Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Prof Faruk Şen

Prof Faruk Şen
ÇOK KÜLTÜRLÜLÜK
18 Kasım 2012, 22:32

 

Osmanlı Tarihine baktığımız zaman 1299’dan 1922 ye kadarki süreç zarfında 622 yıllık çok kültürlü bir imparatorluk yapısına sahip olduk.

Sınırlar genişledikçe Osmanlı sınırları içerisinde yaşayan ulus ve etnik kökenlerin sayısı 72 ye buldu. Çok kültürlülük yalnız Osmanlıda değil bu gün AB’nin de en büyük hedeflerinden biri oldu.27 ülkeden oluşan 500 milyonluk AB’nde 40 a yakın etnik ve dinsel grubun yaşadığını, bunların barış içinde bir arada olması için AB ‘nin büyük çalışmalar yaptığını biliyoruz.

Çok kültürlü ulusların içinde şansızları oldu. Eski  Yugoslavya bunun negatif bir örneği ve ciddi bir şekilde iç savaştan sonra dağıldı 4 ve 5 yeni devlet oluştu. Çok kültürlülüğü İranda’ da görüyoruz. 60 milyonluk İran’da da Farsı dediğimiz kitle İran toplumunun en fazla % 38 ini oluşturuyor. Diğerleri Türkmen, Kürt, Azeri ve Ermenilerden oluşuyor. Ayrı bir çok kültürlülük ulusta Kazakistan’dır. 18 milyonluk nüfusunda Kazakların oranının % 34 ü geçmediğini, Rusların ve bir çok değişik halkın bu ülkede barış içerisinde yaşadığını görüyoruz.

 

Türkiye’de çok kültürlülüğe ciddi bir örnektir. 89 yıllık tarih boyunca 1923 de 13 milyon olan nüfus bugün 74 milyon sınırını aşmış bulunuyor ve  ülkenin sınırları içerisinde 47 dinsel ve etnik grup barış içerisinde yaşıyor. Kürtlerin içinden çıkan bazı grupların ülkeye belirli sorunlar getirmesi dışında insanların birbirleriyle evlendiklerini ve tarih boyunca barış içerisinde yaşadıklarını görüyoruz.

Türkiye  Çok Kültürlülük aşamasını bu güne kadar barış içerisinde yönlendirmiş bulunmaktadır. Avrupa Birliği ülkeleri arasında öngörülen siyasal kültür birliğinde  çok kültürlülüğünün yavaş yavaş sorun haline geldiği krizde, ülkelerde çok kültürlülüğü yada AB’e  egemen kültür olarak Almanya ve Fransa Ya tepkilerin sürdüğü süreçte AB ekonomik krizleri atlatarak yaşamını sürdürmektedir. Türkiye bu konuda oldukça başarılıdır.Bunun en büyük dayanağı Osmanlı Kültürü sürecinde ortaya çıkan dinsel bir baskının olmadığı ve asimile politikasının olmadığı bir geçmişe sahip olmaktadır.

 21.yy  önümüzdeki yıllarda İran da çokkültürlülük açısından sorunların artacağı ve farsi kültüre karşı Azerilerin başkanlığında tepki politikası olacağından hareket edebiliriz. Kazakistan’da da çok kültürlülük ekonomik zenginliğin getirdiği rahatlıkla daha sürmektedir.Buna karşılık Kazakistan’daki dikte rejimi bunun sorunlarını da beraberinde getirebilir. Etnik kimlik ve çok kültürlülüğün sorun olduğu diğer bir ülkede Irak’tır. Irakta da bir ayrışıma gidildiği görülmektedir.Genel olarak şunu diyebiliriz;  Çokkültürlülük  devletler için bir zenginliktir. AB gibi ülkeler çokkültürlülük çerçevesinde buluşarak dayanışma sağlamak istemektedirler. Türkiye 89 yıllık tarihinde Çokkültürlülüğün en önemli simgelerinden biri olmuştur. Kürt sorununun çözümü ile birlikte Türkiye’nin çokkültürlülük açısından dünyada örnek gösterilecek ülkelerden biri olacağından da hareket edebiliriz.

Prof Dr Faruk Şen  TAVAK Başkanı

Şeffaf Gazete.com

 

 

 

 

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 AB MÜZAKERELERE KATILMATYA KARARLI
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 MHP'YE SORULARIM VAR
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 KOALİSYON
Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC
 AB RAPORUNU DA AL GİT !
Prof Nurulah Aydın Prof Nurulah  Aydın
 TÜRK MİLLETİNE TUZAK
Gizem Berikan Uzman Psikolog Gizem  Berikan Uzman Psikolog
 ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN ?
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 MODA HAFTAMIZ GENÇLEŞTİ
Süleyman Yıldız Süleyman Yıldız
 TAKSİM MARKASININ SONU
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 AVRUPA’ DAN TERSİNE GÖÇ DALGASI
Volkan Karataş Volkan Karataş
 HANGİMİZ MODEL OLMADIK LAVINIA ?

SİTE ANKET

2015 -2016 FUTBOL SEZONUNU HANGİ TAKIM ŞAMPİYON BİTİRİREN ÇOK OKUNANLAR