve Kıbrıs Türk Federe Devleti adlarıyla kendi kendini yöneten Kıbrıslı Türkler 40 yıldır adanın kuzeyinde KKTC adıyla varlığını sürdürüyor...
16 Kasım 2023, 12:00
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin  kuruluşunun 40. yıl dönümü ve 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı, ülke genelinde düzenlenen törenlerle KKTC'de kutlandı.

 

Başkent Lefkoşa'da kutlamalar, sabah Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın tebrikleri kabulü ve Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulmasıyla başladı.Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'nda düzenlenen resmi geçit töreninde de ErsinTatar, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından tören birliklerini denetledi, halkın bayramını kutladı.image
 
Resmi geçit törenine, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Ünal Üstel, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, KKTC 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) Komutanı Tümgeneral Sebahattin Kılınç, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Osman Aytaç, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, bakanlar, milletvekilleri, askeri erkan, Türkiye ve Azerbaycan'dan gelen heyetler ile vatandaşlar da katıldı.

Genel Kıbrıs Komitesi, Kıbrıs Geçici Türk Yönetimi, Otonom Kıbrıs Türk Yönetimi ve Kıbrıs Türk Federe Devleti adlarıyla kendi kendini yöneten Kıbrıslı Türkler 40 yıldır adanın kuzeyinde KKTC adıyla varlığını sürdürüyor...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) 40 yaşında… KKTC, Kıbrıs'ta yüzyıllardır yaşam süren Kıbrıs Türkü’nün, Rumlarla kurduğu ortaklık cumhuriyetinden dışlandıktan sonra oluşturduğu en uzun ömürlüsü.
 
1963’te Kıbrıs Cumhuriyeti’nin trajik sonuyla başlayan süreçte Genel Komite, Kıbrıs Geçici Türk Yönetimi, Otonom Kıbrıs Türk Yönetimi ve Kıbrıs Türk Federe Devleti'nin ardından self determinasyon hakkını kullanan Kıbrıslı Türkler 15 Kasım 1983'te KKTC’yi ilan etti.
 
Sadece Türkiye Cumhuriyeti tarafından tanınan KKTC, kurulduğu günden bu yana uluslararası toplum tarafından konulan ekonomi, ulaşım ve spor alanlardaki ambargolara karşı mücadele veriyor.image
 
KIBRIS TÜRKÜ İLK KEZ BÜTÜNLÜKLÜ BİR COĞRAFYAYA SAHİP OLDU
Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıslı Rumlarla 1960’ta ortaklaşa kurduğu Kıbrıs Cumhuriyeti, toplumlar arası çatışmaların patlak vermesiyle sadece üç yıl yaşayabildi. Özellikle Kıbrıslı Türkler için acılarla dolu geçen 11 yılın ardından 15 Temmuz 1974'te Yunan cuntasının darbesine sahne olan Ada, 20 Temmuz 1974'te ise garantörlük hakkını kullanan Türkiye'nin askeri müdahalesiyle yeni bir döneme girdi.
 
Adada yeni bir sayfa açan bu müdahaleyle Kıbrıslı Türkler ve Rumlar, coğrafik olarak bölündü; Kıbrıslı Türkler, adanın kuzeyinde, Kıbrıslı Rumlar ise güneyinde toplandı.
 
O güne kadar ada geneline yayılan Kıbrıslı Türk nüfusu, 1974’le birlikte bütünlüklü bir coğrafyaya sahip oldu ve bunun sonucunda da bir devlet ihtiyacı doğdu.
 
ÖNCE TÜRKİYE’YE BAĞLANMAK İSTENDİ
Kıbrıslı Türkler, çatışmaların başladığı 1963’te Kıbrıs Cumhuriyeti’nden koparak, yasama ve yürütme görevini yürüten Kıbrıs Türk Genel Yönetimi’ni, daha sonra Kıbrıs Türk Geçici Türk Yönetimi’ni ve Barış Harekatı’ndan sonra Kıbrıs Türk Otonom Yönetimi’ni kurdu.
 
Otonom Türk Yönetimi Meclisi, Barış Harekatı’nın mimarı Bülent Ecevit’in 1975’in başında adaya yaptığı ziyarette kendilerine yönelttiği “Nasıl bir anayasal yapı istiyorsunuz?” sorusu üzerine başlayan tartışmalar sonunda Türkiye’ye bağlanmayı öngören bir tasarıyı kabul etti.
 
4 Ocak 1975 tarihli özel meclis oturumuna getirilen öneride “yeni düzende iki ayrı bölgeye dayalı bir federal devlet şekli oluşturulması ve siyasi bir çözüm geciktiği takdirde Kıbrıs Türk devletinin ilanı zorunludur” deniliyordu. Uzun tartışmalar sonunda, nihai çözüm şekli olarak “Anavatanla birleşme ve bütünleşme” benimsenirken, asgari çözüm şekli olarak “coğrafi ayrılığa dayalı çözüm yolu” kabul edildi. Yeni anayasal düzen getirilmesi gereği konusunda da hem fikir olundu ve “siyasi bir çözüm gerektiği takdirde Kıbrıs Türk devletinin ilanı” gerekli görüldü.
 
KTFD’DEN KKTC’YE UZANAN GÜNLER
Otonom Türk Yönetimi Meclisi’nin Anavatanla birleşme ve bütünleşme önerisi hayata geçmese de 13 Şubat 1975’te Kıbrıs Türk Federe Devleti kuruldu.
 
KTFD bildirgesinde, gelecekteki bağımsız Federal Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kurulmasına yol açacak düzenin hukuki esasının yaratılması göz önünde bulunduruldu ve iki bölgeli bir federasyon çerçevesinde Kıbrıs Rum toplumuyla birleşilmesi halinde anayasanın Kıbrıs Federal Cumhuriyeti'nin anayasası olarak değiştirilebileceği vurgulandı.
 
Kıbrıs müzakerelerine de açık olmasından dolayı toplumlar arası müzakerelerin devam ettiği KTFD günleri, Birleşmiş Milletler’in 13 Mayıs 1983'te Türkiye’nin Kıbrıs’taki askeri varlığını "işgalci güç" olarak gösteren 37/253 sayılı kararıyla sona yaklaştı.
 
Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın, 1974’ten beri hayalini kurduğu ancak uluslararası konjonktürden dolayı Türkiye’ye kabul ettiremediği bağımsız Kıbrıs Türk devleti, KKTC,  15 Kasım 1983’te ilan edildi.
 
TÜRKİYE HEMEN TANIDI
KKTC’yi hemen tanıyan Türkiye kararını BM’ye bildirdi. Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasındaki büyükelçiler düzeyindeki ilişkiler 17 Nisan 1984’ten itibaren başladı. KKTC’nin Ankara Büyükelçisi Peker Turgud, Cumhurbaşkanı Kenan Evren’e; Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi İnal Batu da Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’a güven mektubu takdim etti.