Güzel ülkemiz için yazıyoruz - DAYAKÇI İMAM GÖZALTINA ALINDI AMA ! Şeffaf Gazete
http://www.seffafgazete.com/haberler/yasam/34615/dayakci-imam-gozaltina-alindi-ama-

 

DAYAKÇI İMAM GÖZALTINA ALINDI AMA !
DAYAKÇI İMAM GÖZALTINA ALINDI AMA !
8 yaşındaki bir çocuğa dayak atan İmam Gazi G. hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır? Söz konusu dayakçı imam görevden el çektirilecek midir? Tarsus Müftüsü’nün yaşanan vahim olaydan basını uzak tutmaya çalışması, aileyi arayarak davacı olmamaları konusunda ricada bulunması ve bazı basın mensuplarını da arayarak konuyu gündeme getirmemeleri konusunda sözlü ricada bulunması doğru mudur?
19 Temmuz 2019, 22:25
 
 
Tarsus İlçe Tarsus Müftüsü Ali Can Sabah Basınla Buluşmuştu, Öğlen Kur-an Kursu’nda Dayak Olayı Patlak Verdi
 
Sabah kahvaltıda basın mensupları ile bir araya gelen İlçe Müftüsü Ali Can basın mensuplarına hitap ederken, görevim Din hizmetlerinin sunumunu yönetimini sağlamak, amacımız Tarsus’ta Diyanet’in görünür olmasını sağlamak, yaptığımız iş geçici olmasın sorumluluk emanet bizim omzumuzda. Görevimizin zorluğunun farkındayız “Çocuklarımızı çok seviyoruz, kendi evladımız yerindedir hepsi” demişti.
 
Ancak, konuşmanın ardından birkaç saat geçmiştik ki, Tarsus’ta dayakçı İmam Olayı patlak verdi.
 
Edinilen bilgilere göre, Mersin’in Tarsus İlçesi Kadelli Mahallesinde 8 yaşındaki S.C.K. (2011) isimli erkek çocuk Kadelli Mahalle imamı 37 yaşındaki Gazi G. (1982) tarafından dövülerek feci şekilde darp edildi.
 
Mahalle imamı tarafından acımasızca dövülen küçük çocuğun, dayak olayından sonra götürüldüğü hastanede hayati tehlikesinin olduğu kayıtlara geçerken, BTM (Basit Tıbbi Müdahale) ile giderilemez raporu verildiği öğrenildi.
 
Yaşanan olaya ilişkin hazırlanan tahkikat evraklarının savcılığa sevk edildiği öğrenildi.
 
CHP Mersin Milletvekili Av. Ali Mahir Başarır, Tarsus’un Kadelli Mahallesi İmamı’nın 8 yaşındaki bir çocuğu dayak atmasını ve Tarsus Müftüsü’nün de konuyu örtbas etme çabaları iddialarını meclis gündemine taşıdı. CHP’li Başarır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yazılı olarak yanıtlaması istemi ile verdiği önergesinde “ Müftülerin görevi dayak atan imamları korumak mıdır?” sorusunu yöneltti.
 
image
 
 
CHP’li Başarır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yazılı olarak yanıtlaması istemi ile verdiği önergesinde “ Müftülerin görevi dayak atan imamları korumak mıdır?” sorusunu yöneltti.
 
CHP’li Başarır önergesinde;
 
“Hali hazırda Tarsus Müftüsü olan Ali Can, bu makama 1 Nisan 2019 tarihinde atanmasına rağmen aradan geçen 4 ay sonra sanki göreve yeni başlamışçasına Tarsus’ta bulunan tüm basın mensupları ile tanışmak üzere bir kahvaltı düzenlemiştir.
 
Ancak daha sonra Tarsus Müftüsü Ali Can’ın amacının tanışmak yerine Tarsus’ta yaşanan bir olayın üzerini örtmek adına dikkatleri başka yöne çekmek istediği iddia edilmiştir.
 
Çünkü düzenlenen kahvaltıdan birkaç gün önce Tarsus Kadelli Mahallesi’nde yaşayan 2011 doğumlu Samet Can Karabacak isimli çocuk, Mahalle İmamı Gazi Gün tarafından darp edilmiş ve çocuk hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınmıştır. Yapılan muayeneler sonucu çocuğun vücudunun ve yüzünün yara bere içerisinde olduğu tespit edilmiştir. Hastane tarafından verilen raporda ise Mahalle İmamından dayak diyen çocuğun tedavisinin basit tıbbi müdahalelerle giderilemeyeceği belirtilmiştir.
 
Tarsus Müftüsü’nün aileyi arayarak davacı olmamaları konusunda ve bazı basın mensuplarına da bu konuyu güdeme getirmemeleri konusunda ricada bulunduğu konuşulmaktadır.
 
Tarsus Müftüsü Ali Can’ın yaşanan hemen bu vahim olayın ardından Tarsus’taki tüm basını toplaması ve toplantıda açılan kurslarda disiplin içerisinde çalışma yürütüldüğüne dair açıklamalar yapması oldukça manidardır” açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi:
 
Müftülük tarafından açılan kursta 8 yaşındaki bir çocuğa dayak atan Kadelli Mahallesi İmamı Gazi Gün hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa sonuçları ne olmuştur?
Söz konusu Dayakçı Kadelli Mahalle İmamı görevden el çektirilecek midir?
Tarsus Müftüsü’nün tüm basını çağırarak yaşanan vahim olaydan basını uzak tutmaya çalışması, aileyi arayarak davacı olmamaları konusunda ricada bulunması ve bazı basın mensuplarını da arayarak konuyu gündeme getirmemeleri konusunda sözlü ricada bulunması doğru mudur? Doğru ise Tarsus Müftüsü hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa sonuçları ne olmuştur?
Müftülerin görevi, bölgelerindeki açılan kurslarda çocuklara dayak atan imamları korumak mıdır? Yoksa bu tür vakaları en asgari seviyeye çekmek midir?
Son 5 yıl içerisinde müftülükler tarafından açılan kurslarda, çocukların darp, şiddet, taciz vs. edilmelerinden dolayı kaç kurs görevlisine idari işlem yapılmıştır?