Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TÜRK MUTFAĞI KEBAPTAN İBARET DEĞİL
TÜRK MUTFAĞI KEBAPTAN İBARET DEĞİL
Global Gastro Ekonomi Zirvesi’nde Moderatörlüğünü gazeteci Cem Seymen’in üstlendiği, “Türk Mutfağı ve Değerlerine Sahip Çıkmak, Bir Şirketin Amacı Haline Nasıl Geldi?” başlıklı oturumda,Metro Türkiye Gıda Kategori Grup Müdürü Esra Özerkan ve Gastronometro Direktörü Maximilian Thomae, Türk mutfağının değerlerini yöreselden evrensele taşımak adına hayata geçirdikleri projeleri anlattı.
14 Mart 2019, 21:12
 
Metro Türkiye, tüm dünyadan sektör profesyonellerinin, gastronomi meraklılarının ve alanının öncü isimlerinin bir araya gelerek gastronomi turizmi alanındaki gelişmelere ve bu alanın yarattığı ekonomik değere odaklandığı Global GastroEkonomi Zirvesi’ne katıldı.
 
Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) tarafından 12 Mart 2019’da ikinci kez düzenlenen etkinlikte, Metro Türkiye’nin oturumu katılımcılardan büyük ilgi gördü.
 
image
 
Metro Türkiye Gıda Kategori Grup Müdürü Esra Özerkan ve Gastronometro Direktörü Maximilian Thomae’nin konuşmacı olarak katıldığı “Türk Mutfağı ve Değerlerine Sahip Çıkmak, Bir Şirketin Amacı Haline Nasıl Geldi?” başlıklı oturumun moderatörlüğünü ise gazeteci Cem Seymen üstlendi.
 
Esra Özerkan: Gelecek nesiller de görebilsin diye Türk mutfağı ve değerlerine sahip çıkıyoruz
 
Metro Türkiye olarak Türk mutfağı değerlerine sahip çıkmayı ve bu değerleri yöreselden evrensele taşımayı hedeflediklerini söyleyen Esra Özerkan, “Bir yandan HoReCa profesyonellerinin çözüm ortağı olurken diğer yandan dünyanın en iyi beş mutfağından biri olduğuna inandığımız Türk mutfağının korunması ve geliştirilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu doğrultuda, coğrafi işaretli ürünlerden izlenebilirlik ve hayvan refahı çalışmalarına, kadın kooperatiflerinin desteklenmesinden genç şeflerin eğitimine kadar pek çok projeyi hayata geçirdik. Bunun yanı sıra, 2015 yılında Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu olan Gastronometro’yu kurduk. Gelecek nesiller de görebilsin diye Türk mutfağı ve değerlerine sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.
 
      image
 
Maximilian Thomae: Türk mutfağının kebaptan ibaret olmadığını dünyaya anlatmalıyız
 
Türk mutfağının gastronomi kimliğini oluşturup dünyaya tanıtmak için öncelikle yurt içinde farkındalık yaratmanın gerekliliğine dikkat çeken Maximilian Thomae ise, “Coğrafi işaretli ürünlerdeki yolculuğumuza Taşköprü sarımsağı ile başladık. Bu proje bugün öyle başarılı bir noktaya geldi ki, bugün pek çok şef tariflerinde sarımsak yerine Taşköprü sarımsağı demeyi tercih ediyor. Taşköprü sarımsağı yalnızca ülkemizin değil, dünyanın önde gelen şeflerinin reçetelerine giriyor. 
                  image
 
Yurt dışında Türk yemekleri denildiğinde akla gelen ilk lezzet kebap oluyor.
 
Oysa Türk mutfağının kebabın yanı sıra pek çok önemli değeri bulunuyor. Her şeyden önce binlerce yıllık kültürün mirası olan Anadolu lezzetlerimiz var. İşte bu noktada gastronomi dünyasının temsilcileri olarak elimizi taşın altına sokmalı ve gastronomi kimliğimizi oluşturarak tüm dünyaya duyurmalıyız. Biz bu kimliği yarattığımız takdirde, Türk turizmi doğal güzelliklerinin yanı sıra gastronomisiyle de ön plana çıkacaktır” diye konuştu.
 
Şeffaf Gazete.com

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 ÜÇ ZİYARET ÜÇ KURGU -Fehim Taştekin
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 EGE'DE SOYDAŞLARIMIZ ASİMİLE EDİLİYOR
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BURSA'NIN MERKEZİNDE KÜÇÜK SURİYE ( 2 )
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA

SİTE ANKET

İSTANBUL BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİ İÇİN OYUNUZ KİME OY VERECEKSİNİZ ?
EN ÇOK OKUNANLAR