Güzel ülkemiz için yazıyoruz - TUĞBA DANIŞMAZ'DAN OLAĞANÜSTÜ BAŞARI Şeffaf Gazete
http://www.seffafgazete.com/haberler/spor-haberleri/41985/tugba-danismazdan-olaganustu-basari

 

TUĞBA DANIŞMAZ'DAN OLAĞANÜSTÜ BAŞARI
TUĞBA DANIŞMAZ'DAN OLAĞANÜSTÜ BAŞARI
İtalya'da düzenlenen 2024 Avrupa Atletizm Şampiyonası'nın üçüncü gününde milli sporcu Tuğba Danışmaz, kadınlar üç adım atlamada gümüş madalya kazandı. Tuğba Danışmaz, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları kotası da aldı.
10 Haziran 2024, 13:14

İtalya’nın başkenti Roma’da devam eden Büyükler Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda üç adım atlama finalinde yarışan Tuğba Danışmaz, tarihi bir sonuca imza atarak Avrupa ikincisi olarak gümüş madalya kazandı.Bu dalda Türkiye tek bronz madalyasını 1950 yılında alamıştı.

image

Tuğba Danışmaz Türkiye rekorunu elde ettiği şampiyonadaki derecesiyle olimpiyat biletini de almayı başardı.

2023 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda altın madalya kazanan Milli atletimiz Tuğba Danışmaz, 2024 Avrupa açıkta da gümüş madalya kazanan ilk isim oldu.
 
Önce Avrupa Salon Şampiyonu olmuştu.
Mücadeleye devam etti, Türkiye’ye atlama dallarındaki en iyi sonucu Roma’da, Türkiye rekoru ve Paris biletiyle aldı. Tuğba’dan önce, 1950’de Ruhi Sarıalp tek bronz madalyamızı almıştı, 74 yıl sonra en iyi Tuğba Danışmaz oldu.
 
Roma Stadyumu’nda düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda, elemelerde 14.27 metre atlayarak finale yükselen Tuğba Danışmaz, finaldeki ikinci atlayışında 14.57 metre atlayarak Avrupa ikincisi oldu.image
 
Paris Olimpiyatları kotası alan milli atlet, bu atlayışıyla kendisine ait olan 14.52 metre olan Türkiye rekorunu da kırmayı başardı.
Tuğba Danışmaz, 14.57 metre atlayarak gümüş madalya kazanarak kürsüye çıkarken, Üç Adım Atlamada altın madalyayı Ana Peleteiro 14.85 metre (İspanya), bronz madalyayı ise Ilionis Guillaume 14.43 metre (Fransa) kazandı.
 
Milli atlet Tuğba Danışmaz, 2023 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası finalinde 14.31’lik derecesiyle Türkiye rekoru kırarak altın madalya kazanmıştı.
Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, “Tuğba Danışmaz çok değerli ve başarılı bir sporcumuz. Çok başarılı bir yarışma çıkardı. Rekor, madalya ve kota alarak hepimizi gururlandırdı. Sporcumuzu ve antrenörlerini kutluyor, ülkemiz adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.