Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TUI TÜRKİYE'DEN UMUTLU
TUI TÜRKİYE'DEN UMUTLU
Avrupa’nın en büyük seyahat acentelerinden olan Alman TUI şirketinin CEO’su Fritz Joussen yaptığı açıklamada, Türkiye’ye seyahat eden turist sayısında bu yıl için genel anlamda azalma eğiliminin devam etmeyeceğini tahmin ettiklerini söyledi.
15 Mayıs 2017, 21:07

 

Avrupa’nın en büyük seyahat acentelerinden olan Alman TUI şirketinin CEO’su Fritz Joussen yaptığı açıklamada, Türkiye’ye seyahat eden turist sayısında bu yıl için genel anlamda azalma eğiliminin devam etmeyeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Joussen, genel olarak Türkiye turizmine talep düşük seviyede olsa da Rusya’dan turistlerin yeniden Türkiye’ye gitmek istemelerinin olumlu yansımaları olduğunu belirtti.

Ancak merkezi Hannover kentinde bulunan Avrupa'nın en büyük tur operatörü TUI için genel itibarıyla Türkiye turizmi ile bağlantılı işler artık belirleyici öneme sahip değil. TUI CEO'su Joussen, “Geçen yıl itibarıyla böyle bir durum söz konusuydu, ama bu yıl için artık öyle değil” diye konuştu.   

Türkiye, Alman seyahat şirketi TUI için yıllar boyu en önemli turizm pazarlarından biriydi. Şirketin toplam rezervasyonlarının yüzde 14’ünü Türkiye oluşturuyordu.  Ancak geçen yıl önce İstanbul’daki terör saldırıları, ardından gelen darbe girişimi sonrasında Türkiye’ye giden turistlerin sayısı yarı yarıya azalarak bir milyon seviyesine indi..

TUI Friedrich Joussen Archivbild 19.12.2012 (picture-alliance/dpa)

TUI Ceo'su Friedrich ("Fritz") Joussen

Türkiye'deki gelişmelerin turizme etkisi 

Bu yaz sezonunda da çok sayıda Alman ve diğer Avrupalı turistlerin sevilen tatil beldelerinden Bodrum ve Antalya’ya gitmeyecekleri tahmin ediliyor. Geçen yıl yılbaşı gecesi İstanbul’da Reina gece kulübüne düzenlenen terör saldırısı, Die Welt muhabiri Deniz Yücel'in tutuklanması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Anayasa referandumu öncesinde Almanya'ya yönelik Nazi benzetmelerinde bulunması Türkiye-Almanya ilişkilerinin gerilmesine neden olmuştu.                           

Alman seyahat şirketi TUI Almanların Türkiye'ye ilgisinin azalması sebebiyle rotasını değiştirerek müşterilerine Yunanistan, İspanya, Kıbrıs gibi alternatif tatil ülkelerini sunuyor. Turizm açısından önemli olan yaz sezonu için rezervasyon düzeyi beklentiler doğrultusunda seyrediyor ve müşteri sayısında yüzde dörtlük bir artış gözleniyor.

© Deutsche Welle


DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 YANLIŞ STRATEJİ - Kadri Gürsel
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 VATANDAŞ VE MİLLETVEKİLLERİ AYRICALIĞI
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 YENİ NESİL SEÇMEN
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 KTHY YENİDEN HAYATA GEÇMELİ
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇİFTLİK BANK'IN ARKASINDA KİMLER VAR ? (1)

SİTE ANKET

KIBRIS'A GEZME YADA FARKLI AMAÇLI HİÇ GİTTİNİZ Mİ ?
EN ÇOK OKUNANLAR