Güzel ülkemiz için yazıyoruz - TC VATANDAŞI KKTC'DE 3 KONUT ALABİLECEK Şeffaf Gazete
http://www.seffafgazete.com/haberler/kibris/41896/tc-vatandasi-kktcde-3-konut-alabilecek

 

TC VATANDAŞI KKTC'DE 3 KONUT ALABİLECEK
TC VATANDAŞI KKTC'DE 3 KONUT ALABİLECEK
KKTC İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, son zamanlarda KKTC’ye yönelik yabancıların ilgisinden dolayı çıkarılan söylemlerin gerçeği yansıtmadığını ve KKTC’nin, Filistin olmayacağını söyledi.
27 Mayıs 2024, 09:38
 
Yeni şartlar ve bazı alımlara kısıtlamalar getiren "Taşınmaz Mal Edinme ve Uzun Vadeli Kiralama (Yabancılar) (Değişiklik) Yasa Tasarısı" KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde oy çokluğu ile kabul edildi.
 
Değişikliğe göre, yabancı uyruklular KKTC'den bir apartman dairesi veya konut alabilecek. KKTC'yi tanıyan ülkeler ile KKTC vatandaşlarına kendi topraklarında 3 konut veya apartman dairesi satın alma hakkı tanıyan ülkelerin vatandaşları ise KKTC'de 3 konut veya apartman dairesi edinebilecek.
 
Önceki düzenlemede de yabancılar KKTC'de bir konut veya apartman dairesi alabiliyorlardı ancak yeni düzenlemeye müstakil ev alımında arazi sınırlandırılması eklendi.
 
Daha önce, müstakil ev alımında konutun içinde bulunduğu arazi 5 dönüme kadar çıkarken, değişiklikle bu alan 2,5 dönüme düşürüldü.
 
KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde kabul edilen yasa ile yabancıların yatırım amaçlı arazi alımı konusunda da değişikliğe gidildi. Daha önce 3 milyon avro yatırımla 60 dönüm arazi alabilen yabancılar için arazi genişliği aynı kalırken yatırım miktarı 20 milyon avroya çıkarıldı.
 
Daha önce şart koşulan 3 milyon avroluk yatırımın niteliğine bakılmazken, yeni yasadaki 20 milyon avroluk yatırımın içinde sanayi, eğitim veya sağlık alanında olması zorunluluğu getirilerek 2 yıl içinde bu yatırımları yapmadığı tespit edilenlerin ellerinden arazilerin alınacağı yer aldı.
 
Yabancıların, şirketler veya mütevelli aracılığı ile daha önce sınırsız arazi alabilme şartı da değiştirildi. Bundan sonra yabancıların ortaklığı yüzde bir dahi olsa şirket veya mütevelli yabancı sayılacak ve sadece gerçek kişilerin haklarından yararlanarak 1 konut veya 20 milyon avroluk yatırım ile 60 dönüm arazi alabilecek.
 
Yabancıların kayıtsız taşınmazlarına da kayıt altına alınma zorunluluğu getirildi. Buna göre, yabancılar ellerinde bulunan fazla arazi ve mülkleri 2 yıl içerisinde satmak ve sözleşmelerini 6 ay içerisinde Tapu Dairesi'ne bildirmek zorunda olacak.
Fazla mülklerle ilgili Bakanlar Kuruluna 2 yıllık süreyi 3 yıla uzatma hakkı tanınırken, yasayı ihlal eden yabancılara asgari ücretin 500 katı para cezası verilecek.image
 
KKTC İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, Taşınmaz Mal Edinme ve Yabancılara Uzun Vadeli Kiralama  Yasa Tasarısı’yla ilgili açıklamalarda bulundu.

KKTC İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, son zamanlarda KKTC’ye yönelik yabancıların ilgisinden dolayı çıkarılan söylemlerin gerçeği yansıtmadığını ve KKTC’nin, Filistin olmayacağını söyledi.

Toprakları teminat altına alan devrim niteliğindeki yasa ile birlikte KKTC topraklarının korunduğunu kaydeden Bakan Dursun Oğuz, son zamanlarda KKTC’ye yönelik yabancıların ilgisinden dolayı çıkarılan endişeli söylemlerin gerçeği yansıtmadığını ve KKTC’nin Filistin olmayacağını vurguladı.

KKTC YENİ YASA İLE TC VATANDAŞINA 3 , DİĞER ÜLKE VATANDAŞLARINA 1 DAİRE ALMA HAKKI GETİRİYOR

Dursun Oğuz, yabancılara mülk satışının kayıt altına alınarak, yeniden düzenlendiğinin altını çizdi. Oğuz, imara açık alanlarda konut projelerinin en az yüzde 20'sinin KKTC vatandaşları ile KKTC'yi tanıyan ve aynı hakkı karşılıklılık ilkesi çerçevesinde KKTC vatandaşlarına veren devletlerin yani Türkiye Cumhuriyeti uyruğunda olan gerçek kişilere satılabileceğini belirtti.

Bakan Oğuz ayrıca, yabancılara tanınan bir apartman dairesi ile sınırlı edinim hakkının, KKTC'yi tanıyan ve aynı hakkı karşılıklılık ilkesi çerçevesinde KKTC vatandaşlarına veren devletlerin uyruğunda olan gerçek kişiler açısından üç daire olarak uygulanacağını vurguladı.

Oğuz, Kuzey Kıbrıs'ın 6 kentinde yüz ölçümünün yüzde 7'sinden ve her halükarda ülke yüz ölçümünün yüzde 3'ünden fazlasının yabancılara satılamayacağını, bu orana aykırı olarak ilgili 6 İlçe Tapu Amirliği'nde yapılan herhangi bir kaydın geçersiz sayılacağını da ekledi. Bu düzenlemelerle, KKTC'nin gayrimenkul politikalarında yabancılara satışların kontrollü ve dengeli bir şekilde yürütülmesi amaçlanıyor.

Bu uygulamaların Lefkoşa,Mağusa,Girne,İskele,Lefke,Güzelyurt'u kapsadığı belirtildi.