Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ORMAN TIRTIKLAYICILARI DURMUYOR
ORMAN TIRTIKLAYICILARI DURMUYOR
CHP'li vekil Haluk Pekşen sosyal medya hesabından Çamburnu'nda yapılan Orman Köşkleri'ne dikkat çekti. Eşsiz güzelliği ile ünlü Sürmene'de 8 Ocak'ta çıkan orman yangını gündem yaratmıştı.
10 Ağustos 2017, 18:46
 
Geçtiğimiz Ocak ayında Sürmene Çamburnu’nda 7 ayrı noktadan çıkan yangın 50 hektarlık alanı yakmış ve 250 yılda yetişen sarıçam ağaçlarını yok etmişti.
 
Yangının piknikçilerden dolayı mı yoksa kundaklama sebebiyle mi çıktığı belirlenemedi. Ancak yangından sonra birtakım iddialar ortaya döküldü. İddialardan bir tanesi Katar Emiri’nin alanı beğendiği ve yer istediğine yönelikti.
 
Bir diğer iddia da yanan bölgede yapılaşmaya imkan tanınacağıydı. Dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise bu iddiaları reddederek, “Yanan bir metrekare dahi orman alanı başka bir maksatla tahsis edilmemiştir ve aynı yıl ağaçlandırılmıştır. Yanan alanlar kati surette başka maksatla tahsis edilemez” demişti.CHP'li vekil Haluk Pekşen, alanın son halini drone ile görüntüledi. Görüntülerde alanın nasıl yapılaştığı çok net bir şekilde görülüyor.
 
Sürmene Çamburnu’nda Orman Köşkleri hızla yükseliyor. Orman Köşkleri’nin bu kadar tepki çekmesinin nedeni ise doğa ve kültür zenginlikleri ile eşsiz olan bölgede heyelan ardından da nedeni bilinmeyen bir yangın çıkması. Yangından bir hafta öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tesadüfen buradaki doğal güzellikleri göstermek amacıyla havadan Katar Emiri’ni gezdirmesi ise çok tartışılmıştı.
 
CHP’Lİ YARKADAŞ’DAN DİKKAT ÇEKEN TWEET
CHP İstanbul Milletvekil Barış Yarkadaş, Sürmene’de yanan ormanın Erdoğan’ın Katar Emiri’ne havadan dolaşarak gösterdiği yer olduğunu yazdı. Paylaşımın ardından Orman ve Su İşleri Bakanlığı Veysi Eroğlu da yanan ormanların bir yıl içinde yeniden ağaçlandırıldığına dair bir paylaşımda bulunmuştu.
Yarkadaş  Trabzon'un Sürmene ilçesi Çamburnu mevkiinde çıkan ve yaklaşık 20 hektarlık alanın kül olduğu orman yangınına ilişkin iddiasını  “Trabzon Sürmene'de Recep Tayyip Erdoğan'ın Katar Emiri'ne havadan dolaşarak gösterdiği orman yanıyor… Emir'e yatırım alanı mı açılıyor?” tweeti ile dile getirmişti.
 
image
 
ORMAN BAKANI’NDAN ANINDA CEVAP
Bu iddialara kendi sosyal medya hesabından yanıt veren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise AKP hükümeti döneminde “Yanan bir metrekare dahi orman alanı başka bir maksatla tahsis edilmemiştir ve aynı yıl ağaçlandırılmıştır. Yanan alanlar kati surette başka maksatla tahsis edilemez” diyerek tartışmaya katıldı.
 
ALTIOK’TAN SORU ÖNERGESİ
CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı, Anayasa tartışmaları ile iyice ısınan siyasetin gündemi arasında Sürmene yangınını TBMM’ye bir soru önergesi ile taşıdı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesinde Altıok şu soruların yanıtını istedi;
1. Yangın yedi ayrı yerde, aynı anda nasıl çıktı? Yangının bölgede bulunan Katı Atık Tesisi ile bir ilgisi var mıdır? Katı atık tesisinde yapılan çalışmalardan yangının çıkma ihtimali nedir?
2. Aynı bölgede bulunan Katı Atık Tesisine ek olarak planlanan ve 3 gün önce ÇED raporu yayımlanan “Katı Atık Düzenleme Projesi Ek Lot Projesi” gerekli olan alanın açılmasıyla yangın arasında bir bağlantı bulunmakta mıdır?
3. Trabzon Akyazı Şenol Güneş Stadı’nın açılacağı gün, Katar Emiri'nin Trabzon'a gelmesi, helikopter ile bölgeyi dolaşması Trabzon dağlarında “otel hayalleri” kurmasıyla bu yangının bir ilişkisi bulunmakta mıdır?
4. Yangının çıktığı bölgede herhangi bir arazi satışı ve kiralamasına dair herhangi bir çalışmanız var mıdır? Bu bölgede Katarlıların beş yıldızlı otel yapacağı iddiaları doğru mudur?
5. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Sürmene Çamburnu milli Parkı için “nature park” gibi projeler planlanıyordu, bu projenin yangınla ilişkisi var mıdır?
6. Yangın karşısında Bakanlığınız neden bu kadar çaresiz ve seyirci kalmıştır? Bölgede yangın olasılıklarına dair aldığınız önlemler nelerdir? 2002 yılından bu zamana kadar hangi bölgelerde, kaç hektarlık ormanlık alan yangın nedeniyle yok olmuştur?

Hatice Özen


DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 YANLIŞ STRATEJİ - Kadri Gürsel
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 VATANDAŞ VE MİLLETVEKİLLERİ AYRICALIĞI
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 YENİ NESİL SEÇMEN
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 KTHY YENİDEN HAYATA GEÇMELİ
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇİFTLİK BANK'IN ARKASINDA KİMLER VAR ? (1)

SİTE ANKET

KIBRIS'A GEZME YADA FARKLI AMAÇLI HİÇ GİTTİNİZ Mİ ?
EN ÇOK OKUNANLAR