Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DEMİRÖREN'İN ARAZİSİ ZİRAAT BANKASINA İADE
DEMİRÖREN'İN ARAZİSİ ZİRAAT BANKASINA İADE
İstanbul Eyüpsultan'daki en önemli yeşil alanlardan biri Demirören Holding'in kredi borcu nedeniyle Ziraat Bankası'na devredilmiş, devredilen arazi Emlak GYO tarafından ranta açılmak istenmişti. Lüks konut projesine tepki gösteren yurttaşlar hem eylem yapmış hem de konu yargıya taşınmıştı.
10 Ekim 2023, 15:20
 
Eyüpsultan-Kemerköy’deki 26 futbol sahası büyüklüğündeki yeşil alanı yapılaşmaya açan planla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) açtığı dava karara bağlandı.
 
İstanbul 6. İdare Mahkemesi, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yeşil alanı yapılaşmaya açan plan değişikliğini iptal etti.
Mahkeme kararında “Bir alanın rezerv yapı alanı ilan edilebilmesi için kentsel dönüşüm açısından 6306 sayılı kanunda belirtilen niteliğe sahip olması gerektiği, alanın rezerv alan olarak ayrılmasının bilimsel olarak mümkün olmadığı, dava konusu alanda yapılaşma ile yeraltına sızan su miktarında ve yeraltı suyu seviyesinde azalmalar görülebileceği, suların yeraltına sızmamasının hidrolojik dengeyi olumsuz yönde etkileyeceği, alanın bir kısmının taşkın riski alanı içerisinde kaldığı, rezerv yapı alanı ilan edilmesinin taşkın ve benzeri afetler için katkı sağlayacağı” hususlarına dikkat çekildi.
 
İBB Genel Sekreteri Buğra Gökçe, Kemerköy’deki 18,5 hektar büyüklüğündeki yeşil alana ilişkin projenin iptal edildiğini açıkladı:image
 
Sevgili İstanbullular size güzel bir haberim var.“Bu emsal karar ile hem bölgenin ekolojik varlığını korumak için önemli bir kazanım elde ettik''
 
 Kemerköy'deki arazi Demirören Holding’in kredi borcuna karşılık Ziraat Bankası’na devredilmiştir. 
 
Devirden sonra  Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. tarafından lüks konut projesi başlatılan arazi bilindiği üzere bölgedeki en önemli yeşil alandır.
 
Güzel haberden önce bir bilgi 
 
- Bu alan 29 Mart 2022 tarihinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı (ÇŞİDB) tarafından “rezerv yapı alanı” olarak ilan edildi ve 26 futbol sahası büyüklüğündeki alan yapılaşmaya açıldı. Bu plan vatandaşlarımız tarafından açılan davalarla İPTAL edildi.
 
- 29 Mayıs 2023 tarihinde ÇŞİDB tarafından yapılan plan değişikliği ile alan yine rezerv yapı alanı olarak tanımlandı. Böylelikle bölgede plan yapma yetkisi Büyükşehir Belediyemiz’den Bakanlığa aktarılmak istendi.
 
-İBB olarak 29 Mayıs 2023 onaylı 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama planına karşı iptal davası açtık.image
 
Şimdi güzel haber,
-Açtığımız davaya bakan yetkili mahkeme yaptığı inceleme sonucunda:
Bir alanın rezerv yapı alanı ilan edilebilmesi için kentsel dönüşüm açısından 6306 sayılı kanunda belirtilen niteliğe sahip olması gerektiği,Alanın rezerv alan olarak ayrılmasının bilimsel olarak mümkün olmadığı,dava konusu alanda yapılaşma ile yeraltına sızan su miktarında ve yeraltı suyu seviyesinde azalmalar görülebileceği,Suların yeraltına sızmamasının hidrolojik dengeyi olumsuz yönde etkileyeceği,Alanın bir kısmının taşkın riski alanı içerisinde kaldığı,Rezerv yapı alanı ilan edilmesinin taşkın ve benzeri afetler için katkı sağlayacağı,hususlarını tespit ederek ilgili plan değişikliğini,yani arazinin rezerv yapı alanı yapılmasını iptal  Etmiştir.
 
-Bu emsal karar ile hem bölgenin ekolojik varlığını korumak için önemli bir kazanım elde ettik, hem de vatandaşlarımızı afet riski ile karşı karşıya bırakan bir düzenlemenin hayata geçmesini engelledik.
 
İstanbul’umuzun güzelliklerini korumak için emek veren tüm arkadaşlarımızı ve hukukçuları tebrik ediyor; İstanbullulara doğal varlığımızın rant iştahıyla yok edilmediği, doğal, ekolojik zenginliğimizin korunduğu, herkesin tertemiz nefes alabildiği güzel günler diliyorum'' dedi.image
 
Ne olmuştu?
29 Mart 2022 tarihinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından söz konusu arazi “rezerv yapı alanı” olarak ilan edildi ve yapılaşmaya açıldı. Yeşil alandaki lüks konut projesine tepki gösteren İstanbullular, rant kararına ilişkin eylem yapıp konuyu yargıya taşıdı. 29 Mayıs 2023 tarihinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan plan değişikliği ile alan yine rezerv yapı alanı olarak tanımlandı. Yani bölgede plan yapma yetkisi İBB’den, bakanlığa aktarılmak istendi. İBB de 29 Mayıs 2023 onaylı 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama planına karşı iptal davası açtı.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Engin Ertem Engin Ertem
 GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE YENİ ARAYIŞ
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 BİR SÜLEYMAN SOYLU KLASİĞİ -Timur Soykan
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇÖMEZ'İN TEMİNATSIZ 700 MİLYON KREDİ İDDİASI
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 AİLE MAHKEMELERİNİN DİKKATİNE!
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 AKBELEN ORMANLARI VE PARİS İKLİM ANLAŞMASI
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI

SİTE ANKET

TÜRKİYE'DE EN BÜYÜK SORUN NEDİR ?
EN ÇOK OKUNANLAR