Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KUZEY - GÜNEY KIBRIS ARASINDA AİLE DRAMI
KUZEY - GÜNEY KIBRIS ARASINDA AİLE DRAMI
Türk vatandaşı Cihan Ayyıldız geçtiğimiz sene KKTC yoluyla Güney Kıbrıs‘a eşi ve küçük bebeği ile iltica etti. Kıbrıs Rum kesiminde mülteci statüsü alan ailenin 27 yaşındaki Afgan anne Martina M., kocasının kaçak yollarla Kuzey Kıbrıs'a çocuğu ile birlikte kaçtığını ve cezaevinde olduğunu belirtti. 3 yaşındaki çocuğunun KKTC Sosyal Hizmetler gözetiminde bakıldığını belirterek yardım istiyor. '' Çocuğuma kavuşamazsam hayatıma son vereceğim''
29 Haziran 2024, 12:11
 
Türkiye'den önce KKTC'ye giden oradan Güney Kıbrıs'a kaçak yollarla girip iltica eden Türk vatandaşı Cihan Ayyıldız ve eşi Afgan uyruklu Martina M. bir yıldır yaşadıkları Güney Kıbrıs'ta anlaşmazlığa düşünce baba çocuğunu alarak yasadışı olarak KKTC'ye kaçırdı.
 
Geçtiğimiz sene Kıbrıs‘ın güneyinde mülteci statüsü alan 27 yaşındaki genç anne Martina M., kocasının kaçak yollarla Kuzey Kıbrıs'a kaçırdığı kocasının KKTC cezaevinde olduğunu ve 3 yaşındaki oğlu Emircan'ın şu an KKTC Sosyal Hizmetler çatısı altında olduğunu belirterek çocuğuna kavuşmak istiyor.
 
Türkiye’den bir yıl önce Kuzey Kıbrıs’a gelen Afgan Martina M. ve Cihan Ayyıldız, kaçak yollarla Güney Kıbrıs'a geçerek sığınma talep etti.
Mülteci kampında 13 gün kaldıktan sonra bir eve yerleştirilen çift, 3 yaşındaki çocukları Emircan ile yeni bir hayata başladıimage
 
Anne Martina,Güney Kıbrıs'ta devletin kendisine maaş başladığını, kalacak yer verdiğini, çocuklarının burada okula gittiğini,kendisinin de çalıştığını söyleyerek,hayat şartlarından memnun olduklarını, fakat eşinin aile baskısından bunalarak çocuğunu alarak kaçtığını belirtirken çaresizlikten dolayı '' çocuğuma kavuşamazsam hayatıma son vereceğim'' diyor.
 
EŞİMİN AİLESİ BASKI YAPIP ONUN PSİKOLOJİSİNİ BOZDULAR
Martina M. evliliklerine en başından beri karşı çıkan Türkiye'de yaşayan eşinin ailesinin baskıları sonrası huzurlarının bozulduğunu açıkladı.
Eşinin psikolojisinin bozulduğunu,Güney Kıbrıs'taki işini  bıraktığını ve Mayıs ayında da 3 yaşındaki oğulları Emircan'ı parka götürüyorum diyerek evden çıktığını bir daha dönmediğini anlattı.
 
KKTC'ye yasa dışı yollarla ülkeye girdiği tespit edilen Cihan Ayyıldız Kuzey Kıbrıs'ta tutuklanarak cezaevine konuldu.
Anne Martina göz yaşları içinde baba Cihan Ayyıldız’ın oğulları Emircan’la birlikte kaçak yollardan Kuzey Kıbrıs'a kaçtığını,aralarındaki küçük münakaşaların büyüdüğünü ve Türkiye'ye dön diye baskı yapan ailesinden dolayı eşinin çocuğunu Kuzey Kıbrıs'a kaçırdığını ve orada da tutuklandığını belirtti.
 image
 
Baba Cihan Ayyıldız'ın cezaevine atılması ile KKTC Sosyal Hizmetlerde bakılan 3 yaşındaki çocuğuyla birkaç kez konuşma fırsatı bulan anne, küçük Emircan’ın sürekli ağladığını, '‘Baba gitti, sen de gittin” diye ağladığını belirterek '' bu durum dayanılacak bir eziyet değil '' diyor. 
 
Çocuğumu istiyorum. Onsuz yaşayamam, kendimi yakarım
Anne Martina, “Küçücük diliyle bana halini anlatıyor oğlum, ben dayanamıyorum. Ne olur evladımı bana verin. Eşimin KKTC cezaevinden çıktıktan sonra Türkiye'ye deport edileceği söyleniyor, yalvarırım çocuğumu bana versinler  çocuğumu da deport etmesinler. Çok korkuyorum , Çocuğumu istiyorum,onsuz yaşayamam, kendimi yakarım”  diyerek yardım istedi.
 
3 yaşındaki minik Emircan, KKTC Sosyal Hizmetler Dairesinin gözetiminde çocuk yuvasında bakılıyor. 
Küçük Emircan Sosyal Hizmetler tarafından Çağlayan Çocuk Yuvası’na yerleştirildiği ve yaklaşık 2 aydır annesinden ayrı burada bakıldığı öğrenildi.
 
Edinilen bilgilere göre KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun da konu bilgisi dahilinde. KKTC makamlarının konu hakkında ne karar vereceği bilinmiyor. 3 yaşındaki çocuğun annesine kavuşması için Rum kesimi ile bir adım atılmış değil.
 
KUZEY KIBRIS HÜKÜMETİ SESSİZ
Çaresiz anne Güney Kıbrıs yönetimine başvurdu. Kıbrıs iki toplumlu teknik komite aracılığıyla, KKTC yetkililerine baba Cihan Ayyıldız’ın çocuğu Kuzey Kıbrıs'a kaçırdığı bildirildi.KKTC yetkilileri henüz anne ile 3 yaşındaki çocuğu kavuşturmak için adım atmış değil. Çocuğun vasisi konumundaki KKTC Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürlüğü karar alırsa küçük Emircan annesine kavuşabilecek.
 
Cezaevindeki baba Cihan Ayyıldız’ın Kuzey Kıbrıs'tan Türkiye'ye sınır dışı edilme kararının 14 Ağustos’ta mahkemede görüşüleceği öğrenildi. Annenin korkusu deport kararı alınması ve Ayyıldız’ın çocuğu alarak adadan ayrılıp kayıplara karışması.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 REZAN EPÖZDEMİR'DEN TARİHİ FLORYA UYARISI
Engin Ertem Engin Ertem
 ARAZİ YATIRIMI İÇİN DOĞRU VE YANLIŞLAR
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 AİLE MAHKEMELERİNİN DİKKATİNE!
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 AKBELEN ORMANLARI VE PARİS İKLİM ANLAŞMASI
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BİTMEYEN TUTKUDUR SEVENİNE BODRUM

SİTE ANKET

TÜRKİYE'DE EN BÜYÜK SORUN NEDİR ?
EN ÇOK OKUNANLAR