Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MODA TARÇIN'I UNUTMADI
MODA TARÇIN'I UNUTMADI
Kadıköy’ün tarihi semti Moda ile bütünleşen, tüm mahalle sakinlerinin can dostu olan Tarçın, 2 yıl önce ters yönde giden otomobil tarafından ezilerek öldürüldü. Öldüğünde yaklaşık 18 yaşında olan Tarçın, ismini tüylerinin renginden alıyordu.
12 Haziran 2018, 16:48
 
2016 yılının Mayıs ayında kendisine çarpıp kaçan bir sürücü yüzünden hayatını kaybeden Kadıköy’ün simgesi haline gelmiş Tarçın’ın heykeli yapıldı.
 
İki yıl önce ters yönde giden bir otomobil tarafından ezilerek öldürülen Kadıköy’ün Moda semti sakinlerinin dostu sokak köpeği Tarçın’ın heykeltıraş İskender Giray tarafından yapılan heykeli Moda’ya konuldu. 
 
image
 
Moda semtinin simgelerinden biriydi Tarçın.
 
Tüylerinin renginden gelen ismini tüm Modalılar bilirdi. 18 yaşındaki Tarçın, Moda' da birçok eve misafir oldu ancak en fazla sokağı sevdi. Moda sakinlerinin can dostu oldu.
 
2016 yılında ters yönde giden bir aracın altında kalarak can verdi.
 
Tarçın'ın ölümü tüm hayvanseverleri yasa boğdu, hayvan hakları konusundaki eksiklikleri bir kez daha hatırlattı. Moda'da yaşayan hayvanseverler, yattığı köşeden etrafını izleyen, kimseye zararı olmayan, etrafına mutluluk saçan bu canlıyı unutmadı. Modalı heykeltraş İskender Giray, Moda burnunda her zaman beklediği yere Tarçın'ın heykelini yaptı. Heykelin kaidesi betondan tasarlanmış bir minder oldu.
 
 
                                             image
 
Heykelin yerine yerleştirilmesi sırasında konuşan İskender Giray, heykelin Tarçın'a duyulan özlemin yanı sıra, ülkemizdeki hayvan hakları konusundaki eksikleri vurgulamak amacını taşıdığının altını çizdi.
 
Hayvan Hakları Kanunu'nun bir an önce düzelmesini, cezaların arttırılmasını talep eden Modalılar, "Yaşadığımız yerin kimliğini oluşturmada bizler kadar sokak canlarının da o mekana ve o mekanın insanlarına kattıkları olduğunu biliyoruz. Bunun en güzel örneklerinden biri olan Tarçın ölümünün ardından insanların tek yürek olup bir milyonun üzerinde tweet attığı bir can. Bize düşen ise onun sayesinde tüm canlar için bir ses olmak" ifadelerini kullandı.
 
                    image
 
Modalıların çocuğu gibi olan Tarçın ölümü ile herkesi bir araya getirmişti. 
 
Tarçın’ın ölmesine çok üzülen vatandaşlar sosyal medyada kampanya başlatıp çarpıp kaçan araç sahibinin yakalanmasını isteyen ve üzüntülerini dile getiren tweetler atmışlardı. Tarçın’ın ölümünden bu yana konuyla ilgili 1 milyondan fazla paylaşım yapılmıştı.
 
Şeffaf Gazete.com
 
 

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 ÜÇ ZİYARET ÜÇ KURGU -Fehim Taştekin
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 EGE'DE SOYDAŞLARIMIZ ASİMİLE EDİLİYOR
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BURSA'NIN MERKEZİNDE KÜÇÜK SURİYE ( 2 )
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA

SİTE ANKET

İSTANBUL BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİ İÇİN OYUNUZ KİME OY VERECEKSİNİZ ?
EN ÇOK OKUNANLAR