Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÇAY ENFLASYONA EZDİRİLMEMELİ
ÇAY ENFLASYONA EZDİRİLMEMELİ
DEVA Partili Hasan Karal'dan Yaş Çay fiyatı açıklaması: "Çay üreticileri çok zor bir dönem geçiriyor 205 bin Çay üreticisinin alın teri enflasyona ezdirilmemeli"
10 Mayıs 2024, 22:20
 
DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Karal, Doğu Karadeniz'de binlerce insanın geçim kaynağı olan yaş çay fiyatı konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Karal, yaş çay fiyatının geçen yıl açıklandığında mazotun 19 lira, asgari ücretin 8500 lira ve enflasyonun %39 olduğunu hatırlatarak, "Şimdi bunlarla birlikte her şeyin fiyatı %100'ün üzerinde arttı.
 
Bu artışlar göz önünde bulundurularak yaş çay alım fiyatı açıklanmalı, 205 bin çay üreticisinin emeği enflasyona ezdirilmemeli, alın teri heba edilmemeli" dedi.
 
"Yaş Çay Alım Fiyatı Üreticilerin Beklentileri Doğrultusunda Açıklanmalı"
Doğu Karadeniz Bölgesi için "olmazsa olmaz" olarak nitelendirilen ve Türkiye'nin en büyük üretim kalemlerinden biri olan çay sezonunun açılacağını belirten Karal, hükümetin yaş çay alım fiyatını üreticilerin beklentileri doğrultusunda en kısa zamanda açıklaması gerektiğini vurguladı. Karal, “Çay, özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi için olmazsa olmaz bir değerimiz. Bölgede 205 bini aşkın çay müstahsili bulunuyor. Diğer iş kollarıyla birlikte milyonlarca insan çaydan geçimini sağlıyor. Ancak çay üreticileri çok zor bir dönem geçiriyor” ifadelerini kullandı.image
 
"1 Kilo Yaş Çayın Maliyeti 19 Liranın Üzerinde"
Geçen yıl destekleme primiyle birlikte hükümetin yaş çay alım fiyatını 11 lira 30 kuruş olarak belirlediğini, ancak yüksek enflasyon nedeniyle bu rakamın hızla eridiğini belirttri.
 
Karal, şöyle devam etti:
“Sezonun başlamasına sayılı günler kaldı. Geçen yıl yaş çay fiyatı açıklandığında dolar 19 lira, mazot 19 lira, asgari ücret 8500 lira ve enflasyon %39’du. Şimdi bunlarla birlikte her şeyin fiyatı %100’ün üzerinde arttı. Rize Ziraat Odası’nın araştırmasına göre 1 kilo çayın üretim maliyeti 19 liranın üzerinde. Hükümet, artan maliyetleri göz önünde bulundurarak yaş çay alım fiyatını açıklamalı. TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerine göre bile bir rakam belirlense, bu 20 lirayı buluyor. Ancak bu rakam, tüm Karadeniz Bölgesi'ndeki vatandaşlarımızı, çay üreticilerimizi hayal kırıklığına uğratır. 25 liranın altında açıklanacak her rakam, çay üreticisinin mağdur edilmesine yol açar.”
                image
 
"Sağlığınız İçin Türk Çayı İçin"
Hasan Karal, herkesi Türk çayı içmeye davet ederek, "Çay, özellikle kalp damar hastalıklarına karşı etkisi kanıtlanmış bir milli içeceğimiz. Dünyada kimyasal madde kullanılmadan üretilen tek çay olan Türk çayını içmeye davet ediyorum" dedi.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Engin Ertem Engin Ertem
 ARAZİ YATIRIMI İÇİN DOĞRU VE YANLIŞLAR
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 KONUT ALMAK ŞİMDİ DAHA ZOR OLDU
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 TÖREHAN ÇİFTİ DOKUNULMAZLIK PEŞİNDE
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 AİLE MAHKEMELERİNİN DİKKATİNE!
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 AKBELEN ORMANLARI VE PARİS İKLİM ANLAŞMASI
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI

SİTE ANKET

TÜRKİYE'DE EN BÜYÜK SORUN NEDİR ?
EN ÇOK OKUNANLAR