Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PARASI DAYISI OLAN DIŞARIDA
PARASI DAYISI OLAN DIŞARIDA
FETÖ’nün siyasi ayağının nerede olduğunu soran Kılıçdaroğlu, “15 Temmuz'da başarılı olsalardı herhalde başbakan, bakan adayları vardı. Nerede bunlar? Baklavacıyı, işçiyi, akademisyeni buldun ama en güçlü adamları bulamadın. Kim engelledi?
16 Temmuz 2019, 16:07
 
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.
 
15 Temmuz darbe girişiminin üçüncü yıl dönümünde FETÖ ile mücadeleyi değerlendiren Kılıçdaroğlu,işadamı Fettah Tamince hakkında neden işlem yapılmadığını sordu. 
 
Tamince'nin Erdoğan'ın avukatları tarafından savunulduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Bu beyefendiye dokunan bile yok neden? Hâkim ve savcılar dosyanın kapağını açamıyor" dedi.
 
Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından başlıklar şöyle: 
 
Kılıçdaroğlu, darbe veya darbe girişimi kimden gelirse gelsin karşı çıktıklarını belirterek, “Türkiye'nin güçlü bir anayasaya ihtiyacı var. Hiç kimse, hiçbir grup 'Ben Anayasa değişikliğinin dışında kaldım' demeyecektir. İnsanların eline aldığında ‘Bu Anayasa korunmalı’ diyeceği bir Anayasa'ya ihtiyacımız var” dedi.
 
FETÖ’nün siyasi ayağının nerede olduğunu soran Kılıçdaroğlu, “15 Temmuz'da başarılı olsalardı herhalde başbakan, bakan adayları vardı. Nerede bunlar? Baklavacıyı, işçiyi, akademisyeni buldun ama en güçlü adamları bulamadın. Kim engelledi? 251 şehidin kanı yerdedir. FETÖ'nün siyasi ayağını ortaya çıkarmak için bizim de verdiğimiz önerge ile Meclis’te komisyon kuruldu. Darbe girişiminin karanlık noktalarını ortaya çıkarırken ‘Erken bitirin’ talimatı geldi. Kim destek verdi bunlara?” diye konuştu.
 
MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Erdoğan’ın talimatı ile Meclis Araştırma Komisyonu’na gelmediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Neden gönderilmediler? Bunu bilmiyoruz. FETÖ'ye karşıyız, darbeye, darbe girişimine karşıyız doğru. Peki darbe girişimini özendirenler kim?” diye sordu.
 
Kılıçdaroğlu, “Biz darbe girişimine karşıyken ortak bildiri yayımladık ama 16 Temmuz’da sivil darbe gerçekleştirildi. OHAL ilan edildi. Bu Meclis, gazi Meclis’tir. Kurtuluş Savaşı’nı yöneten Meclis, FETÖ’nün karanlık noktalarını aydınlatacak kapasiteye sahip değil midir? Yine onların ifadelerine göre at izi it izine karıştı. Binlerce masum insan hapse tıkıldı. Başörtülü bir kadın gözaltına alınıyor, yeni doğum yapmış. İtiraz ettim. Bu çocuğun anne sütüne ihtiyacı var. Belli saatlerde en azından annesine teslim edilmesi lazım. Vicdan denen bir şey var. Çocuğun günahı ne? Bu çocuğun anne sütüne, sevgisine ihtiyacı yok mu? Büyük mücadeleler sonunda bu gerçekleşti” ifadesini kullandı.
 
“Hakkında MİT ve MASAK raporu olan Tamince devlet protokolünde”
 
İktidar kanadının bazı kişilerin ‘FETÖ borsası’nı dillendirdiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Parası, dayısı olan dışarıya çıkıyor, gariban içeride. Askeri öğrencilerin, esnafın darbe ile ne işi olabilir. Askerlikte talimata uymamak suçtur. Şimdi beni dinleyen AK Partili kardeşlerim 'Çok insafsızlık yapıyorsun, bir örnek gösterebilir misiniz?' diyecektir. Aynı örneği yeniden vereceğim. Fettah Tamince. Fettah Tamince hakkında MİT ve MASAK raporları var. Tamince devletin protokolünde. Neden bu ayrıcalık sağlanıyor? Vicdan sahiplerine soruyorum. FETÖ’ye ait bazı STK’lar vardı. Bir kısmı KHK ile kapatıldı. Tamince bu STK’ların bazılarının yöneticisi bazılarının yönetim kurulunda. Tamince’ye hangi gerekçe ile soru sorulmuyor? Bu beyefendiye dokunan bile yok neden? Tamince ile ilgili onlarca ihbar var” dedi.
Kılıçdaroğlu, Tamince’nin 17-25 Aralık’tan sonra Bank Asya’ya para yatırdığını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Tamince, FETÖ borsasının bir numaralı adamı. Himmet organizasyonu yaptığını devlet yetkilileri de biliyor. 17-25'i milat almışlardı. Tamince, 17-25 Aralık'tan sonra Pensilvanya'ya giderek Gülen ile görüştü. 17-25 Aralık'tan sonra Zaman gazetesinin hisselerini aldı, tebrik edildi. Siz garibanlar ile mücadele ediyorsunuz. FETÖ'cüleri baş kahraman yaptınız. Biz bunları söylediğimizde rahatsız oluyorlar. Tamince, Türkiye'ye büyük ihtimalle kara para getiriyor. Erdoğan'ın avukatları savunuyor. Bu söylediklerimin tamamı dosyada var. Hâkim ve savcılar dosyanın kapağını açamıyor. En büyük ihaleleri alacak, FETÖ borsası kuruluyor dediğimizde bize FETÖ’cü diyecekler. Bir ipte iki cambaz vardı. Cambazlardan biri düştü. Diğer cambaz ipin üzerinde duruyor” ifadesini kullandı.
 
Kılıçdaroğlu’nun konuşması şöyle:
 
“Adalet tecelli ederse başımızın üstünde yeri var. Faili meçhul doğru değil. Gözaltına alınan, ailelerinin haberi olmadığı insanlar nerede? Ben bunu dile getirmeyecek miyim? Bu insan adalet, hak, hukuk istiyor. İnsanlara adalet ile hükmedeceksiniz. Karşınızdaki kişi kim olursa olsun. Aksi halde devlet, devlet olmaktan çıkar. Eren Erdem FETÖ'den hapiste. FETÖ ile ne ilgisi var. Osman Kavala, Musa Kart, Hakan Kara, Güray Öz, Önder Çelik, Emre İper, Mustafa Kemal Güngör hapiste. Neden? Füsun Üstel hapiste, neden? Bu insanların hapiste ne işi var. 251 şehidimiz vardı. Hepsini anıyoruz, anmaya da devam edeceğiz. 251 şehit demokrasi güçlensin diye verilmiş bir bedeldir. Şehit ve şehit yakınları için yardım kampanyası açtılar. 27 Ocak 2017'de bakana ne kadar bağış toplandığı soruluyor. Bakan soruya ‘2016'da 309 milyon toplandı’ yanıtını veriyor. 2017, 2018 yılında toplanan paralar nerede? 309 milyon nerede? Bu para arttı mı düştü mü? Toplanan bağışları neden ailelere vermiyorsunuz? Ailelere 1 milyon TL verilse bile bu paradan artıyor. Şehitler arasında ayrım olmaz. PKK, IŞİD mücadele etmiştir, şehit düşmüştür. Şehit 82 milyonun şehididir. Paraların akıbeti konusunda araştırma komisyonu kurulsun.
 
15 Temmuz'u Milli Birlik ve Beraberlik günü ilan ettik. Vatandaş, milletvekillerinin nasıl mücadele ettiğini görmüştür. Bu Meclis'in yetkileri törpülendi. Sormak lazım Meclis'in yetkileri neden elinden alındı.
 
Sayın Erdoğan, 15 Temmuz’un yıl dönümü öncesi gazetecileri davet ediyor. Ama yalnızca havuz medyasını çağırıyor. Sözcü, Cumhuriyet, Fox TV’yi çağırmıyor. Hani milli birlikti? Neden davet etmiyorsun, işine gelmiyor. Hangi milli birlik? Bir kişi kendi vatandaşlarını ayırıyorsa gayrimillidir.
 
Dış politika için 5 öneri 
Türkiye'nin temel sorunlarından biri de dış politikadır. Dış politika maceracı heveslerle yapılmaz. Dış politika ülkenin çıkarları üzerine inşa edilir, milli olmak zorundadır. Buradan yeni uyarılar yapmak istiyorum.
 
1- İhvan kardeşliğinden vazgeçmesi gerekiyor. Türkiye’nin çıkarları her şeyin üzerinde. 
2- Mısır’la barışacaksın. Bu kavganın faturası ağır. Mısır’ın demokratikleşmesi için elimizden gelin yapmalıyız elbette. Bir milletle kavga edilmez. Neden büyükelçimiz yok. 
3- Suriye ile resmî görüşme yapılmalı. Neden dolaylı görüşüyorsunuz. Suriye’nin toprak bütünlüğü Türkiye için önemlidir. 
4- Libya’ya silah göndermekten vazgeçin. Libya’dan ne istiyorsunuz? Aracı olmak varken, savaşı bitirmek varken düşmanlığı körüklüyorsunuz?
5- Orta Doğu'da barış ve işbirliği teşkilatı kurulmalı.
 
Maceracı bir dış politikanın Türkiye’ye faturası ağır, bunu her alanda hissediyoruz. Doğu Akdeniz’deki haklarımızı sonuna kadar savunacağız. AB, Türkiye’ye karşı çifte standart uygulamıştır.
Kalkmışlar bize ambargo uygulayacaklar, sen önce bize verdiğin sözü tut. Siz bu barış talebine destek vermek zorundasınız.  
 
Bu ülkede 7 milyon kişi asgari ücretin altında para alıyor. Emekli bunu hak ediyor mu? Emekliye bir şey demiyorum. Emekliye Ramazan ve Kurban Bayramı'nda ikramiye versinler dediğimde bazı emekliler bana telgraf çekmişlerdi. Bu ülkede 10 milyonun üzerinde emekli var. 
Yurt dışında çalışan işçilerimiz var. Onların emeklilik hakkını düzenleyen 3201 sayılı bir kanun var. Şimdi yeni bir kanun getirdiler. Yurt dışında çalışanların emekliliğini zorlaştırdılar. Devlet yurt dışındaki işçiden para çalar mı? Senin de hakkını bu kardeşin savunuyor.
 
Ben önümüzdeki seçimlerde bekliyorum. Yurt dışında çalışan kardeşim senin parana göz diktiler. Haraç vermek istemiyorsan CHP’ye oy vereceksin.
 
İşsizlik rakamları açıklandı. Ekonominin durumu parlak değil. Sanayici perişan vaziyette. Sonuç ne işsizlik. İşsizlik rakamları tam bir facia. İşsizliği engellemek için 15 tane paket açıkladılar. İşsiz sayısı 8.5 milyonu aştı. Bunlar memleketi yönetemiyorlar. İsraf diz boyu, vergileri savuruyorlar.
Bir demokrasinin olmaz olmazı iktidarın harcadığı verginin hesabının verebilmesidir. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün maliyeti nedir, kaça yaptın? İstanbul Havaalanı ne kadara yapıldı? 24 şehir hastanesinden 9'u açıldı. Kaça mal oldu? Niye açıklamıyorlar biliyor musunuz, sizin yükü torunlarınıza yüklediler o yüzden.
 
“400 milyar TL’yi kim ödeyecek?”
Meclis’e bir kanun getirdiler. Bazı iş adamları zor durumdaymış 400 milyar TL verilecekmiş. Şimdi soruyorum, sormak da zorundayım, 400 milyar TL’yi kim ödeyecek. Sanayicisi, esnafı, işçisi, emeklisinin vergisini bir avuç kişiye verecekler. 
Tüccar geleceği hesaplamak zorundadır. Batıranı kurtarıyorsun, peki çiftçi. Çiftçinin 118 milyar TL borcu var. Vatandaşın borcu var. Vatandaşı neden kurtarmıyorsun? Faturayı vatandaş ödüyor. Adaletin olmadığı ülkede yaşıyoruz. 260 bin işçinin toplu iş sözleşmesi var. Türk-İş'in genel başkanını çağırdılar 'Yüzde 5 zam yapacağız' diye. Yüzde 5 zam bu sikleti kaldırmaz. Türk-iş de ben de takip ediyorum.
 
Hakkı, hukuku ve adaleti sağlamak için elimizden geleni bütün çabaya göstereceğiz"

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 İSTANBUL'DA HAVALİMANI REKABETİ
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 SAĞLIKLI GÜÇLÜ TOPLUM
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BAŞBAKAN TATAR'A İTİBAR SUİKASTI

SİTE ANKET

HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZEN ÇOK OKUNANLAR