Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HAKAN ATİLLA DAVASI SONUÇLANDI
HAKAN ATİLLA DAVASI SONUÇLANDI
New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarının delinmesine yardımcı olmakla suçlanan Halkbank'ın eski genel müdür yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'yı 2 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.
16 Mayıs 2018, 19:22

 

Halkbank'ın ABD'de yargılanan eski genel müdür yardımcısı Hakan Atilla, 2 yıl 8 ay hapis cezası aldı. Sarraf'ın itirafçı koltuğuna oturduğu davada Atilla’nın avukatları kararı temyize götürecek.

Savcılık makamının en az 15 yıl 8 ay hapsini ve 50 bin ila 500 bin dolar para cezası verilmesini istediği Atilla için verilen kararı, yargıç Richard Berman açıkladı. Atilla'nın avukatları ise 4 yılın altında bir hapis cezası beklentisindeydi. Anadolu Ajansı, yaklaşık 14 aydır tutuklu bulunan Atilla'nın hapiste geçirdiği sürenin 2 yıl 8 aylık cezadan düşüleceğini bildirdi. Atilla'nın cezasını tamamladıktan sonra denetimli serbestliğe tabi tutulmayacağı veTürkiye'ye dönebileceği belirtiliyor.  

Hakan Atilla temyize gidecek 

47 yaşındaki Atilla'nın savunma ekibindeki avukatlardan Victor Rocco, kararı "adil" bulduklarını söyledi. Yine de kararı temyize taşıyacaklarını belirten Rocco, "Hakimin kararının düşünceli ve kapsayıcı olmasını takdir ediyoruz" dedi. 

Sanık sandalyesinde tek o kaldı

İran, Türkiye ve Makedonya vatandaşı işadamı Rıza Sarraf'ın kendisine yöneltilen İran yaptırımlarını ihlal etme suçlamalarını kabul ederek Aralık 2017'de savcılık makamı lehine tanık olarak ifade vermeye başladığı davada, Atilla sanık sandalyesinde oturan tek isim olarak kalmıştı.

Halkbank'ın ABD'de yargılanan eski genel müdür yardımcısı Atilla, 12 kişilik jüri heyeti tarafından Ocak ayında kendisine yöneltilen 6 ayrı suçlamanın 5'inden suçlu bulunmuştu. Atilla'nın jüri tarafından suçsuz görüldüğü tek başlık, kara para aklama suçlaması olmuştu.image

Atilla hakkında hazırlanan iddianamede yöneltilen tüm suçlamalar ise şöyleydi:

"ABD Hazine Bakanlığı'nı dolandırmak için kumpas kurmak, Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası'nı delmek için kumpas kurmak, bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak, bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak için kumpas kurmak, kara para aklamak ve kara para aklamak için kumpas kurmak."

Halkbank'ın eski genel müdürü Süleyman Aslan ve eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan hakkında aynı dava kapsamında yakalama kararı bulunuyor. Ancak haklarında açılmış bir dava henüz yok.

Erdoğan: Hakan Atilla suçsuzdur

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, karar öncesi Bloomberg televizyonuna yaptığı açıklamada Atilla'nın suçsuz olduğunu söylemişti. Erdoğan, "Hakan Atilla suçsuzdur. Hakan Atilla'yı suçlu ilan etmek, Türkiye'yi suçlu ilan etmek anlamına gelir" demişti.

Gözler mahkemenin Reza Zarrab kararında 

Davanın kilit ismi Zarrab, tanık olarak verdiği ifadesinde, 2012 ve 2013 yıllarında dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'la kurduklarını iddia ettiği sistemi anlatmış, Çağlayan'a 45-50 milyon euro civarında rüşvet verdiğini öne sürmüştü. Sarraf, İran'ın Türkiye'de biriken petrol ve doğal gaz gelirlerinin yurt dışına çıkarılması için yasadışı altın ve gıda ticareti sağlanmasına Atilla'nın yardım ettiğini söylemişti.

Ziraat Bankası ve Vakıfbank'ın da ambargoyu delmek için İran'la çalışmasına dönemin Başbakanı Erdoğan'ın onay verdiğini ifade eden Sarraf, Erdoğan'ın onayını Çağlayan'dan öğrendiğini belirtmişti.

Savcılıkla anlaşan Sarraf'ın ceza alıp almayacağı ya da ne kadar ceza alacağına dair karar ise henüz açıklanmadı.

DW


DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 İŞ BANKASINA ÇÖKMEK - Emre Kongar
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 AYDIN HANIMIN ANISINA
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 EGE'DE SOYDAŞLARIMIZ ASİMİLE EDİLİYOR
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BURSA'NIN MERKEZİNDE KÜÇÜK SURİYE ( 2 )
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 YENİ NESİL SEÇMEN

SİTE ANKET

2018 / 19 FUTBOL SEZONUNDA HANGİ TAKIM ŞAMPİYON OLUR
EN ÇOK OKUNANLAR