Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HDP BELEDİYELERİNİ İSTİYOR
HDP BELEDİYELERİNİ İSTİYOR
Halkların Demokratik Partisi, YSK'nin KHK'li adaylara mazbata vermeme kararına itiraz edeceğini açıkladı. Mithat Sancar, Yüksek Seçim Kurumu önünde yaptığı açıklamada YSK’nin KHK’li adaylara mazbata vermeyeceğini duyurduğu yerlerde seçimlerin yenilenmesi için başvuracağını açıkladı.
11 Nisan 2019, 16:30
 
YSK önünde açıklama yapan Mithat Sancar, bu yerlerde seçimin yenilenmesi için başvuracaklarını duyurdu.
 
KHK ile ihraç edilenlerin belediye başkanı olamayacağına ilişkin kararı oybirliğiyle alan YSK, başkanlıkların ikinci sıradaki adaya verilmesinde görüş birliği sağlayamadı. Dört YSK üye “Seçimler yenilenmeli” dedi.
 
Yüksek Seçim Kurulu’nun dün yapılan ve yaklaşık 11 saat süren toplantısında, KHK ile ihraç edilenlerin belediye başkanlığı yapıp yapamayacağı tartışıldı. Belediye başkanlarının görevinin kamu hizmeti niteliği taşımasından dolayı KHK ile ihracın bu görevi yürütmeye engel olacağı konusundaki karar oybirliği ile alındı.
 
Ancak ikinci sıradaki adaya görevin verilmesi konusunda farklı görüşler dile getirildi. Dört YSK üyesi, seçimlerin yenilenmesi gerektiğini savunarak karara muhalif kaldı. Ancak dörde karşı yedi üyenin oyuyla görevin ikinci sıradaki en fazla oyu alan adaya verilmesi kabul edildi

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 DEFİLE VE PODYUMA VEDA MI ? Ertuğrul Özkök
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 SAĞLIKLI GÜÇLÜ TOPLUM
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BAŞBAKAN TATAR'A İTİBAR SUİKASTI

SİTE ANKET

HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZEN ÇOK OKUNANLAR