Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KONUK KOLTUĞU

KONUK KOLTUĞU
BARTIN'DAKİ KADER PLANI -Orhan Bursalı
17 Ekim 2022, 17:15
 
“Kaderin böyleymiş...” “Alın yazın..” “Tanrı kaderini böyle planladı” “Kader planı bu kazalar..”,
 
Siyasetçinin, özellikle Allah’ı Tanrı’yı toplumsal olaylarda ve iktidar amaçlarıyla veya kendi ihmalini gizlemek için kullanan cinsinin her zaman başvurduğu kavramlardır.
 
Bu sözler şüphesiz ki insanların inancını istismar etmenin şahikasıdır.
Ayrıca şunu öğütler: “Boyun eğ!”... “Kabul et!”, “Bunun bizimle ilgisi yok”.. “Tanrı kaderini böyle çizmiş”..
 
Yani şu: Diyelim yol berbat yapılmış... Bir tarafı çökecek ve sen de uçurumdan aşağı yuvarlanacaksın..
 
Siyasetçi diyecektir ki: Kaderin buymuş! Yani Tanrı yolun öyle yapılmasını istemiş, kaderini de çizmiş, yol kırılacak sen de geberip gideceksin...
 
Diyelim ki uçak düştü... Ne yapalım kaderinde bu varmış.. 
Peki uçak neden düşmüş? Mesela bir Alman pilot uçağı dağa çarptırdı ve yüzlerce kişi öldü... Anlaşıldı ki adam psikiyatrik tedavi görmüş, kafayı yemiş ve uçağı dağa çarptırmış.
 
Bunun yorumu şu mu yani: Tanrı pilota uçağı dağa çarptırdı.. Tanrı senin kaderini böyle çizdi. Yolcuları pilotu mu öldürdü yoksa Tanrı mı öldürmüş oluyor? 
Tanrı böylece “kullarının canını mı alıyor?”
 
‘ÖLÜM KADERİN’
Maden kazası... Soma, 301 madenci Soma’da öldürüldü. Katil kim? Allah mı? Ortaya çıktı ki gözü, cebi, kasası doymaz maden sahibi, madende çalışılması için gerekli önlemleri almamış. Bunlardan tasarruf etmiş. Sonuçta grizu patlaması kaçınılmaz olmuş.
 
Fakat birileri “Maden kazası işin fıtratında var” demiş. Yani ölüm kaçınılmaz.Madene girince ölebileceğini bileceksin.Adamlarından biri de protesto edenleri yerde tekmelemiş. Sonra da Frankfurt’a atanmış ödül olarak.
 
Ama hayır! İşin fıtratında ölüm olduğunu, ölümlerin Tanrı’nın çizdiği kader planı gereğince olduğunu söyleyenlerin buyurdukları çerçevede, 301 işçinin katilleri bir bir serbest bırakılmışlar.Suçu Allah’ın üzerine atarak..
 
SUÇ HER ZAMAN İŞÇİDEDİR
İşçi olmasaydın, madenci olmasaydın, eğer olduysan Allah’ın planları gereğince ölmeye mahkûmsun!Bartın’da 40’ın üzerinde madenci bu “Kader Planı” gereğince hayattan koptu gitti. Geride kalanlar kanlı gözyaşları içinde kaldı.
 
Beş savcı görevlendirilmiş! Soma’daki gibi!
Savcıların iddianamesine “Kader Planı” ve işin fıtratı girer mi, girmez, çünkü yasalarımızda ne kader planı ne de fıtrat kavramları var.
 
Fakat savcıların elindeki kanunun üzerinde Allah var.Arada bu kazaların ne olduğunu buyuran var.Soma’da işçileri köle gibi çalıştıran patronlar paçayı sıyırdılar mı, evet.
Bartın’daki kazada yetkililer ve sorumlular iktidarın adamları.
 
Devleti de esir alan vahşi kapitalizmin bu durumlarda inancı “Fıtrat ve Kader”dir.
 
Ölenlerin ailelerine birkaç on bin lira “kan parası” verilir, “Kader ve Fıtrat” gereği dosya kapanır. Çünkü yasaların “Fıtrat ve Kader Planı” karşısında boynu kıldan incedir.
 
KİMİNE ALTIN TAHT
Kader planı öyle bir şeydir ki kimini altın kaplı tahtlara oturtur.Paralar, dolarlar su gibi altlarından akar, gider New York’ta gökdelenlere dönüşür.Bir yerlere milyarlarca dolar yığdırır.Halkı, milleti soydurtur.Altın tahtlara oturamayan halkın her bireyi suçludur.
Onlar için Tanrı’nın ölüm planları çalışır.
 
Orhan Bursalı / Cumhuriyet Gazetesi

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 REZAN EPÖZDEMİR'DEN TARİHİ FLORYA UYARISI
Engin Ertem Engin Ertem
 ARAZİ YATIRIMI İÇİN DOĞRU VE YANLIŞLAR
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 AİLE MAHKEMELERİNİN DİKKATİNE!
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 AKBELEN ORMANLARI VE PARİS İKLİM ANLAŞMASI
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BİTMEYEN TUTKUDUR SEVENİNE BODRUM

SİTE ANKET

TÜRKİYE'DE EN BÜYÜK SORUN NEDİR ?
EN ÇOK OKUNANLAR