Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BITCOIN VİRÜSÜ YOUTUBE İLE Mİ YAYILIYOR ?
BITCOIN VİRÜSÜ YOUTUBE İLE Mİ YAYILIYOR ?
Youtube reklamlarıyla bilgisayar kullanıcılarına Bitcoin virüsü gönderiliyor. Ve böylece, bilgisayarla kripto madeni paraya döndürülüyor.
29 Ocak 2018, 20:58
 
Siber korsanların YouTube kullanıcılarının bilgisayarlarını Bitcoin’in başını çektiği kripto paraların madenciliğinde kullandıkları ortaya çıktı.
 
Dijital güvenlik şirketi Trend Micro, siber korsanların Coinhive isimli JavaScript kodunu yerleştirdikleri YouTube reklamlarıyla kullanıcıların bilgisayarlarını kripto para madenciliği için kullandıklarını açıkladı.
 
Bitcoin virüsünde artış
İşlemcilerin çalışma döngüsünü manipüle eden bu yöntemin son günlerde artış gösterdiğine dikkat çekildi.
 
YOUTUBE VE GOOGLE’DA GİZLİ KOD REKLAMLARA YERLEŞTİRİLİYOR
Buna göre Google reklamlarına sızdırılan kod, YouTube’un yanı sıra Google reklamlarının gösterildiği tüm sitelerde kullanıcıların bilgisayarlarını ele geçirmek için kullanılıyor.
 
Trend Micro araştırmacıları, 24 Ocak tarihinde Coinhive madencilerinin sayısında yüzde 285 artış gözlemlediklerini ve madencilik yapan bilgisayarların büyük bir bölümünün kullanıcıların Google reklamları aracılığıyla yönlendirildiği zararlı sitelere bağlı olduklarını açıkladı.
 
COINHIVE NEDİR?
Coinhive, gizlilik özellikleriyle dikkat çeken ve bu nedenle siber suçlular tarafından sıkça tercih edilen Monero isimli kripto paranın madenciliğinde kullanılan bir JavaScript kodu.
 
Trend Micro, JavaScript kodunun işlemci günün yüzde 80’ini kripto para madenciliği için kullandığına dikkat çekti. Google ise söz konusu reklamlara karşı harekete geçtiğini duyurdu.
 
Güvenlik uzmanları söz konusu saldırılardan korunmak isteyenlere web tarayıcılarında JavaScript’i devre dışı bırakmalarını önerdi.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 İŞ BANKASINA ÇÖKMEK - Emre Kongar
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 AYDIN HANIMIN ANISINA
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 EGE'DE SOYDAŞLARIMIZ ASİMİLE EDİLİYOR
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BURSA'NIN MERKEZİNDE KÜÇÜK SURİYE ( 2 )
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 YENİ NESİL SEÇMEN

SİTE ANKET

2018 / 19 FUTBOL SEZONUNDA HANGİ TAKIM ŞAMPİYON OLUR
EN ÇOK OKUNANLAR