Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KKTC'Yİ VİLAYET YAPMAK MI İSTİYOR ?
KKTC'Yİ VİLAYET YAPMAK MI İSTİYOR ?
KKTC 4. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, mevcut Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ı Kuzey Kıbrıs'ı vilayetleştirme poltikası yapmakla itham etti.
10 Mayıs 2024, 21:12
 
KKTC 4. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurucu  olarak ilk  Cumhurbaşkanı olan merhum Rauf Denktaş’ın uzun yıllar boyunca egemenliğin tanınmadığı durumda görüşme yapmamayı bir siyaset olarak belirlediğini anımsatarak, bu politikanın sonucunda Kıbrıs Rum yönetiminin tek başına ve uluslararası hukuk açısından adanın tamamını temsil ederek AB üyesi olmasına yol açtığını ifade etti.
 
Son üç yılda ise eski siyasetin yeniden gündeme getirildiğini kaydeden Akıncı, bunun vilayetleşmeye hizmet ettiğini vurguladı.
4’üncü Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 40 yıllık “egemenlik tanınmadan görüşme yapılmaz” siyasetinin, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın yeni bir siyasetmiş gibi piyasaya sürüldüğüne işaret ederek, “Bunun devamı da bir tek şeye hizmet ediyor: vilayetleşmeye” açıklaması yaptı.
 
Cumhurbaşkanlığı makamındaki Ersin Tatar’ın, 3’lü görüşmeyi “eşit uluslararası statü ve egemenliğimiz kabul edilmeden masaya oturmam” diyerek reddetmesine yönelik tepkiler sürüyor…
Son olarak dördüncü Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Türkiye futbol federasyonunun bile maç yapamadığı KKTC’yi  Klerides’in ve BM’nin resmen tanıması isteniyordu” dedi.
 
Akıncı, “Görüşmesiz geçen yıllar bir tek işe yaradı: Rumların yönetimindeki Kıbrıs Cumhuriyeti tek başına ve uluslararası hukuk açısından tüm ada adına AB üyesi oldu. Son üç yıldır 40 yıllık eski siyaset yeni diye yine piyasaya sürüldü” ifadelerini kullandı.
 
Söz konusu siyasetin devam etmesi halinde varılacak tek noktanın vilayetleşme olduğuna vurgu yaptı: “Bunun devamı da bir tek şeye hizmet ediyor: 
KKTC 4.Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:“Rahmetli Cumhurbaşkanı Denktaş uzun yıllar, egemenliğimiz tanınmadan görüşme yapmamayı bir siyaset olarak belirlemişti. Türkiye futbol federasyonunun bile maç yapamadığı KKTC’yi  Klerides’in ve BM’nin resmen tanıması isteniyordu. Görüşmesiz geçen yıllar bir tek işe yaradı: Rumların yönetimindeki Kıbrıs Cumhuriyeti tek başına ve uluslararası hukuk açısından tüm ada adına AB üyesi oldu. Son üç yıldır 40 yıllık eski siyaset yeni diye yine piyasaya sürüldü. Bunun devamı da bir tek şeye hizmet ediyor oda vilayetleşme ''

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Engin Ertem Engin Ertem
 ARAZİ YATIRIMI İÇİN DOĞRU VE YANLIŞLAR
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 KONUT ALMAK ŞİMDİ DAHA ZOR OLDU
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 TÖREHAN ÇİFTİ DOKUNULMAZLIK PEŞİNDE
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 AİLE MAHKEMELERİNİN DİKKATİNE!
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 AKBELEN ORMANLARI VE PARİS İKLİM ANLAŞMASI
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI

SİTE ANKET

TÜRKİYE'DE EN BÜYÜK SORUN NEDİR ?
EN ÇOK OKUNANLAR