Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
FREEDOM HOUSE RAPORU AÇIKLANDI
FREEDOM HOUSE RAPORU AÇIKLANDI
Freedom House, "Basın Özgürlüğü 2017" raporunu açıkladı. Bu yıl daha da gerileyen Türkiye 199 ülke arasında 163'üncü oldu. Türkiye; Brunei ile 163 ve 164'üncü sıraları paylaştı.
30 Nisan 2017, 21:20
 
Freedom House, ülkelerin 2016 yılındaki gelişmelere göre sıralandığı "Basın Özgürlüğü 2017" raporunu yayımladı.
 
Basın özgürlüğünün küresel olarak son 13 yılın en düşük seviyesine indiğinin belirtildiği raporda, Türkiye'ye 100 üzerinden 76 puan verildi. Basın özgürlüğü derecelendirmesinde en kötü puanı 100 olarak belirleyen Freedom House'ın geçen yılki raporunda Türkiye'nin notu 71'di.
 
Geçen sene Angola, Orta Afrika Cumhuriyeti, Irak ve Umman ile birlikte 156'ncı sırada yer alan Türkiye; bu yıl ise Brunei ile 163 ve 164'üncü sıraları paylaştı.
 
Ülkelerin basın özgürlüklerine göre "özgür”, "kısmen özgür” ve "özgür olmayan” diye sınıflandırıldığı raporda, Türkiye "özgür olmayan” ülkeler arasında yer buldu.
 
En özgür basın Norveç'te
 
"Basın Özgürlüğü 2017" raporunda basının en özgür olduğu ülke 8 puanla Norveç olurken, bu ülkeyi 11'er puanla Hollanda ve İsveç izledi. Almanya ise 20 puanla 25'inci sırada yer aldı.
 
Dünya nüfusunun sadece yüzde 13'ünün özgür basın olan bir ülkede yaşadığına dikkat çekilen raporun son 10 sırasında ise Türkmenistan (98 puan), Kuzey Kore (98), Özbekistan (95), Eritre (94), Kırım (94), Ekvator Ginesi (94), Küba (91), Suriye (90), İran (90) ve Azerbaycan (90) yer aldı.
 
 Freedom House'ın raporunda yer verilen karikatür 
 
En fazla gerileyen ülkelerden biri de Türkiye
Raporda basın özgürlüğünün en çok gerilediği ülkeler arasında Polonya, Türkiye, Burundi, Macaristan, Bolivya, Sırbistan ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti sayıldı.
Türkiye, Etiyopya ve Venezuela gibi "otoriter" düzenlerdeki yetkililerin, "siyasi veya sosyal çalkantıları bağımsız ya da muhalif yayın organlarına baskı yapmak için mazeret olarak kullandığı" belirtildi.
 
Raporda ayrıca, Türkiye ve Macaristan gibi ülkelerdeki iktidar partilerinin, kendilerine daha yakın bir medya sektörü yaratabilmek için yayın organlarını zorunlu ya da şeffaf olmayan patronaj değişikliklerine ittiği ifade edildi.
 
Raporda, "Türkiye'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik darbe girişimi, bağımsız ve eleştiren medyanın hali hazırda vahim olan durumunu daha da kötüleştirdi. Başarısız darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL sırasında onlarca yayın organı kapatıldı, binlerce gazeteci ve medya çalışanı işlerini kaybetti, birçoğunun da yurt dışına çıkması yasaklandı. Gazetecileri Koruma Komitesi'ne (CPJ) göre, Aralık 2016 itibarıyla 81 gazeteci hapisteydi ve bu dünyadaki en yüksek sayıydı" denildi.
©Deutsche Welle 

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 MADEM Kİ HAFTASI ; YAZALIM
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 ABD'NİN KARİZMASI ÇİZİLİYOR
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 ABD DÜŞMANLIĞI KIBRIS'A TAŞINDI
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇİFTLİK BANK'IN ARKASINDA KİMLER VAR ? (1)
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 MİLLİ VE YERLİ, BEKA, DİRİLİŞ VE ÇIKIŞ

SİTE ANKET

DÜNYA'DAKİ EN İYİ TÜRK FUTBOLCUSU KİM ?EN ÇOK OKUNANLAR