Güzel ülkemiz için yazıyoruz - DOĞU KARADENİZ'DEKİ SEL FELAKETLERİ ! Şeffaf Gazete
http://www.seffafgazete.com/yazarlar/Av-Remzi-Kazmaz/35949/dogu-karadenizdeki-sel-felaketleri-

 

Av. Remzi Kazmaz

Av. Remzi Kazmaz
DOĞU KARADENİZ'DEKİ SEL FELAKETLERİ !
15 Temmuz 2020, 20:29
 
 
Derelerin Kardeşliği Platformu Kurucu Başkanı Av. Remzi Kazmaz,'' Doğu Karadeniz’de 650 kişi öldü, acilen Meclis Araştırması açılsın ''
 
1929 yılından bu yana Doğu Karadeniz’de yaşanan sel, taşkın ve heyelanlarda 650 kişi hayatını kaybetti, acilen Meclis Araştırması açılması gerek düşüncesindeyim.
 
Rize ve diğer Doğu Karadeniz şehirlerinde önlem alınmazsa ölümlerin devam edeceği uyarısında buluyorum,bölgede yaşanan afetlerin nedenleri ve alınması gereken önlemler için hiç vakit kaybedilmemeli.
 
“Doğu Karadeniz bölgesinde 1929 dansonra, çok sayıda heyelan, taşkın 
ve sel yaşandı, büyük maddi hasarlar meydana geldi. 49 sel, heyelan ve taşkında 650
kişi hayatını kaybetti. Bu bölgede ölü sayılarının yüksek olduğu ortadadır.
 
image
 
GÜNCEL VERİLERE DAYALI DOĞAL AFET BİLGİ SİSTEMİ YOK!
 
Doğu Karadeniz Bölgesi, sel felaketleri açısından, her zaman hassas bölge konumundadır. Buna rağmen güncel verilere dayalı doğal afet bilgi sistemi yoktur!
 
Doğu Karadeniz Bölümü (Rize ,Trabzon , Giresun )’nda hatta tüm Karadeniz bölgesinde doğal afet bilgi sistemi altyapısının oluşturulması, doğal afet risklerinin önceden belirlenmesini sağlayarak, herhangi bir yerde afet yaşanması durumunda sağlıklı planlama yapılabileceği için can kayıplarının önlenmesi ya da azaltılması mümkün olabilecektir. Bunun yanında yerleşim yerleri doğal afet risk haritası dikkate alınarak planlanacağından mal kayıpları da en aza inecektir. 
 
KARADENİZ'DE İNSAN YAPIMI FELAKETLER: HES’LER
 
Yaşanan sel felaketlerinin önemli bir nedeni de derelere kurulan HES’lerdir. Dere yataklarına ve onları besleyen havzalara HES kurarak doğaya müdahalenin kesinlikle durdurulması lazım. Derelerin Kardeşliği Platformu olarak açtığımız davalarla çok sayıda HES’in yapımını durdurduk, insanların hayatını kurtardık. Ama hala HES’lerin yapımı tam gaz devam ediyor.
 
ÇAY VE FINDIK İÇİN ORMANIN KESİLMESİ SEL VE HEYELAN RİSKİNİ ARTIRIYOR
 
Yöre halkının en önemli geçim kaynağının çay ve fındık tarımı olması, bu bitkinin kontrolsüz biçimde açılan orman alanlarına doğru yaygınlaştırılması da bu bölgedeki doğal afet nedenlerinden biridir. image
 
KONTROLSÜZ KARAYOLLARI NEHİRE DÖNÜŞÜYOR
 
Topoğrafik özellikler dikkate alınmadan yapılan kara yolları, yoğun yağışlarda dere yatağı işlevi görerek suların alçak noktalara toplanmasını kolaylaştırmaktadır. Topoğrafyanın kendine özgü suyu boşaltma yolları vardır. Yağmur yağar ve su toplama çizgilerinden denize ulaşır. Doğal olmayan biçimde kara yollarıyla bunların önünü keserseniz, o zaman su denize ulaşmak yerine kara yolunu doğal nehir haline getirecek ve suyu bölgedeki en alçak noktada toplayacak. Oralarda da göllenmeye neden olacaktır. Buraların tespit edilip suyun denizle buluşmasını sağlayacak önlemlerin alınması, kentte su altında kalacak çukur bölgelerde gerekli düzenlemelerin yapılması şarttır.”
 
 
Av.Remzi Kazmaz
Şeffaf Gazete.com