Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İKİBİN TATİLCİ DOLANDIRILDI
İKİBİN TATİLCİ DOLANDIRILDI
Bayram döneminde villalarda izole tatil yapmak isteyen 2 bin kişinin dolandırıldığı belirtildi.
16 Ağustos 2020, 13:08
 
Koronavirüs nedeniyle izole tatil yapmak isteyen vatandaşlar dolandırıcıların kurbanı oldu. Lüks villaları kiralayan şirketlerin web sitelerini kopyalayan dolandırıcıların tahminen 2 bin kişiyi dolandırdığı belirtiliyor
 
Kaş-Kalkan’daki 4 bin lüks villayı kiralayan 125 şirketin web sitesini kopyalayan dolandırıcıların bu şirketleri de zor durumda bıraktığını ve mağdurların kendilerine müracaat ettiğini belirten villa kiralama acenteleri, kiralama işlemini TÜRSAB üyesi acentelerden yapmaları ve şahıs hesaplarına para göndermemeleri konusunda vatandaşları uyarıyor.
 
TÜRSAB uyarmıştı
 
Bayram öncesinde konuya dikkat çeken TÜRSAB Hukuk Başdanışmanı İlker Ünsever, binlerce insanın dolandırıcılıkla karşı karşıya olduğunu belirtmişti. Konuyla ilgili valiliklere kaymakamlılara başvuru yaptıklarını ve hukuk dışı konaklama faaliyetlerinin önüne geçmelerini istediklerini kaydeden Ünsever, bunun üzerine valiliklerin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yazı gönderdiğini, Bakanlığın ise valiliklere ‘’Villa ve daire olarak konut niteliğine sahip olup ticari işletme statüsünde olmayan bu yerlerin kiralanması işleminin seyahat acentalarına münhasır faaliyet olarak nitelendirilemeyeceği ve 1618 sayılı kanun kapsamında faaliyet yürüten kişi ve kuruluşlara idari işlem uygulanamayacağı değerlendirilmektedir.’’ şeklinde yanıt verdiğini açıklamıştı.
 
Ticaret Bakanlığı aynı görüşte değil
 
Konuyla ilgili olarak Ticaret Bakanlığı ile de görüşen TÜSAB yetkilileri, Ticaret Bakanlığı’nın Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan farklı düşündüğünü belirtiyor. Ticaret Bakanlığı’nın villa, yazlık, konut vb kiralamanın turizm ticareti olarak gördüğünü kaydeden TÜRSAB yetkilileri, Bakanlığın bu tip kiralama işinde ‘muhatap’ bulmanın önemine dikkat çektiğini ve kiralamaların acenteler aracılığıyla yapılmasının ciddi bir piyasa denetimi getireceği görüşünde olduğunu ifade ediyor.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Engin Ertem Engin Ertem
 YATIRIMDA YENİ TREND KIRSAL ARAZİLER
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 HOCAMIZA MAŞALLAH - Emin Çölaşan
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 BODRUM KÜLLİYE DEĞİL HASTANE BEKLİYOR
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 GRİP AŞISI KRİZİ ACİL ÇÖZÜLMELİ
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 FARKLILIKLARI İLE GÜNEY KORE

SİTE ANKET

''YILIN TARAFTARI '' HANGİ TAKIMIN TARAFTARIDIR OYUN KİME?EN ÇOK OKUNANLAR