Güzel ülkemiz için yazıyoruz - RİZE'DE BÜYÜK ÇAY MİTİNGİNE DAVET Şeffaf Gazete
http://www.seffafgazete.com/haberler/siyaset-haberleri/41925/rizede-buyuk-cay-mitingine-davet

 

RİZE'DE BÜYÜK ÇAY MİTİNGİNE DAVET
RİZE'DE BÜYÜK ÇAY MİTİNGİNE DAVET
CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Türkiye'nin her yerinde bir ses duyuracaklarını belirterek "Bu pazar başka bir yerde sesi duyacağız. Çay üreticisi için Rize'ye gideceğiz. Rize'nin yiğit, mert insanlarıyla çaykur işçisinin haklarını konuşacağız, Rize Cumhuriyet Meydanı'nda olacağız.herkesi çay ittifakına davet ediyorum." çağrısı yaptı.
30 Mayıs 2024, 10:43
 
Çay taban fiyatını reddeden Karadenizli çay üreticilerinin düzenledikleri protesto toplantıları devam ediyor.
 
Tarım ve Orman Bakanlığının 2024 yılı yaş çay alım fiyatını kilogram başına 17 lira olarak açıklamasının ardından CHP Çay mitingi kararı aldı.
 
17 liralık fiyatın maliyetleri karşılamayacağını söyleyen üreticiler bulundukları kentlerde eylemler yapmaya başladı. CHP’nin Rize, Artvin, Trabzon, Giresun, Ordu ve Samsun örgütleri çay üreticilerinin yaşadığı sorunu ve taleplerini CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e aktardılar. İl başkanlarının Rize’de büyük bir çay mitingi yapılması önerisi CHP genel başkanı Özgür Özel tarafından olumlu bulundu.
 
Son olarak CHP Genel Merkezi tarafından alınan karar gereği Rize Meydanında dev bir '' Çay Kanunu '' mitingi gerçekleştirme kararı alındı.
           image
 
CHP genel başkanı Özgür Özel Rizeli çay üretileri ve işçileriyle buluşacak
CHP Genel Başkanı Özgür Özel de grup toplantısında Çay Mitingine değindi. Özel, “Türkiye'nin Laz demokratları, Çerkez demokratları, tüm Rizelileri, hangi partiden olursa olsun, AK Partilisini de MHP'lisini de herkesi çay ittifakına davet ediyorum” dedi.
 
Bilindiği üzere İktidar tarafında yaş çay fiyatı 17 tl. olup günün koşullarının çok altında kalması sonucu çay üreticisi Ordu'dan Artvine kadar her yerde tepkilerini dile getirmesine rağmen İktidar tarafından hiç bir iyilleştirme yapılmadı.
 
image
 
Bu konuda açıklama yapan Rizeli CHP YDK Üyesi Avukat Remzi Kazmaz " Çay üreticisi yıllardır mağdur, Çay üreticisi her yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yaş çay taban fiyatına iyi bir fiyat bekledi ama yıllarca hüsrana uğradı,ama bu yıl bardağı taşıran son damla oldu,
Günün enflasyon rakamlarının çok altında verilen fiyat hiç bir üreticiyi memnun etmedi.
Biz CHP olarak bu konuda her yıl '' Çay Kanunu'' ile ilgili TBMM'ye önerge verdik. 40 yıl önce yazılan ve hiçbir işlevi olmayan Çay kanununun yerine,üreticilerle birlikte hazırladığımız Çay kanunu önegemiz yüce mecliste yine AKParti - MHP oylarıyla reddedildi '' dedi.
image
 
Remzi Kazmaz şöyle devam etti
'' Çay üreticilerine ve işçilerine sahip çıkarak,mevsimsel işçilere kadro sözünü alarak işçilerin hakkını savunacağız. Diğer taraftan 17.TL olan yaş çay taban fiyatı 25 TL  olması için tüm gücümüzle mücadele edeceğiz. Evet işte bu nedenlerle tüm bölge halkını , işçileri ve üreticileri pazar günü  CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in de katılacağı Çay mitinge davet ediyoruz " dedi