Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
WIKIPEDIA'YA ERİŞİM ENGELİ
WIKIPEDIA'YA ERİŞİM ENGELİ
İnternetin en büyük ansiklopedisi Wikipedia'nın tüm dillerdeki versiyonlarına Türkiye'de sabah saatlerinde erişim yasağı getirildi.
30 Nisan 2017, 15:03
 
 
Anayasa değişikliği referandumunun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, internet ansiklopedisi Wikipedia'da diktatör olarak tanımlandı.
 
image
 
Referandumun ardından bir Wikipedia kullanıcısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili sayfaya girerek, ilk satırda Erdoğan'ı diktatör olarak tanımladı. Kullanıcı, orijinal cümleyi değiştirip yerine "Recep Tayyip Erdoğan, 2014 yılından bu yana Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olan bir Türk diktatörüdür" yazdı.
 
Durumu fark eden Wikipedia yönetimi, söz konusu sayfayı bir haftalığına kayıtsız kullanıcılar tarafında düzenlemeye kapattı.
 
image
 
 WIKIPEDIA'YA ERİŞİM YASAĞI 
 
İnternetin en büyük ansiklopedisi Wikipedia'nın tüm dillerdeki versiyonlarına Türkiye'de sabah saatlerinde erişim yasağı getirildi.
 
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) sayfasında "Site Bilgileri Sorgu Sayfası" üzerinden sorgulandığında siteye "idari tedbir" uygulandığı belirtildi.
Erişim engelinin ilk saatlerinde yasağın nedeni açıklanmazken, ilerleyen saatlerde Anadolu Ajansı(AA), erişim yasağı kararının 'bazı terör örügütleriyle Ankara'yı ilişkilendiren içerikler' nedeniyle alındığını duyurdu.
 
AA, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan yetkililere dayandırarak, tedbir kararının "Türkiye'yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan içerikler" nedeniyle verildiğini belirtti.
 
AA, Türk yetkililerin Wikipedia'ya içeriğin kaldırılması uyarısında bulunduğunu ancak "sitenin ısrarla bu tür içerikleri kaldırmaya yanaşmadığını" yazdı.
Bakanlık açıklamasında Wikipedia'ya yönelik, "teröre karşı iş birliği yapmak yerine, Türkiye'ye uluslararası arenada karalama kampanyası yapan çevrelerin parçası olarak hareket eden bir bilgi kaynağı haline gelmesi" gerekçesiyle erişim engeli uygulamasına başvurulduğu" bildirildi.
 
Türkiye'nin taleplerinin yerine getirilmesi halinde siteye erişim engelinin kaldırılacağını duyuruldu.
 
"Özgür Ansiklopedi" sloganını kullanan Wikipedia, kullanıcıların katkısı ile hazırlanan internetin en büyük ansiklopedisi.
 
 

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 DEVLET CİDDİYETİ İÇTE VE DIŞTA SARSILIRKEN
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 ABLALAR VE ABİLER İKTİDARI -Sami Özuslu
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 KKTC SEÇİMLERİNDEN ALDIĞIM MESAJ
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 İSTANBUL'UN ÇALINAN, KAYIP DEĞERLERİ…
Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC
 '' HUKUKSUZ YASALAR '' ÜLKESİ
Merve Sarı Merve  Sarı
 HAYATI NASIL OKUMALIYIZ ?
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 KIBRIS RUM KESİMİNE GİRDİM

SİTE ANKET

DÜNYA'DAKİ EN İYİ TÜRK FUTBOLCUSU KİM ?EN ÇOK OKUNANLAR