Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AÇLIK GREVİNE TÜRKİYE VE AVRUPA DESTEĞİ
AÇLIK GREVİNE TÜRKİYE VE AVRUPA DESTEĞİ
Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlerinden ihraç edilen araştırma görevlisi Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'nın görevlerine iade edilmek için başlattıkları açlık grevlerinin 65'nci gününde
12 Mayıs 2017, 18:44
 
 
Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grubu Başkanı Gianni Pittella 65 gündür açlık grevine devam eden akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'yı Ankara'da ziyaret etti.
 
Gianni Pittella, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlerinden ihraç edilmelerinin ardından açlık grevine başlayan Gülmen ve Özakça'nın "mücadelelerine destek vermek amacıyla" Ankara'ya geldiğini söyledi. Avrupalı parlamenter, "Türkiye demokrasiyi kelimenin tam anlamıyla hak ediyor" şeklinde konuştu.
 
 Cuma sabahı eğitimcilerin açlık gervine destek vermek için düzenlenen bir eyleme ise güvenlik güçlerinin müdahale ettiği bildirildi. Eylemcilerden dördü geçici olarak gözaltına alınırken, grup öğleden sonra yeniden bir araya geldi.
 
image
 
Avrupa Parlamentosu Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubu Başkanı Gianni Pitella'nın yanı sıra, CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, HDP Milletvekili Mithat Sancar ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu destek vermek için bir araya geldi.
 
Sağlık durumları kritik
Yakınlarının ve destekçilerinin, Gülmen ve Özakça'nın sağlık durumuyla ilgili endişe duyduğu belirtildi. 65 gün önce birlikte açlık grevine başlamalarından bu yana Gülmen'in 8, Özakça'nınsa 17 kilo verdiği belirtildi.
 
'İKİ SEVGİLİ HOCAMIZIN YANINDAYIZ'
 
CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz "Hiçbir sebebi olmadığı halde toplumun birçok kesiminde, birçok kamu çalışanı için, sevgili hocalarımız da işleri ve aşları üzerinden siyaset şeklinde terbiye edilmek istendi. Onlarda 'bizim bu anlamda terbiye edilmek durumumuz yok ama işimize ve ekmeğimize sahip çıkıyoruz' dediler. Bu süreçte hocalarımızın yanında oldunuz. Şimdi Türkiye'nin tamamı onların sesine ses katıyor. Aslına bakarsanız içine girdiğimiz bu karanlık ve hukuksuz döneme simgesel anlamda itiraz ettiğimiz iki sevgili hocamızın yanındayız" dedi.
 
'ONURLARINI KORUMAK İÇİN BU EYLEMİ YAPIYORLAR'
 
Açlık grevinin 65. gününde yüksel meydanında direnişin devam ettiğini söyleyen HDP Milletvekili Mithat Sancar "Öyle bir zulüm ki insanları açlık ve yoklukla terbiye etmeye çalışıyorlar. Bu bir yezid politikasıdır. İnsanları susuz bırakmak, aç bırakmak üzerine terbiye etmeyi hedefleyen bu politikayı deneyen başka zalimler de olmuştur. Madem siz açlıkla terbiye etmek istiyorsunuz, sizin bunu yapmanıza izin vermiyoruz biz kendimiz açlığa yatıyoruz dediler. Açlığı tercih ettikleri için değil, onurlarını korumak için bu eylemi yapıyorlar" diye konuştu.
 
image
 
'ENFEKSİYON RİSKLERİ BULUNMAKTA'
 
Tabipler Odası 65 gündür süren açlık grevi ile ilgili olarak; "Bugün itibariyle Semih Özakça 17 kilo, Nuriye Gülmen ise 9 kilo kaybetmiştir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ve açık alanda yapılan bir eylem olması nedeniyle kendilerinin çok ciddi anlamda bir enfeksiyon riskleri bulunmaktadır. Bu da her gün artan yorgunluk unutkanlık ve vücut ağrısı gibi şikakyetlerle karşımıza çıkmaktadır" açıklamasında bulundu.
 
Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, cumartesi günü bir video yayınlayarak, KHK'larla görevlerinden uzaklaştırılan herkese açlık grevine başlama çağrısında bulunmuştu.
© Deutsche Welle 

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 REJİM DEĞİŞİRKEN
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 RUMLARI İYİ OKUMAK GEREKLİ
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 ABLALAR VE ABİLER İKTİDARI -Sami Özuslu
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 İSTANBUL'UN ÇALINAN, KAYIP DEĞERLERİ…
Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC
 '' HUKUKSUZ YASALAR '' ÜLKESİ
Merve Sarı Merve  Sarı
 HAYATI NASIL OKUMALIYIZ ?
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 KIBRIS RUM KESİMİNE GİRDİM

SİTE ANKET

DÜNYA'DAKİ EN İYİ TÜRK FUTBOLCUSU KİM ?EN ÇOK OKUNANLAR