Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ALMANYA İLE SORUN BİTMİYOR
ALMANYA İLE SORUN BİTMİYOR
Almanya, Türkiye'de bir Alman vatandaşının daha tutuklandığını, bilgiyi Türk makamlarından değil üçüncü elden aldıklarını belirterek, Türkiye'nin diplomatik yükümlülüklerini yerine getirmediği eleştirisinde bulundu. Die Welt muhabiri Deniz Yücel’in ardından bu kez de geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan gazeteci/çevirmen Meşale Tolu sorunu ortaya çıktı.
12 Mayıs 2017, 16:45

 

Almanya’ya ile Türkiye arasında tutuklu bulunan Die Welt muhabiri Deniz Yücel’in ardından bu kez de geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan gazeteci/çevirmen Meşale Tolu sorunu ortaya çıktı.

İstanbul’da 30 Nisan günü yapılan bir operasyonda Tolu’nun gözaltına alınmasına tepki gösteren Almanya, konsolosluk yetkililerinin Meşale Tolu ile hemen görüştürülmesini talep etti.

Haftalık basın toplantısında konuya ilişkin açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Tolu'nun gözaltına alınması konusunda “Bu olay bizi endişelendiriyor” dedi. Türkiye'nin Meşale Tolu ile Alman konsolosluk yetkililerinin görüşmesine izin vermesi gerektiğini belirten Seibert, “Bu en kısa sürede gerçekleşmeli” diye konuştu.
 
image
Almanya'nın Tolu'nun gözaltına alınmasından üçüncü şahıslar kanalıyla bilgi sahibi olduğunu kaydeden Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schäfer ise, Türkiye'nin bilgi vermemesini eleştirdi. Schäfer, Türkiye'nin böyle davranmakla konsolosluk ilişkilerini düzenleyen Viyana Sözleşmesini ihlal ettiğini söyledi.
Alman basınının aktardığına göre, Almanya Ulm doğumlu olan Meşale Tolu, Etha ajansı adına gazetecilik ve çevirmenlik yapıyor. 33 yaşındaki Tolu'nun 2007 yılından bu yana Alman vatandaşı olduğu ve Deniz Yücel'in aksine Türk vatandaşı olmadığı belirtiliyor.

Alman Gazeteciler Derneği (DJV) de Meşale Tolu'nun gözaltına alınasını eleştirdi. DJV Başkanı Frank Überall, “Bu özgür basına karşı Türk otokratik yönetiminin yeni ve keyfi bir eylemidir” diye konuştu. “Türkiye hukuk devleti olsaydı, Tolu'nun en fazla sınır dışı edilmesi gerekirdi” ifadelerini kullanan Überall, Alman Dışişlerinden Tolu'nun serbest bırakılması için baskı yapmasını istedi.  


DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 REJİM DEĞİŞİRKEN
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 RUMLARI İYİ OKUMAK GEREKLİ
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 ABLALAR VE ABİLER İKTİDARI -Sami Özuslu
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 İSTANBUL'UN ÇALINAN, KAYIP DEĞERLERİ…
Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC
 '' HUKUKSUZ YASALAR '' ÜLKESİ
Merve Sarı Merve  Sarı
 HAYATI NASIL OKUMALIYIZ ?
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 KIBRIS RUM KESİMİNE GİRDİM

SİTE ANKET

DÜNYA'DAKİ EN İYİ TÜRK FUTBOLCUSU KİM ?EN ÇOK OKUNANLAR