Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD İLE VİZE PROBLEMİNİ ÇÖZEBİLİRİZ
ABD İLE VİZE PROBLEMİNİ ÇÖZEBİLİRİZ
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Portekiz’de mevkidaşı Rui Machete ile biraraya geldi. Başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında ABD ile çözülemeyen vize olayı hakkında konuştu.
18 Ekim 2017, 09:51
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva ile bir araya geldi.Görüşme sonrası Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, "Türkiye dayatmalara boyun eğmez" dedi.
 
ABD ile vize krizi hakkında konuşan Çavuşoğlu," Türkiye dayatmalara boyun eğmez. Bizim çıkarlarımıza karşı gelen şeyleri kabul etmeyiz. Şartlar ne olursa olsun bir kişi suç işlemişse bu bizim elimizde değil. Hukuk gerekeni yapar. Vize krizi bizim için gereksiz bir krizdi. Diplomaside olgun bir tavır değildir. Biz ABD'nin aldığı karar karşılık bir karşılık verdik. Bu tip lüzumsuz konuların iki müttefik ülkenin konusu olmamalı. Bu konuları karşılıklı anlayışla çözebiliriz" dedi.
 
IKBY referandumu hakkında ise Çavuşoğlu," IKBY yönetimi bizim tavsiyelerimizi dinlemedi. Barzani'ye de söyledim. Bu hesap Bağdat'tan döndü.
 
Kürtleri birleştireceğini düşündü fakat maalesef Kürtleri böldü. Kendilerine göre referandum yaptılar. Anayasaya göre burası merkezi yönetim sınırları içerisinde. Burada yaşayan Kürtler, Türkmenler, Araplar ya da diğer unsurlar güven içerisinde yaşamalı. Biz Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasını istiyoruz. Bizim için Bağdat'ın istekleri kriterdir. Temaslarımız devam ediyor. Önümüzdeki günlerde kim gelecek kim gidecek belli olacak." ifadelerini kullandı.
 
image
 
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, öncelikle, Türkiye’nin AB üyeliğine verdiği destekten dolayı Portekiz’e teşekkür etti. Türkiye’nin Portekizce Konuşan Ülkeler Topluluğu’na gözlemci üye olduğunu hatırlatan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bu üyeliğin ikili ilişkilere yeni bir ivme kazandıracağını belirtti. 
 
İki ülkenin de NATO müttefiki olarak bölgesel ve uluslararası konulara benzer şekilde yaklaştığını söyleyen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, savunma alanında işbirliğinin devam edeceğini ve terörün her türüyle kararlı bir şekilde savaşacaklarını vurguladı. 
 
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ayrıca Türkiye- Portekiz İkinci Hükümetlerararası Zirvesi’nin Ankara’da düzenleneceğini duyurdu.
 
Şeffaf Gazete.com

 


DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 MASKELİ ELON MASK
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 BU ŞEHİRDEN GİTMELİYİM - Metin Münir
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 ANASTASİADİS HAYAL PEŞİNDE
Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC
 '' HUKUKSUZ YASALAR '' ÜLKESİ
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
Merve Sarı Merve  Sarı
 HAYATI NASIL OKUMALIYIZ ?
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 KIBRIS RUM KESİMİNE GİRDİM

SİTE ANKET

DÜNYA'DAKİ EN İYİ TÜRK FUTBOLCUSU KİM ?EN ÇOK OKUNANLAR