Güzel ülkemiz için yazıyoruz - 3.ANTALYA AKRA CAZ FESTİVALİ GERÇEKLEŞECEK Şeffaf Gazete
http://seffafgazete.com/haberler/sanat-amp-magazin-/35764/3antalya-akra-caz-festivali-gerceklesecek

 

3.ANTALYA AKRA CAZ FESTİVALİ GERÇEKLEŞECEK
3.ANTALYA AKRA CAZ FESTİVALİ GERÇEKLEŞECEK
Caz müziğin ünlü isimleri, 3. Antalya Akra Caz Festivali'nde sanatseverle buluşuyor. Bu yıl Antalya'da üçüncüsü düzenlenecek festival, modern ve klasik cazın yanı sıra, caz müziği, funk, rock, latin, soul ve elektronik tarzla harmanlayan renkli bir müzikal yelpazeyle izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor.
24 Haziran 2020, 20:37
 
Haziran ayında yapılması planlanan fakat; Türkiye Cumhuriyeti‘nin ilgili bakanlıklarınca yayınlanan genelgeler kapsamında alınan önlemler ve uluslararası seyahat engelleri gibi nedenlerle ertelenen 3. Antalya Akra Caz Festivali, 26 Eylül - 09 Ekim 2020 tarihleri arasında Akdeniz’in ve Bey Dağları’nın eşsiz manzarası eşliğinde Akra Hotels ‘in açık hava sahnesinde gerçekleşecek. 
 
Festival üçüncü yılına; kendine has yorumu, renkli ve güçlü sesiyle beğeni toplayan, Hollanda’da yaşayan Türk kökenli sanatçı Karsu ile başlıyor. 26 Eylül’deki açılış gecesinde caz, blues, funk ve etnik ritimleri birleştirdiği bestelerini seslendirecek olan Karsu’nun yanı sıra Akra Jazz Band de sahne alacak.
 
Gitar sanatçısı Önder Focan ve Şallıel Kardeşler; Önder Focan besteleri ve bazı Türk müziği parçalarının “funk jazz” yorumundan oluşan funky ve enerjik ritimlere sahip “Funkbook” projesiyle 30 Eylül’de sahnede olacak. “Sonic Boom”, müzikseverlerin yakından tanıdığı dört başarılı isim, Elif Çağlar (vokal), Çağrı Sertel (tuşlu çalgılar), Alp Ersönmez (bas gitar) ve Volkan Öktem’in (davul) bir araya gelmesiyle, 2019 yılında kuruldu. “Sonic Boom” projesi 2 Ekim’de dinleyenlerle buluşacak. 
 
image
Akustik bir caz manouche grubu olan Flapper Swing, 1920’li ve 30’lu yılların caz standartlarını seslendirecekleri “Swing Gecesi” ile 3 Ekim akşamı izleyenlere festivalin en renkli konserlerinden birini yaşatacak.  Gecede Flapper Swing’e, swing döneminin muhteşem danslarıyla “Swing Dance Antalya” eşlik edecek.
 
“İstanbul Sessions” projesiyle İstanbul’un dinamik renklerini sunmaya devam eden İlhan Erşahin, sevilen parçaları ile 7 Ekim’de, grubuyla festival sahnesinde olacak bir diğer isim.
 
Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, üçüncü yılında da festivali yalnız bırakmıyor. 8 ve 9 Ekim tarihlerinde iki konser ile sanatseverlerle buluşacak olan sanatçının, Türk edebiyatının unutulmaz şair ve yazarlarının şiirlerini bestelediği şarkı albümlerinin dördüncüsü olan yeni albümü Antalya’da ilk kez dinleyenlerle buluşacak. Fazıl Say şarkılarını güçlü sesi ve büyüleyici sahne performansıyla solist Serenad Bağcan yorumlayacak. image
 
Avrupa caz sahnelerinin renkli sesi “Karsu”
Festivalin açılış konseri, kendine has yorumu ve güçlü sesiyle dünyada büyük beğeni toplayan sanatçı Karsu ile olacak. Şarkılarının neredeyse tamamını kendi yazıp besteleyen sanatçı, renkli sesiyle olduğu kadar sahne performansı ve enerjisiyle de dinleyenleri kendine hayran bırakıyor. 2016 yılında Hollanda’nın önemli müzik ödüllerinden olan Edison World Jazz Ödülü’nü kazanarak, Avrupa caz sahnesinde kendine güçlü bir yer edinen Karsu’nun albümlerinde; caz, blues, funk ve etnik ritimlere rastlamak mümkün. 26 Eylül Cumartesi akşamı 20:30‘da Akra Hotels’de dinleyici ile buluşacak olan Karsu’nun yanı sıra, gecede Antalya’da yaşayan caz müzisyenlerden oluşan Akra Jazz Band de sahne alacak.
 
Önder Focan ve Şallıel kardeşler “ Funkbook”  ile sahnede
Festivalin ikinci gecesinde, gitarist Önder Focan, saksafoncu kardeşler Anıl ve Batuhan Şallıel “Funkbook” projesiyle izleyici ile buluşacak. Önder Focan besteleri ve bazı Türk müziği parçalarının “funk jazz” yorumundan oluşan funky ve enerjik ritimlere sahip “Funkbook” projesinde sanatçılara, her biri enstrümanlarında oldukça yetkin müzisyenler olan Halil İbrahim Işık (piyano-synthesizer ), Mehmet Özen (elektrik bas), Erhan Seçkin (davul) eşlik edecek. Önder Focan’ın melodik besteleri ve müzisyenlerin doğaçlamaları ile kendine özgü bir hava yakalayan “Funkbook”, 30 Eylül Çarşamba   akşamı saat 20:30‘da Akra Hotels’de dinlenebilir.