Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
RUSYA VİZE KALDIRMADA GÖNÜLSÜZ
RUSYA VİZE KALDIRMADA GÖNÜLSÜZ
Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Yerhov, Moskova’nın Türkiye’ye yönelik vize kısıtlamalarını tamamen kaldırmaya henüz hazır olmadığını açıkladı.
9 Şubat 2018, 21:40
 
Rus basınına açıklamalarda bulunan Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, "Şu anda Türk tarafı, ülkeye Rus turistlerin gelişini teşvik etmek için tek taraflı olarak vize kolaylığı uyguluyor ve vatandaşlarımızın bu konuda Türk yetkililere minnettar olmaları gerektiğini düşünüyorum. Rus tarafıysa, haklı nedenlere dayalı olarak şimdilik 2010'da imzalanan karşılıklı vize serbestisi anlaşmasını tamamen uygulamaya henüz hazır değil" diye konuştu.
 
Rusya ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi yüzde 37.2 arttı
Yerhov, aynı zamanda Moskova'nın Türk yetkililerle, hizmet pasaportu sahibi vatandaşlara sağlanacak vize kolaylığı dahil olmak suretiyle ‘birçok yönde kolaylık sağlamanın imkanlarını' değerlendirmeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.
Rus Büyükelçi, "Konsolosluk ve vize konuları sürekli olarak Rusya ile Türkiye'nin her düzeydeki temaslarının ana gündemini oluşturuyor" ifadelerini kullandı.
 
‘ASKERİ YETKİLİLER SURİYE'YLE İLGİLİ SÜREKLİ TEMAS HALİNDE'
 
Rus ve Türk askeri yetkililerinin Suriye'deki durum ile ilgili konularda sürekli temas halinde olduklarını söyleyen Yerhov, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Rusya ve Türkiye'nin Suriye konularında yaptığı işbirliğinin, yararlı ve uygulanabilir olduğu kanıtlandı. Ülkelerimiz, Suriye'de uzun süredir devam eden ve kardeş kardeşi karşı karşıya getiren çatışmanın barışçıl yollardan çözülmesi için ellerindeki önemli potansiyeli ortaya koydu."
 
Rus diplomat, "Rusya, Türkiye ve İran, birlikte gösterdikleri çabayla Suriye topraklarının en çatışmalı bölgelerinde dahi gerilimi azaltma bölgelerinin, yani yerli halkın barışçıl bir yaşam sürebileceği, insani yardım alabileceği bölgelerin kurulmasını sağlayan Astana sürecini önemli ölçüde ilerletmeyi başardı" diye konuştu.
 
Yerhov, "Bazı yerlerde hala tam olarak imha edilmemiş IŞİD, El Nusra Cephesi (yeni adıyla Fetih el Şam) grupları ve bunlara benzer terör oluşumları, gerilimi azaltma sürecini baltalamaya ve barışçıl çözüm sürecini yavaşlatma çabasıyla çatışmaları yeniden alevlendiriyor. Bu nedenle Rus ve Türk askeri yetkililer, Suriye'deki tüm konularla ilgili olarak sürekli temas halindeler ve bu temaslar şüphesiz görevlerini yapmalarını kolaylaştırıyor" ifadelerini kullandı.
 
‘SEBZE VE MEYVE SEVKİYATLARINDAKİ KISITLAMALARI KALDIRMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR'
 
Rus Büyükelçi, Moskova ve Ankara'nın Rus pazarına sebze ve meyve sevkiyatlarına daha önce getirilen kısıtlamaların kaldırılmasına yönelik çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı.
 
Rusya'dan 5 Türk şirketine daha domates izni
Yerhov, "Kısıtlamaların kaldırılmasına yönelik çalışma sürüyor ve iyi sonuçlar veriyor. Daha geçen haziran ayında Türkiye'den tarım ürünleri, hammadde ve erzak ithalatına daha önce getirilmiş olan kısıtlamalar kaldırıldı. Eylül-Ekim dönemindeyse marul, biber, kabak, patlıcan gibi birçok Türk ürününe sağlık gerekçeleriyle getirilen kısıtlamalar da kaldırıldı" dedi ve şöyle devam etti:
"Her iki taraf şu anda Rus pazarına Türk sebzelerinin, Türk pazarınaysa Rus et ve süt ürünlerinin sevkiyatlarının ileride artmasını sağlayacağını umduğumuz tedbirler alıyor."
 
Son verilere göre geçtiğimiz yılın ilk 8 ayında Rusya'ya Türkiye'den tarım ürünleri ithalatının önceki yılın aynı dönemine göre 1,8 kat artarak neredeyse 500 milyon dolara ulaştığını kaydeden Yerhov, "Yani adım adım kriz öncesi göstergelere yaklaşıyoruz" diye konuştu.
 
‘TÜRK YETKİLİLER GÜVENLİK KONUSUNDA SON DERECE TİTİZ'
 
Türkiye'de güvenlik gerekçesiyle bir diplomatik kurumun yöneticisi olarak caddelerde eskisi gibi rahat bir şekilde dolaşamadığını söyleyen Yerhov, Moskova'ya gittiği zaman bu eksikleri telafi edeceğini ifade etti.
 
Türkiye'de ABD karşıtlığı arttı, Rusya karşıtlığı azaldı
Rus diplomat, "Önceki gibi birden canım çektiği için dışarıya çıkıp, ana caddede dolaşamıyorum ve dondurma yiyemiyorum. Ancak uyulması gereken bir takım kuralların olduğunu biliyorum. Moskova'ya dönünce metroya binerim" diye konuştu.
Türkiye'ye gelen Rus turistlerin güvenliğine de değinen Yerhov, "Bu konu hem basit, hem de karmaşık. Şöyle bir şey anlaşılmalı, yurtdışına çıkan herkes, kendi güvenliğini gittiği ülkedeki yetkililere emanet ediyor. Şunu söyleyebilirim ki, Türk yetkililer, ülkelerine gelen konukların huzurunu ve güvenliğini sağlama görevine son derece titiz yaklaşıyor" ifadelerini kullandı.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 MİLLİ PİYANGO VE GÜVEN - FATİH ALTAYLI
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BURSA'NIN MERKEZİNDE KÜÇÜK SURİYE ( 2 )
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 FIRAT'IN DOĞUSUNUN GERÇEKLERİ
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 YENİ NESİL SEÇMEN
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK

SİTE ANKET

2018 / 19 FUTBOL SEZONUNDA HANGİ TAKIM ŞAMPİYON OLUR
EN ÇOK OKUNANLAR