Güzel ülkemiz için yazıyoruz - KIBRIS ADASINDA DEPREM YARATAN TUTUKLAMA Şeffaf Gazete
http://www.seffafgazete.com/haberler/kibris/41982/kibris-adasinda-deprem-yaratan-tutuklama-

 

KIBRIS ADASINDA DEPREM YARATAN TUTUKLAMA
KIBRIS ADASINDA DEPREM YARATAN TUTUKLAMA
Kıbrıs Rum kesimi polisinin, İsrail şirketlerinin KKTC’deki eski Rum malları üzerine inşaat yapılmasıyla ilgili soruşturma başlattığı Simon Mistriel Aykout,Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs Rum kesimine geçtikten hemen sonra tutuklandı
9 Haziran 2024, 19:56
 
KKTC'de şok etkisi yaratacak bir tutuklama gelişmesi yaşandı.
Kuzey Kıbrıs'ta faaliyet gösteren İsrail fonları ile KKTC'yi dev şantiyeye çeviren Afik Group şirketi sahibi Simon Mistriel Aykout Tel Aviv’e girmek üzere Güney Kıbrıs Rum kesimine geçtiği sırada tutuklandığı öğrenildi..
 
Kuzey Kıbrıs'ta dev yatırımları olan,Caesar markalı inşaat projeleriyle ülkenin en büyük inşaat guruplarından Afik Group patronu Simon Mistriel Aykout'un gözaltına alınması ve oğlu Afik Yaacov'un hakkına yakalanma kararı iddiası,KKTC hükümetini de kaygılandıracak bir gelişme olarak değerlendiriliyor.
           image
 
Simon Mistriel Aykout Rum kesimindeki Larnaka Havaalanı'ndan Telaviv'e gitmek için Rum kesimine geçtiğinde gözaltına alındı.
İsrail sermayesi ve yahudi fonları ile Kuzey Kıbrıs'ta gerçekleştirdikleri inşaat projeleri tepki toplayan Afik Group sahibi Simon Mistriel Aykout'un tutuklanması Kuzey Kıbrıs'tan gayrimenkul alanları kaygılandırabilecek bir olay olarak dikkat çekiyor.image
 
Güney Kıbrıs Cumhuriyeti yasalarına göre Simon Aykout 5 gün gözaltında kalarak sorgulaması yapılacak.
1974 harekatı sonrası güneye kalan rumlardan kalan Kuzey Kıbrıs'taki '' ganimet toprakları '' yahudi sermayesinin uzun yıllardır stokladığı araziler ile ilgili Kıbrıs Rum kesimi harekete geçti.
 
KKTC vatandaşlarından kelepir alımlarla toplanan tarım arazileri,rüşvet ve siyasi ilişkilerle gökdelen imarlı arsalara çevirip,adanın Kuzeyinde adeta gizli devlet haline gelen Afik Group inşaat projeleri hakkında KKTC toplumu öfke kusuyordu.image
 
Kıbrıs Rum kesimi polisinin gözaltına aldığı Afik Group Direktörü Simon Mistriel Aykout dışında Simon Mistriel'in oğlu olan Afik Group yöneticisi Afik Yaacov'un da yakalama kararı olduğu iddia ediliyor.
 
Afik Group'un İskele Karpaz Boğazı, Esentepe ve Tatlısu'da da binlerce konuttan oluşan dev siteler inşa ettiği biliniyor ...
Oğlu Jack Afik Yacoov ile birlikte kurduğu "AFİK Group" sahibi olan 'Simon Mistriel Aykout'un, Rum Polisi tarafından tutuklanma nedeninin 1974'den önce Rumlara ait olan araziler üzerinde inşaatlar yapması olduğu ileri sürüldü .image
 
Kuzey Kıbrıs İskele sahilinde 5 yıl önce yerel halkın tarım yaptığı verimli topraklar imara açılıp yüksek katlı binalara izin verilir ve Simon Mistriel Aykout tarafından yapılan Caesar projesindeki onlarca bina,binlerce daire mantar gibi ortaya çıkar. 
Proje aşamasında sattıkları fakat tapusunu uzun yıllardır vermedikleri binlerce konutun kimlerin olduğunun bilinmemesi KKTC için büyük bir güvenlik sorunu olarak dikkat çekiyor.
 
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile çok iyi ilişkiler.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar başta olmak üzere KKTC'deki iktidar sahibi siyasilerinin korumaları ve göz yummaları ile büyük bir toprak stoğunu ele geçirdiler.
 
İskele’deki dev Caesar Resort yatırımı ile dikkat çeken, son dönemde Gazze katliamı, İsrail Boykotları ile gündem olan Afik Group Direktörü Simon Mistriel Aykout'un adanın kuzeyinde adeta 2. bir İsrail gettosu yaratmaya çalıştığı iddiaları, KKTC devletini ve hükümetini değil Kıbrıs Rum kesimini harekete geçirmesi,oldukça dikkat çeken bir gelişme olarak dikkat çekiyor.
 
Simon Mistriel Aykout’un Güney Kıbrıs’ta mahkemeye çıkarılması bekleniyor.
KKTC'nin İskele,Esentepe,Tatlısu, Gazimağusa bölgelerinde onbinlerce dönüm araziyi Türklere dağıtılan tarım arazilerini yok pahasına toplayan ,inşaat projeleri geliştiren başta İsrail vatandaşları olmak üzere 3.ülke vatandaşlarına pazarlayan Simon Mistriel Aykout'un tutuklanması ile ilgili gelişme üzerine , İsrail devletinin Rum kesimine baskı yapabileceği iddia ediliyor.image
1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrası Türk askerinin, Kıbrıs Mücahitlerinin Savaşarak aldığı topraklar parsel parsel satıldı.
Savaş sonrası Türklere dağıtılan arazileri yok pahasına toplayan ve Kuzey Kıbrıs'ta 10 binden fazla konut yaparak başta İsrailliler olmak üzere,İranlı Rus,Ukrayna gibi yabancı ülke vatandaşlarına satan Afik Group için Türk kesimi hükümetince hiçbir uyarı olmaması KKTC toplumunun tepkisini çekiyordu.
 
KKTC kaynaklarından elde edilen bilgilere göre, Aykout’un tutuklanma nedeninin 1974 öncesi rumlara ait olduğu iddia edilen gayrimenkuller konusu.
Simon Aykout'un bazı yabancı vatandaşlara sattığı villaların tapusunu vermediği için tutuklanma sürecinin başladığı da gelen iddialar arasında. 
 
'Simon Mistreal Aykout' ve oğlu 'Jack Afik Yaacov'un güneyde de Rumlarla ortak şirketleri olduğu, Güney Kıbrıs'ta da arazi topladıkları ve Rum polisinin bu konuda soruşturma yaptığı daha önce Rum basınında yer almıştı .
 
Aslen İzmir kökenli olan Türk vatandaşlığından çıkan KKTC vatandaşlığı alan  Aykout, güçlü bir sermaye ile uzun yıllardır kuzeyde inşaat ve turizm alanında yatırımlar yapıyordu.image
Afik Group şirketinin Kuzey Kıbrıs'taki bazı projeleri.
 
-Karpaz İskele bölgesinde ‘Caesar Resort ’ projesi 5700 konutluk ve bu projenin büyük bir kısmını sattığı belirtiliyor.   
-Dipkarpaz yolundaki ‘ Caesar Bulue ’ kompleksi ise bin 600 daire ve 72 villadan oluşuyor. 
- Karpaz yolunda ‘Caesar Palm Jumeirah’ komplensi 516 konutluk proje.   
- Karpaz yolunda ‘Blue Line Villas’ projesi 92 konutluk.   
- Esentepe’de 280 konutluk  ‘Caesar Cliff' projesi     T
- Tatlısu’da ‘Caesar Bay’ projesi 50 konutluk. 
 
Sosyal medyada yorum yapan Kıbrıslı Türkler bu tutuklamadan memnun
 
Murat Ç. 
KKTC yetkililerinin görevini onlar yetine getirecek. Bizimkilerin de yedikleri para yanlarına kar kalacak.
Ersin D.
5 gunlük tutuklamada ne? Her dönum dağ, orman, ova ve tarım topraklarinda yaptığı geri dönülmez katliamların herbiri için 1 ay verseniz 9000 yılı gecer. Sakın bırakmayın Kuzeye geri kaçacak.
Yasar M.
Sattığı bütün evler noter satışlı idi fakat daireleri alan insanlardan ülkesinde vefat eden oldumu malını yakınlarına vermemekte direniyordu. Evrakları geçersiz bırakıyordu
Abdulkadir D.
Zamanın İskele Kaymakamının koruduğu kaçak inşaatların sahibidir. Denize beton atan. Dereleri doldurup villa yapan şirket sahibi.
Erkin D.
Merak etmeyin, katil Netanyahu yardımına koşar.Kuzeyi işgal planlanları henüz tamamlanmadı.Kuzeyde yapmadığı pislik kalmayan Simon kendini dev aynasinda göruyor. Yakında Kuzeye geri gelir.