Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HALİL FALYALI CİNAYETİ DURUŞMASI YAPILDI
HALİL FALYALI CİNAYETİ DURUŞMASI YAPILDI
Girne Çatalköy mevkiinde evine giderken hain bir pusuya düşürülerek öldürülen Kıbrıslı Türk İş İnsanı Halil Falyalı ve beraberinde şoförü Murat Demirtaş’ın suikastıyla ilgili dokuzuncu duruşma gerçekleşti.
17 Kasım 2023, 14:41
 
Girne-Çatalköy mevkiinde evine giderken düzenlenen suikast sonucu öldürülen Yasadışı bahis baronu Kıbrıslı Türk Halil Falyalı ve beraberinde şoförü Murat Demirtaş’ın suikastıyla ilgili dokuzuncu duruşma gerçekleşti.
 
Suikastın gerçekleşmesinde adı geçen zanlılar Ömer Tunç, Veysel Sare ve Musa Çiçek yeniden Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargı huzuruna çıkarıldı. Duruşmada suikastın en yakın iki tanığı Türkistan Gülce ve Halil Işık tanık olarak dinlendi. Olay günü ve gecesi hakkında yaşananları anlatan Işık ve Gülce’ye savunma avukatları çapraz sorgulama yaptı.
 
Olay gecesiyle ilgili olarak, “Ateş açıldığı an kimseyi görmedim” diyen Türkistan Gülce, ateş başladıktan sonra olay yerinden 60-70 metre batıya doğru koştuğunu, silah sesleri bittikten sonra havaya 2 el ateş açtığını iddia etti. Gülce ağır ceza mahkemesindeki ifadesine göre, “Ateş sesleri bittikten sonra Halil Falyalı’nın aracının yanına geldim. Olay sırasında ateş edenleri görmedim” dedi. Gülce, olay yerinde herhangi bir sivilin olup olmadığını hatırlamadığını, olaydan sonra olay yerinin kalabalıklaştığını söyledi.
 
Savcılığın 9.tanığı olarak mahkemeye çıkarılan Halil Işık ise ifadesinde olay gecesini anlatarak, ateş açıldığı sırada Türkistan Gülce’yi görmediğini kendisinin de “koruma” aracının yanında olduğunu iddia etti.image
 
Savunma avukatı Süleyman Özsoylular’ın olay bittikten sonra olay yerinde herhangi bir sivil var mıydı sorusu üzerine Işık, hayır kimse yoktu diye yanıt verdi. Ardından olayın ilk görgü tanıklarından biri olan Ender Faikoğlu’nun ifadesini hatırlatan Savunma makamı Işık’a iddia ediyorum ki, doğruyu söylemiyorsun deyince kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Halil Işık olay yerinde olayın hemen ardından bir sivil olduğunu ısrarla inkâr etti.
 
Işık, olay gecesi merhum Halil Falyalı’nın aracı kurşunlanmaya başladıktan sonra havaya 3 el ateş ettiğini, kendisi ateş ettikten 5 saniye sonra ateşin kesildiğini iddia etti. Özsoylular, “Sen güvenliksin görevini doğru şekilde yapmadın. Korumakla mükellef olduğun adam öldürülürken kendi can güvenliğini düşündün” diyerek, “Görevini doğru yaptığına inanıyor musun?” diye sordu. Sorunun üzerine Özsoylular ve Işık arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.
 
Işık olay gecesi ateş sesleri kesildikten sonra maktul Halil Falyalı’nın aracının yanına gittiğini, Türkistan Gülce’nin daha sonra batıdan geldiğini ifade etti. Olay günü, suikastın ardından cenazeye katılabilmek için zaman kazanmak adına polise farklı ifade verdiklerini sonrasında ise gönüllü ek ifade verdiklerini belirtti. Savunma Avukatı Süleyman Özsoylular, “Türkistan Gülce ile ilk ifadenizi birlikte mi vermeye karar verdiniz? İkiniz de böyle söylüyorsunuz. Olay anında mı bu ifadeyi vermeye karar verdiniz? Bakışarak mı karar verdiniz?” sorusuna, Halil Işık, “Evet” yanıtını verdi.
 
CD’nin bozuk olması nedeniyle duruşma ertelendi
Mahkeme’de tanıkları dinleyen Girne Ağır Ceza Mahkeme Başkanı, delil niteliğinde mahkemeye sunulan bir CD’nin bozuk olduğu, gerekli delilin temin edilmesi gerektiğini söyleyerek,  duruşmanın 27 Ekim Cuma gününe ertelenmesine emir verdi. 

 


DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Engin Ertem Engin Ertem
 GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE YENİ ARAYIŞ
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 BİR SÜLEYMAN SOYLU KLASİĞİ -Timur Soykan
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇÖMEZ'İN TEMİNATSIZ 700 MİLYON KREDİ İDDİASI
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 AİLE MAHKEMELERİNİN DİKKATİNE!
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 AKBELEN ORMANLARI VE PARİS İKLİM ANLAŞMASI
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI

SİTE ANKET

TÜRKİYE'DE EN BÜYÜK SORUN NEDİR ?
EN ÇOK OKUNANLAR