Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KONUK KOLTUĞU

KONUK KOLTUĞU
1 KUTU TATLANDIRICI 1 TIR KESME ŞEKER
2 Mart 2018, 17:54

 

Meseleyi bakkal gibi koymak lazım”. Vatandaşımız toplama çıkarmayı iyi bilir, çok bilinmeyenli denklemleri bırakalım.Literatürde yer alan yazı yazmayalım, Türkçe konuşalım,çünkü,vatandaşımız bu dilden gayet iyi anlıyor.

2001 yılında “Şeker Kanunu” çıktı. Zamanın bakanına sorduk “bu kanunu imzalarken hiç mi vicdanınız sızlamadı, Avrupa Birliğine uyacağız diye pancar üreticisini neden katlettiniz” diye. Samimi bir siyasetçiydi,açık konuştu “evde uyuyordum, zil çaldı, kapıyı açtım, iki güvenlikçi ellerinde boş bir kağıt Başbakan hamfendi gönderdi imzalayacakmışsınız dedi, bastım imzayı, sabah kalktım, gazetelere baktım ki Şeker Kanunu'nu imzalamışım.”.2001,2018,on yedi yıl olmuş... Böyle geldik bugünlere .

2002 yılında Şeker üretimimiz 2.371.862 ton. Nüfusumuz 65 milyon.

2016 yılında Şeker üretimimiz 2.559.000 ton. Nüfusumuz 80 milyon.

Şeker ithalat ve ihracat rakamlarımız on binlerde.
Demek ki 15 milyon yurttaşımızın ihtiyacı oranında tatlandırıcı ile yapılan besinleri tüketiyoruz.


AK Parti iktidarı, 16 yıllık iktidarında daha önceki yılların 13 katı kadar tatlandırıcı çeşidinin ithalatına izin vermiş. 2001 yılının “Şeker Yasası”nın pancar üretimini ve üretim kurumlarını çökertmesini sürdürmüş, “Şeker Kurulu”nu işsevsizleştirmiş, Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) lobilerinin, “Yüksek Yoğunluklu Tatlandırıcı(YYT)”ithalatı yapan bir avuç işbirlikçi firmanın eline “pancar üreticisini, şeker işçisini, tüketici kitleleri” teslim etmiş.

Aspartan,sakkarin,siklomat,dulcin,suklaroz,tomatin,izomat,neotam,assesülfan,splenda,stevia,sokras, ithal edilen tatlandırcılarda geçen ürünlerin adları. Büyük çoğunluğu son on yılda gıda sektöründe yoğun olarak kullanıma giren bu maddelerin sağlık yönünden zararları daha yeni olarak gündeme gelmiş bulunmaktadır.

YYT'ların çoğunun sadece 1 tonu, 120 ton şekere tekabül ediyor. 1 Kilogram "neotam" ise 7.000 kilogram beyaz şekerin verdiği tatlandırmayı sağlıyor. Bu tatlandırıcıların içinde bir kibrit kutusu kadarının bir TIR kesme şekerin yerine geçenleri var.

Demek ki üzerinde kaçak olarak bir kibrit kutusu kadar tatlandırıcı getiren büyük bir vurgunu başarıyor.

Demokratik Halk İktidarında bu tatlandırıcıların üretiminin,ithalatının,gıda üretiminde kullanımının bütün aşamalarının sıkı bir denetim , kontrol,yasal yaptırım altına alınması gerekiyor.

Atilla Sarp 

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 GAZETECİLİK ZOR MESLEKTİR - Ümit Zileli
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 FARKLILIKLARI İLE GÜNEY KORE
Engin Ertem Engin Ertem
 GÜVENLİ TATİL ROTASI 'KIBRIS ''
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 AYASOFYA MOZAİKLERİ AÇIK KALMALI
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ŞÖHRET

SİTE ANKET

HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZEN ÇOK OKUNANLAR